Erfenis van Bouterse: 2,5 miljard euro schuld <^jkpn SMARTPHONE iPhonell nu met Indiase premier Modi lost belofte in EUWS 11 Nu tijdelijke extra scherpe In het hart van de drieduizend jaar oude stad Ayodhya zal de ko mende drie jaar een immens ge bouw van vijftig meter hoog, met vijf koepelgewelven, verrijzen. Het startsein van de bouw van de tem pel belooft vandaag een groots me diaspektakel te worden. Op de plek waar Modi de eerste steen voor de tempel gaat leggen, stond honderden jaren lang een moskee. Die Babri-moskee werd in 1992 vernietigd door hindoena tionalisten. Zij geloven dat op die plek de hindoegod Ram is geboren. Na de vernietiging van de mos kee volgden door het hele land rel len. Duizenden mensen werden vermoord. Dat gebeurde onder lei ding van de Rashtriya Swayams- evak Sangh (RSS), een paramili taire organisatie die streeft naar een hindoestaat. Volgens de ideologie van de RSS horen mos lims en andere minderheden, waaronder christenen, niet thuis in de gedroomde hindoestaat. De bouw van de Ramtempel was een verkiezingsbelofte van Modi's partij Bharatiya Janata Par tij (BJP). Nadat het Indiase Hoog gerechtshof vorig jaar november uiteindelijk had besloten dat de grond aan hindoes toebehoort, kon Modi zijn belofte inlossen. Er zijn nauwe banden tussen zijn BJP en de RSS. Zo is Modi van jongs af aan lid van de RSS. Toen hij in 2002 minister was van deel staat Gujarat, leidde de moord op Kritiek wordt gezien als antinationaal, de staat is veranderd in een vehikel van onderdrukking 59 Ayodhya-pelgrims tot hevige rellen, waarbij vooral veel moslim slachtoffers vielen. Volgens oogge tuigen speelde ook hier de RSS een belangrijke rol. Modi werd verwe ten dat hij te weinig deed om ge- weld te voorkomen, maar hij is vrijgesproken van vervolging. Voor hindoenationalisten is de bouw van de Ram-tempel een cor rectie op het verleden. ,,In hun ogen zijn ze nu eindelijk, na eeu wen onderdrukking van moslim heersers en koloniale mogendhe den, als sterkste uit de bus geko men", schrijft journalist Saba Naqvi in The Indian Express. Hindoenatie Veel critici maken zich zorgen. ,,Deze viering druist in tegen alles waar onze grondwet voor staat'', zegt activist Harsh Mander aan de telefoon. ,,Het markeert de triomf en dominantie van de hindoena tie. De boodschap is luid en duide lijk: de hindoemeerderheid re geert. Dit is niet meer het land waar gelijke rechten gelden.'' Volgens de Indiase politicoloog Suhas Palshikar staat de bouw van de Ram-tempel symbool voor de ontmanteling van het oude India. ,,Het nieuwe India begon met koe- verdedigingsmilities'', zegt hij in The Indian Express. ,,Maar inmid dels wordt iedereen die kritiek heeft als antinationaal bestempeld en is de staat veranderd in een vehikel van onderdrukking.'' Ook is geweld tegen minderhe den toegenomen. Afgelopen zon dag werd in een buitenwijk van Delhi een moslim, verdacht van koeslachting, door zelfbenoemde koeverdedigers met hamers in el kaar geslagen. Voor hindoes is de koe heilig. In veel staten is koe slachting verboden. De man ver voerde het wél legale buffelvlees. Slechts vier mensen zullen bij Modi op het podium staan. Een er van is Iqbal Ansari. Zijn vader was een van de mensen die via de rech ter de komst van de Ram-tempel bestreed. ,,We hebben de uitspraak van de rechter geaccepteerd. We moeten het verleden achter ons la ten. We leven samen, ondanks onze verschillen. Hindoes en mos lims zijn broeders.'' De nieuw aangetreden president Santokhi nam geen blad voor de mond bij een persconferentie en had het over een financiële cata strofe. Er is een schuld van 1,2 miljard euro aan buitenlandse leningen, zei hij. Daarnaast is er nog zo'n 980 miljoen euro aan binnenlandse schulden. Inmiddels zijn 123 bui tenlandse leningen geïdentificeerd. Dit jaar alleen al heeft Suriname een achterstand van 36,5 miljoen euro in betalingen van rente en het aflossen van buitenlandse lenin gen, aldus Santokhi. Hij vertelde dat er in het laatste halfjaar voor de verkiezingen meer dan 3500 ambtenaren in dienst zijn genomen. Volgens hem heeft Bou- terse er alles aan gedaan om zijn re gering het werk te bemoeilijken. ,,Het is grofweg sabotage van de hoogste orde'', zei hij. Ook noemde hij het onbehoorlijk, onethisch en onverantwoord bestuur. ,,Dat doe je niet als regering. Dat doe je niet naar het volk van Suriname.'' Chaotisch Voormalig politieman Santokhi volgde vorige maand de oud-leger leider Bouterse op, die tien jaar lang president van Suriname was. De verkiezingen op 25 mei verliepen chaotisch. De uitslag liet dagen op zich wachten en de oppositiepar tijen van de toen nog regerende partij van Bouterse vermoedden dat er fraude werd gepleegd. Jennifer van Dijk-Silos, voorzitter van het toezichthoudende Onaf hankelijk Kiesbureau, sprak na af loop over de slechtst georgani seerde verkiezingen van de laatste twintig jaar. De Babri-moskee voordat deze in 1992 werd vernietigd. Hier staat straks de hindoetempel. foto the life images collection via getty korting op Airpods woensdag 5 augustus 2020 GO Een billboard waarop te zien is hoe de controversiële Ram-tempel gaat worden. foto ap Hindoes krijgen hun omstreden tempel Vandaag legt de Indiase pre mier Narendra Modi de eerste steen, een zilveren blok van 22,6 kilo, van de controversiële Ram-tempel. Voor de een staat de tempel voor het 'nieuwe India', voor anderen is het een symbool van onderdrukking. Saskia Konniger Ayodhya/New Dehli - Suhas Palshikar, politicoloog PARAMARIBO Desi Bouterse heeft als president 'onbehoor lijk, onethisch en onverantwoord bestuur gevoerd'. Dat zegt de Surinaamse president Chan Santokhi over zijn voorganger. DEALS 100,- Actie geldig t/m 16 augustus 2020 bij een iPhone 11 met een 1 of 2-jarig KPN mobiel abonnement. Kijk op kpn.com voor de voorwaarden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11