NIEUWS 17 Wit-Russische president lijkt na 26 jaar te moeten wijken Edelherten zwemmen over Boos Egypte nodigt Musk uit Straf na doden zeldzaam hoen Kennelijk in een poging om het tij te keren, presenteerde Loekasjenko gisteren zijn verkiezingsprogram: mooie beloften over een verdubbe ling van de salarissen in de ko mende vijfjaar en maximale staats steun aan binnenlandse investeer ders. En om zijn verkiezingsoffen sief vijf dagen voor de stembusgang kracht bij te zetten, hield hij parle ment en volk in een toespraak voor, dat Wit-Rusland een baken is van rust in een turbulente wereld. Overal oproer en chaos, behalve bij ons, aldus Loekasjenko. Misschien zou hij eens vaker uit het raam moeten kijken. De laatste maanden waren de straten van de voormalige Sovjetstaat het toneel van demonstraties en rellen, waar bij de Wit-Russische politie kei hard optrad. Dat Loekasjenko te genkandidaten in diskrediet brengt, hen uitsluit van verkie zingsdeelname of zelfs laat opslui ten, is niks nieuws. Maar dit keer is het anders voor de 'laatste dictator van Europa'. Vertrouwelingen Plotseling meldden zich dit voor jaar alleen kandidaten, die zich niet altijd in oppositiekringen hadden begeven, maar ooit vertrouwelin gen waren van Loekasjenko. Zoals oud-bankdirecteur Viktor Baba- rika. Hij werd gevangengezet op verdenking van betrokkenheid bij witwassing. Valeri Tsepkalo, oud-diplomaat en techondernemer, vluchtte. Half juli weigerde de Centrale kiescom missie hem als verkiezingsdeelne mer te registreren. Tsepkalo te kende bezwaar aan, maar vertrok naar Moskou. Hij wilde niet het zelfde lot ondergaan als Babarika. Veruit de belangrijkste kandidaat werd toen de populaire blogger Ser- gej Tichonovski, maar ook hij ver dween achter de tralies. Ticho- novski's echtgenote Svetalana nam het roer direct over en is nu de grootste kanshebber voor de over winning komende zondag. Ze heeft geen enkele politieke er varing en zelfs geen ambitie in die richting. Daarom gaf ze direct aan binnen een halfjaar nieuwe, eerlijke verkiezingen uit te schrijven. Bij een van de weinig toegestane de monstraties in Minsk verzamelden zich eind vorige week ruim zestig duizend van haar aanhangers. Wat Loekasjenko, die in 1994 al op het pluche belandde, helemaal de stuipen op het lijf heeft gejaagd, is dat de echtgenote van Tsepkalo direct de handen ineensloeg met Svetlana Tichonovskaja. De opposi tie is daardoor meer verenigd dan in de afgelopen 26 jaar. De tegenkandidaten zijn volgens Loekasjenko stuk voor stuk mario netten van Moskou, waarmee hij vanaf het begin een moeizame re latie had. Een hoogtepunt bereikte het conflict begin dit jaar toen de Russische president Vladimir Poe- tin hem probeerde te dwingen een unieovereenkomst te tekenen, die eigenlijk neerkwam op de totale in tegratie van beide landen. De president, door zijn aanhan gers liefkozend 'Batka' (vadertje) genoemd, vond vorige week plots een stok om de hond mee te slaan. De Wit-Russische veiligheids dienst KGB arresteerde op 25 juli »Dit keer is het anders voorde 'laatste dictator van Europa' 33 vechtjassen van de Russische Wagner-groep. Dat is een privéle- ger dat overal ter wereld in op dracht van het Kremlin vuile klus jes opknapt, die het Russische leger zich niet kan permitteren. Volgens de KGB zouden de strij ders in Wit-Rusland verblijven om het land in aanloop naar de verkie zingen op 9 augustus te destabilli- seren. En Sergej Tichonovski zou dat allemaal vanuit de gevangenis hebben georkestreerd. Het Kremlin