EEN ZOMER IN NEDERLAND II NIEUWS 15 Delft trok de laatste jaren steeds meer buitenlandse toeristen. Studenten van over de hele wereld hadden de stad van wege de TU al veel eerder massaal gevon den. Veel van die toe komstige doctoren zitten er deze zomer vast, vanwege corona. Ze komen net van een McDonald's in het his torische centrum van Delft. Een milkshake in de ene hand en een flinke zak met onge twijfeld hamburgers in de andere. Het is tegen een uur 's middags. Twee jaar hebben Zhao Xin en Li hier ge woond. Niet voor de charme van het Zuid-Hollandse stadje, zoals veel bezoekers, maar om keihard te stu deren aan de in de hele wereld be faamde Technische Universiteit, voor iedereen TU. Architectuur, dus iets van belangstelling voor die pittoreske Markt en omringende grachten zul len ze wel hebben gehad. Nu zijn ze klaar en vliegen ze over twee dagen eindelijk terug naar huis, naar Changzhou in China. „Eigenlijk wilde ik hier in Nederland een baan zoeken'', zegt Zhao Xin. ,,Maar dat blijkt in deze periode nogal moeilijk, alles ligt nog half stil, dus gaan we terug. Onze families vinden dat wel zo prettig, die hebben ons liever daar. Bij ons is het nu rustiger met het virus dan hier.'' De periode dat Covid-19 in China losbarstte en de rest van de wereld er nog vrij van was, lijkt ver weg. Een tijd waarin Zhao Xin en Li overigens geen hinder ondervonden van hun uiterlijk, zoals anderen overkwam die discriminerend als 'virusdragers' werden bestempeld. In Delft zijn de honderdduizend inwoners gewend aan de aanwezigheid van Oost-Azia tische studenten. Ik ben er op een zomerse zaterdag, een drukke dag bij uitstek, wanneer normaal gesproken Delftenaren, dag jesmensen en buitenlandse toeristen de smalle straatjes en grachten rond de weidse Markt overspoelen, stop pen voor de winkels met Delfts blauw of voor een van de talloze ter rasjes. Nu is er vrijwel overal plaats. Af en toe klinken er wat Duitse woorden, of zijn mensen met mond kapjes te zien - buitenlandse toeris- ten dus, maar mondjesmaat. Hun aantal groeide fors de afgelo pen jaren; van de vier miljoen men sen die Delft in 2018 bezochten, kwam een miljoen van over de gren zen. Het is een van de plaatsen in Ne derland, en vooral in de Randstad, die profiteerden van de spreiding van het toerisme tot buiten Amsterdam. Maar dit jaar is alles anders. Ook voor die vele buitenlandse studenten. De meeste zijn in de zomer doorgaans verdwenen; even terug naar het vaak verre huis, bij de familie bijtanken voordat een nieuw zwaar jaar begint. Velen van hen stu deren in de stad van de grafkelder van de Oranjes voor een master of promotie. Deze zomer bleven veel studenten noodgedwongen in Delft. De twee jonge Chinezen hebben nog geluk dat ze hun studie architectuur, ondanks de verlammende afgelopen maanden hebben kunnen afronden. Anderen zitten vast, omdat er nog altijd geen vluchten naar hun vader land zijn of omdat de studie door corona vertraging opliep. Ik spreek een Indiaas ogende jongen aan. Hij heet Sri Vardhan en komt uit Hyderabad, in het zuiden van India. Zijn proefschrift is al maanden vrijwel af, veel ontbreekt er niet om te promoveren in Electrical Engineering, maar.,,Ik maak mijn thesis in samenwerking met een be drijf, en dat ging vanwege corona op slot. Ik heb niets meer kunnen doen, alleen maar wachten.'' Natuurlijk heeft hij erover gedacht tijdelijk terug te keren naar zijn land, ook al is India juist op dit moment zwaar getroffen door het coronavirus, met inmiddels bijna twee miljoen besmettingen en 39.000 doden. Zijn moeder is even ziek geweest, maar is nu gelukkig weer beter. ,,Dan ben je het liefst daar, maar vliegen was vrijwel onmogelijk. Soms kon het even, maar dan waren de tickets peperduur.'' Sri Vardhan blijft er goedlachs onder, ondanks dat hij langer in Delft moet blijven en meer geld kwijt is aan zijn verblijf en studie, terwijl studenten van buiten de EU al veel meer aan collegegeld betalen dan die uit de EU. Intussen maakt zijn fami lie zich ook zorgen over hem. Nor maal spraken ze elkaar hooguit een paar keer per week, nu verschijnt het Facetime-icoontje wel vier keer per dag op zijn mobieltje. ,,Ze willen dat ik een mondkapje draag, maar als ik dat hier doe, word ik gezien als een vreemd wezen. Of denken ze dat ik ziek ben.'' Als ik een mondkapje draag denkt iedereen dat ik ziek ben woensdag 5 augustus 2020 Miljoenen Nederlanders herontdekken deze maand hun eigen land. Edwin Winkels is een van hen. Hij doet dagelijks verslag. Vandaag: Deel 4 Delft Weinig toeristen, maar nog opvallend veel studenten Toeristen zijn te herkennen aan hun mondkapjes. FOTO'S EDWIN WINKELS - Student Sri Vardhan Studenten uit China Zhao Xin en Li gaan terug naar huis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15