GGD gaat ondanks meer besmettingen niet massaal testen op vliegvelden Meer besmettingen, minder testen Wik 'Wij zijn geen politieagent' 9 l 1 J 8120 mensen gestorven aan het vi rus, het hoogste aantal in het land. De heilige stad Qom, het eerste epicentrum van het virus in Iran en de stad van de artsen Molayi, blijkt proportioneel het zwaarst getroffen, met 1419 doden ofwel één dode op elke duizend inwo ners. Dat de Iraanse autoriteiten op zijn zachtst gezegd zuinig waren met het delen van de echte statis tieken, lijkt ingegeven door poli tieke redenen. Te slecht nieuws leidt tot onrust. Het land kent po litieke en sociale spanningen waarin de crises over elkaar heen struikelen. De laatste tijd is er ook een aantal bizarre ongelukken ge beurd in nucleaire installaties. Het begin van de corona-uit braak viel bovendien samen met de verjaardag van de islamitische revolutie van 1979 en met de parle mentsverkiezingen. Ayatollah Ali Khamenei, de opperste leider, be schuldigde sommigen er in die pe riode van het coronavirus te wil len gebruiken om de verkiezingen - die uiteindelijk een zeer lage op- komst hadden - te ondermijnen. Er was meer onrust. In januari vermoordden de Verenigde Staten de Iraanse generaal Qasem Solei- mani, die als een van de machtig ste figuren in het land gold. De Iraanse respons werd dramatisch toen men - in paniek over moge lijke nieuwe Amerikaanse aanval len - per ongeluk raketten af vuurde op een Oekraïens passa giersvliegtuig dat net was opgeste gen van het vliegveld van Teheran. Alle 176 inzittenden, onder wie veel Iraniërs kwamen om. Aan vankelijk probeerden de Iraakse autoriteiten de waarheid rond dit voorval te verhullen, gezien de ne gatieve stemming in het land. Dat verdoezelen lukte drie dagen, maar toen kwam de waarheid aan het licht. Dr Nouroldin Pirmoazzen, een voormalig parlementslid, die ook een ambtenaar bij het ministerie van Volksgezondheid was, zegt te gen de BBC dat in die context de Iraanse regering 'te bezorgd en te bang (was) om de waarheid over corona te vertellen'. De vrees was dat te midden van de bestaande onvrede over de verslechterende economische situatie - als gevolg van de door de VS opgelegde han delsembargo's - mogelijk opnieuw veel mensen de straat op zouden gaan. Het coronagevaar werd ook onder de pet gehouden door inter nationale gezondheidsorganisaties - die uiteraard zouden melden hoeveel zieken er waren - te we ren, aldus Pirmoazzen. Publicitair heeft de luchtvaart be tere tijden gekend, en dat is nog zacht uitgedrukt. Knokkende pas sagiers (zie kader), massaontsla gen en maatschappelijke ophef over de uitzonderingspositie die volgepakte vliegtuigen hebben ge kregen op de 1,5 meterregel: de slechtnieuwsshow duurt voort. Dat alles vindt plaats tegen de achtergrond van vliegvelden die maar een derde tot de helft van het gebruikelijke aantal passagiers verwerken. Ook over die passa giersstroom is desondanks het no dige te doen. Want hoe kan het dat reizigers gewoon ons land binnen wandelen, zonder test - ook als ze uit een risicogebied komen? Het aantal passagiers dat moge lijk besmet(telijk) was toen hun vlucht in Nederland landde, stijgt. De autoriteiten brachten sinds 1 juni 76 patiënten in beeld die niet lang voor hun positieve test op Schiphol landden, meldt een woordvoerder van GGD Kenne- merland. De helft van deze men sen werd in laatste twee weken geïdentificeerd. Op Eindhoven Airport is een vergelijkbare ont wikkeling zichtbaar. Geen patroon GGD Kennemerland ziet geen duidelijk patroon in de besmettin gen, qua land van herkomst. Het RIVM houdt voor heel Nederland sinds enige tijd bij hoeveel men sen in de veertien dagen voor hun besmetting in het buitenland zijn geweest. In juli ging het om onge veer 8 procent van de positief ge teste mensen. Duitsland en België ONRUST zijn de meest voorkomende lan den, Servië is de opvallende num mer drie. Hierbij worden ook mensen meegeteld die met een ander vervoermiddel dan het vliegtuig reisden. Onduidelijk is hoe het aantal vastgestelde besmettingen bij vliegtuigpassagiers zich verhoudt tot het daadwerkelijke aantal coro- nagevallen aan boord. Passagiers zijn zoals gezegd niet verplicht zich te laten testen, ook niet als ze uit risicogebied komen. In deze krant pleitte Wim