ontkende direct. Vreemd was, dat de Wagner-mannen folders bij zich hadden in het Arabisch. Niet func tioneel bij het uitlokken van een re volutie tegen Loekasjenko. Truc Militair analist Aleksandr Alesin ziet het als een truc van de presi dent. ,,Ik denk niet dat deze mili tanten hadden moeten deelnemen aan de omverwerping van Loekas- jenko. Ze waren hier waarschijnlijk onderweg naar een andere regio van de wereld'', aldus Alesin telefo nisch vanuit Minsk. Volgens hem gebruikt Loekas- jenko het incident om de inmen ging van Rusland te tonen. ,,Tege- lijkertijd heeft de president nu Rus sische gijzelaars om te voorkomen, dat Moskou zich mengt in de ver kiezingen in Wit-Rusland. Sommi gen rond Poetin willen van Loekas- jenko af. Maar ik denk niet met ge wapende middelen.'' Evenwel zit Moskou met een di lemma. Poetin lijkt het inderdaad te hebben gehad met de dwarse Loe- kasjenko. Maar een opvolger zou zomaar eens een heel andere kant kunnen uitkijken (lees: naar de Eu ropese Unie). En na het verlies van Oekraïne in 2014 uit zijn invloeds sfeer, zal Rusland niet ook Wit- Rusland willen zien wegvallen. Kandidaat Tsepkalo meldde maandag op een Oekraïense web site, dat Moskou zich afzijdig zal houden. ,,Het wil geen ruzie met de Wit-Russen, want de kans is groot dat die Loekasjenko gaan wegstem men. Dus neemt Moskou het enig correcte standpunt in: geen van de kandidaten te steunen.'' woensdag 5 augustus 2020 GO Svetlana Tichonovskaja spreekt aanhangers toe tijdens een verkiezingsbijeenkomst in de Wit-Russische stad Brest. foto ap Iedereen en alles keert zich tegen Loekasjenko Nooit eerder had de Wit-Russi sche president Aleksandr Loe kasjenko het zo moeilijk tijdens verkiezingen als nu. Komende zondag is de kans groot dat zijn onderdanen hem na ruim een kwarteeuw wegstemmen. Joost Bosman Moskou/Minsk Aleksandr Loekasjenko in betere tijden. foto epa LELYSTAD De provincie Flevoland beraadt zich op wat er moet gebeuren met de edelherten, die van Gel derland naar Flevoland zijn gezwommen. Volgens na tuurbeheerders lopen er zo'n zeven dieren in twee natuurgebieden bij Bidding huizen en Zeewolde. De natuurbeheerders zijn er enthousiast over, maar het is de vraag of de provincie toestaat dat er buiten de Oostvaardersplassen edel herten rondlopen in Flevo land. Edelherten komen al leen voor op de Veluwe en in de Oostvaardersplassen. CAÏRO Egypte heeft de Amerikaanse zakenman en stichter van Tesla en SpaceX uitgenodigd om bouwwerken uit de oud heid te komen bekijken. De excentrieke miljardair Elon Musk (foto) twitterde re cent dat de piramiden door buitenaardse wezens moe ten zijn gebouwd. Egypte reageerde als door een wesp gestoken. Minister Rania al-Mashat van Inves teringen en Internationale Samenwerking, heeft Musk nu gevraagd zelf te komen kijken. De Egyptische pira miden werden gebouwd als praalgraven voor farao's. KARLSRUHE Twee jonge mannen zijn gisteren door de rechtbank in Titisee- Neustadt in het zuidwesten van Duitsland veroordeeld voor het in beschonken toestand mishandelen van een zeldzaam auerhoen. De beschermde fazantach tige overleefde het niet. Een van de twee, een 21-ja- rige, kreeg een week ge vangenisstraf en een boete van 1000 euro opgelegd voor het doden van de vogel. Zijn 23-jarige metge zel kreeg een boete van 1300 euro voor het over treden van de natuurbe schermingswet. Het doden van het dier was gefilmd en de beelden van het inci dent leidden tot veel ver ontwaardiging in Duitsland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 17