Primeur voor Ellen Fokkema NIEUWS 13 Ellen Fokkema doet mee aan experiment KNVB in amateurvoetbal Door een pilot van de KNVB bij voetbal vereniging Foarüt in Menaam (Friesland), speelt de 19-jarige Ellen Fokkema in de nieuwe competitie met het eerste mannenelftal in de vierde klasse. Uniek in Nederland. Ellen Fokkema maakt komend sei zoen haar opwachting in het eerste team van voetbalvereniging Foarüt in Menaam. Eindelijk. Vorig jaar diende de club al een verzoek in bij KNVB om Fokkema haar debuut in het eer ste te laten maken. Dat werd afgewe zen met een verwijzing naar de reglementen. Voor de jaarwisseling deed Foarüt een tweede poging. Op nieuw tevergeefs. Maar de derde keer, in maart, had wél effect. Een paar maanden geleden kregen de midden velder en haar club goed nieuws. De KNVB is een proef begonnen bij de vierdeklasser. Die duurt een jaar. Mocht het goed gaan, dan past de bond de regels misschien aan om het vrouwen voortaan mogelijk te maken om altijd in het beste man- nenteam van een club te spelen. Net als Ellen Fokkema nu. In wezen, zegt Foarüt-bestuurslid Auke Grijpma, is het heel vreemd dat het anno 2020 nog niet geregeld is. Dat meisjes van alle leeftijden wél met jongens mogen voetballen, dat ook de lagere elftallen bij de manne lijke senioren toegankelijk zijn voor vrouwen, maar dat een 'mannelijk vlaggenschip' exclusief voor mannen is. ,,Wij zijn voor gelijkwaardigheid", zegt Grijpma. „Bovendien kan Ellen heel goed voetballen. Ze heeft op haar positie een bepalende rol.'' One of the boys Fokkema laat thuis in Slappeterp een teamfoto zien die dertien jaar gele den is gemaakt. Ze was toen 6 jaar en F-pupil. Van de zeven jongens die er ook op staan, zijn drie nog steeds haar teamgenoot. Ze heeft met hen dus al jarenlang gevoetbald, de afge lopen zes jaar bij de samenwerkende jeugd van de Dronryp Foarüt Combi natie (DFC). Ze weet niet beter. De jongens van toen, nu jongemannen, evenmin. Ellen Fokkema is, zoals in Menaam vaak wordt gezegd, one of the boys. En als controlerende mid denvelder is ze bepaald niet de slechtste van het stel. Toch had het niet eens zoveel ge scheeld of ze had moeten vertrekken bij haar vereniging. Omdat het voor een vrouw in principe door de regle menten onmogelijk is om in een standaard eerste mannenteam te voetballen (A-categorie), leek ze te Él moeten uitwijken naar een vrou- wenploeg. Die is er wel bij Foarüt, maar de hoogst spelende Menamer dames zijn op een bescheiden niveau actief. Fokkema, die in het verleden deel uitmaakte van de nationale Onder 14- en Onder 15-selectie, heeft be hoefte aan wat meer uitdaging. Om diezelfde reden wilde ze ook niet in het tweede bij de mannen voetbal len. ,,Bij het eerste moet ik mij 120 procent inzetten", zegt ze. ,,Dat is wat ik wil." Hoofdklasser SC Stiens was in beeld. Ze trainde er een paar keer mee. Maar gelukkig voor Ellen Fok kema: ze kan toch bij Foarüt blijven én ze maakt komend seizoen deel uit van het eerste mannenelftal. GEMENGD SPEL Qua kracht en snelheid moet Fok- kema, die vaardig is met zowel haar rechter- als haar linkerbeen, het vaak afleggen tegen mannen. Met opstoot jes bemoeit ze zich nooit. Aan voet ballers die zich aanstellen heeft ze een gruwelijke hekel. ,,Soms heb ik wel eens te maken met een kamikaze-overtreding van een tegenstander. Dan ga ik staan, zeg er iets van en we voetballen ver der'', vertelt ze. ,,Ik moet het hebben van mijn inzicht en handelingssnel heid. Mannen kunnen mij misschien makkelijk aan de kant duwen, maar ik zie vaak eerder dan anderen wat nodig is in een wedstrijd. Dat com penseert veel.'' Ze heeft er af en toe nog wel eens spijt van dat ze een paar jaar geleden Bij het eerste moet ik mij 120 procent inzetten. Dat is wat ik wil niet is ingegaan op een aanbod van eredivisieclub SC Heerenveen. Het was toen te lastig om ja te zeggen. Ze zat in het examenjaar van de havo en had geen rijbewijs. Haar moeder had haar dan voor elke training en wed strijd moeten brengen. Toen Heerenveen haar een tweede keer vroeg, was ze net hbo-studente verpleegkunde en moest Fokkema haar propedeuse zien te halen. Dat ging voor. ,,Nu denk ik: ik had het wel willen proberen bij Heerenveen. Al was het maar voor een jaar geweest.'' Bekerduel Maar goed, ze is al lang blij dat ze ko mende seizoen in een elftal met Foa- rüt-mannen actief is in de vierde klasse. De andere spelers en trainer John Hofte zijn ook heel enthousiast. De eerste officiële wedstrijd speelt Foarüt op 29 augustus tegen Beet gum, waar haar zussen Jenny en Ma rianne in het vrouwenteam spelen. Het gaat om een bekerduel. Eerder staan een paar oefenpotjes op het programma. ,,Ik hoop vooral dat we plezier heb ben en houden komend jaar. Uitein delijk is met vrienden voetballen het allermooist. Ik wil graag bepalend zijn op het veld, ben fanatiek, maar de lol die we samen hebben is het be langrijkste.'' Bestuurslid Grijpma van Foarüt hoopt dat de proef slaagt. ,,Ik vind het niet meer dan normaal dat vrouwen met mannen kunnen voetballen in een A-team. Voetballen ze liever met vriendinnen, dan is dat natuurlijk prima. De mogelijkheid om een an dere keuze te maken moet er zijn.'' woensdag 5 augustus 2020 GO Voetbalster kan zich opmaken voor seizoen in mannenteam Anne Roel van der Meer Slappeterp Ellen Fokkema is de allereerste vrouw in Nederland die is toegela ten bij een eerstelijnsmannen- team. Lager spelende teams mochten al gemengd spelen, even als teams in de jeugd. De KNVB laat weten dat er wel vaker verzoe ken binnenkomen van clubs die een vrouw in een eerstelijnsmannen- team willen plaatsen bij de senio ren. Ellen Fokkema is de eerste die groen licht heeft gekregen van de voetbalbond. Er is voor andere clubs ook mogelijkheid om mee te doen met de proef. Woordvoerder Daan Schippers: ,,Als clubs ons bellen, bekijken we per geval of we dispensatie verlenen. Maar het zou goed zijn om meer teams te heb ben die het uitproberen, zodat we straks ook een beter beeld hebben hoe het de dames en de teamge noten is bevallen.'' Mochten de re sultaten positief zijn, dan past de KNVB mogelijk de regels aan. ,,We monitoren dit goed zodat we infor matie kunnen verzamelen die ons de juiste richting geeft om uiteinde lijk te bepalen wat onze visie en re gelgeving gaat worden.'' Ellen Fokkema met daarachter (vlnr) Jes- per Hoeksma, Erik Cats en Mark Polstra. Met hen speelt ze al sinds de F-pupillen in een team. FOTO HENK JAN DIJKS - Ellen Fokkema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13