Schellekens, oud-hoofdinspecteur van de GGD, er gisteren voor om daar verandering in te brengen. Hij vindt dat er zo snel mogelijk test straten moeten worden ingericht voor passagiers uit rode of oranje gebieden. In Duitsland is daar dit weekend een begin mee gemaakt. Nederland is nog niet zover. ,,Het is niet uit te sluiten dat dat verandert'', zegt een woordvoer der van GGD Kennemerland. ,,Maar op dit moment zien we die noodzaak niet. Het is een van de onderwerpen waar we met de be trokken partijen over praten, maar het is niet zo dat de optie concreet op tafel ligt. Vooralsnog blijven we doen wat we doen. Reizigers advi seren en een beroep doen op hun gezonde verstand. Daar hoort ook bij dat ze in quarantaine gaan als ze uit risicogebied komen, en zich bij klachten laten testen.'' Op de rit Het kabinet besloot vrijdag voor lopig geen teststraten in te richten. Het Outbreak Management Team heeft het RIVM wel gevraagd on derzoek te doen naar het nut er van. Het kabinet vertrouwt voor lopig op het bron- en contacton- derzoek van de GGD's, en wil ook voorkomen dat die extra belast worden, 'net nu alles op de rit staat'. Een ander probleem bij het testen van grote groepen mensen zonder klachten, is dat het tot vals- negatieve testen leidt. Schiphol zegt in een reactie dat het afwacht wat de overheid wil, en de maatregelen die het kabinet neemt zal 'faciliteren'. Op het vliegveld van Eindhoven wordt overigens al een teststraat gebouwd, maar niet van de plaat selijke GGD. Twee commerciële partijen doen het op eigen houtje. Ze testen 's ochtends, voor 103 euro per persoon, en beloven nog de zelfde dag een uitslag. Testen bij de GGD is gratis. Het is de vijfde achtereenvol gende dag dat het aantal nieuwe coronagevallen boven de 300 uit komt. In de afgelopen zeven da gen waren er meer dan 2300 posi tieve tests. De regio Rotterdam Rijnmond blijft de grootste brandhaard. Vorige week meldde het RIVM 1329 nieuwe besmet tingen, de week ervoor 987. Het aantal mensen dat zich heeft la ten testen, is gedaald. Tussen 27 juli en 2 augustus zijn bijna Positief geteste mensen per dag 102.000 mensen naar een testlo catie gegaan, 9 procent minder dan de week ervoor. Een verkla ring voor de daling heeft de GGD GHOR Nederland niet. Het Amsterdams studenten corps ASC/AVSV heeft de jaar lijkse kennismakingsperiode stopgezet vanwege vier coronabe smettingen bij leden en aspirant leden. De besmettingen zijn niet tijdens de introductie opgelopen, volgens de vereniging. Het be stuur van de studentenvereni ging roept alle mensen die heb ben deelgenomen aan activiteiten op om veertien dagen in quaran taine te gaan. dinsdag 4 augustus 2020 GO De heilige stad Qom is relatief het zwaarst getroffen, met 1419 doden ofwel één dode op elke duizend inwoners. Zijn onze vliegvelden invoerha vens voor met corona besmette mensen? Critici vrezen van wel. Uit cijfers van het GGD blijkt dat er steeds meer besmette mensen aan boord van inko mende vluchten zitten. Toch kleven er ook nadelen aan mas saal testen bij binnenkomst. Sander van Mersbergen Schiphol Dit weekend haalde een vechtpartij in een KLM- vlucht naar Ibiza het nieuws. Een dronken man zonder mondkapje raakte in de clinch met andere inzit tenden. Is de sfeer aan boord zo beroerd in deze corona- tijd? Volgens Ingrid Brama, bestuurslid van cabinevak bond VNC, valt het over het algemeen best mee. ,,Het zijn uitzonderingen die de regel bevestigen. De mondkapjes plicht bijvoorbeeld, wordt goed nageleefd. Wel is het zo dat het mondkapje af mag als mensen eten en drinken. Je ziet dat sommige mensen dan tergend langzaam gaan eten, die doen dan een uur over hun sandwich. Je hebt altijd mensen die onder de regels uit willen. Het is voor ons niet leuk om als politie agent op te treden.'' De Koninklijke Marechaus see zegt het de laatste tijd drukker te hebben gekregen met passagiers die overlast veroorzaken. Zo zorgen onder meer reizigers die geen mondkapje willen dra gen voor 'gedoe'. Dat kan tot hoge boetes leiden, meldt de marechaussee. DEN HAAG Het coronavirus is tussen zondagochtend en gis terochtend bij 372 mensen vastgesteld. Dat is iets meer dan het etmaal ervoor. Aantal 500 400 300 200 100 0 BRON: RIVM 1 1 1 35 3 c 'Z- gj CM cm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9