Minister Kaag: 'Er zijn nooit aanwijzigen geweest van banden met terreur' Zweeds meisje (12) vanuit auto doodgeschoten tijdens uitlaten hond 7 Nederland is meermaals gewaarschuwd voor mogelijke banden tussen een door Nederland gesubsidieerde hulporganisatie en een Palestijnse terreurgroep die betrokken was bij een bomaanslag. Begin juli schortte minister Sigrid Kaag (Ontwikkelingssamenwer king) de miljoenensubsidie aan de Palestijnse hulporganisatie UAWC (Union of Agricultural Work Com mittees) op, omdat twee voorma lige medewerkers worden verdacht van de bomaanslag in augustus vo rig jaar nabij de nederzetting Dolev. Bij die aanslag kwam de 17-jarige dochter van een rabbijn om. Het salaris van de twee verdach ten bleek betaald te zijn met Neder lands subsidiegeld. Daar kwam Kaag pas in juli achter, terwijl de twee ex-medewerkers al kort na de aanslag werden opgepakt. De twee verdachten bleken ook een pasje te hebben van de Nederlandse verte genwoordiging in Ramallah. Volgens minister Kaag zijn er nooit aanwijzingen geweest dat de UAWC banden heeft met terreur organisaties. Uit brieven van drie pro-Israëlische instellingen blijkt echter dat de Nederlandse verte- Waarom is pas vorige maand een extern onderzoek aangekondigd? genwoordiging in de Palestijnse ge bieden in 2012, 2018 en 2019 is ge waarschuwd voor banden tussen de UAWC en de Palestijnse ter reurgroep PFLP (Volksfront voor de Bevrijding van Palestina). Eerste brief De eerste brief dateert van 2012 en is afkomstig van de Israëlische or ganisatie Shurat Hadin. Een woord voerder van Kaag laat weten dat niet bekend is of de Nederlandse vertegenwoordiging deze brief in derdaad heeft ontvangen. Wel was Nederland op de hoogte van de aantijgingen. ,,Deze beschuldigingen van Shu- rat Hadin zijn destijds onderzocht door Australië, met onder meer de Australische veiligheidsdienst en politie'', zegt de woordvoerder. Vol gens het Australische onderzoek bewezen de aantijgingen niet dat de PFLP controle had over midde len van de UAWC. Ook zou niet gesteld kunnen worden dat met steun aan UAWC sprake zou zijn van directe of indi recte steun aan terroristische orga nisaties. Wel bleek uit het onder zoek dat drie voormalige UAWC- bestuursleden vermoedelijk een band met de PFLP hadden. ,,Mede op basis van dat onder zoek concludeerde Nederland in 2013 dat de samenwerking met UAWC, als leidende partner in een consortium, kon worden aange gaan", zegt de woordvoerder van Kaag. De UAWC helpt onder meer Palestijnse boeren bij hergebruik van regenwater en het planten van waterzuinige gewassen. Tussen 2017 en 2020 incasseert het consor tium 11,7 miljoen euro Nederlandse subsidie. In 2018 en 2019 zijn opnieuw brieven verstuurd naar de Neder landse vertegenwoordiging waarin werd gewezen op mogelijke ban den tussen de UAWC en de PFLP. Deze brieven zijn toentertijd ge deeld met het ministerie. De brief van 2018 was afkomstig van het In ternational Legal Forum (ILF), een Israëlische juridische ngo. Op 13 mei 2019 waarschuwde de UK Lawyers For Israël (UKFLI) voor de vermeende terroristische ach tergrond van meerdere (ex-)mede- werkers van de UAWC. De Neder landse vertegenwoordiger Kees van Baar liet in een antwoord weten dat de Nederlandse overheid 'geen aan wijzingen heeft dat de financiële steun van Nederland aan de UAWC gebruikt is door terroristische orga nisaties'. Kamervragen In opdracht van minster Kaag loopt inmiddels een extern onderzoek naar mogelijke banden tussen de UAWC en de PFLP. Dat onderzoek moet in het najaar klaar zijn. VVD, CDA, ChristenUnie, PVV en SGP hebben Kamervragen gesteld over de kwestie. De partijen willen on der meer weten wat is gedaan met de waarschuwingen aan het adres van de Nederlandse vertegenwoor diging. ,,Ook vragen wij ons af hoe het kan dat pas vorige maand een ex tern onderzoek is aangekondigd, terwijl in augustus vorig jaar al aan Nederland is gemeld dat de twee UAWC-medewerkers verdacht worden van betrokkenheid bij de aanslag'', zegt CDA-Kamerlid Pie- ter Omtzigt, die samen met partij genoot Martijn van Helvert Kamer vragen heeft gesteld. Volgens de Zweedse publieke om roep SVT liet het meisje de hond uit toen ze omstreeks 03.30 uur vanuit een witte stationwagen werd be schoten. Dat gebeurde in de buurt van een tankstation en een McDo- nalds-filiaal in Botkyrka, zo'n 20 ki lometer ten zuidwesten van de Zweedse hoofdstad Stockholm. Op de bewuste plek bevonden zich ten tijde van het drama meerdere men sen. Volgens de avondkrant Expressen waren twee criminelen in kogel vrije vesten het doelwit en moet het meisje zijn geraakt door een verdwaalde kogel. De politie beves tigt noch ontkent de informatie. ,,In zo'n vroeg stadium moeten we ka rig zijn met het naar buiten bren gen van informatie, omdat dit scha delijk kan zijn voor het onderzoek. Over het algemeen heeft dit type schietincidenten een link naar cri minele netwerken, maar we gaan niet in op hoe het in dit specifieke geval zit'', verklaarde plaatsvervan gend chef Palle Nilsson gisteren in de SVT-ontbijtshow. Volgens Nilsson zijn er bij de politie in de regio Stockholm ongeveer dertig gewelddadige personen be kend die connecties hebben met criminele netwerken. ,,Deze men sen zitten achter de meeste geval len van afpersing, diefstal, verkoop van drugs, schietpartijen, explosies en moorden.'' Soms komt het vol gens hem voor dat ook kinderen bij de misdaad worden betrokken. Minister van Justitie De Zweedse minister van Justitie Morgan Johansson sprak zijn 'wal ging' uit over het geweld en be stempelde het drama als 'een gru welijke wreedheid'. Hij is mikpunt van kritiek geworden na het ret- weeten van een mediabericht over 'fors minder schietpartijen' in de stad Malmö, uitgerekend gister morgen. Slechte timing, luidt het. Volgens de minister heeft Zweden de wetshandhaving de afgelopen vijf jaar fors opgevoerd en zijn er strengere straffen opgelegd dan ooit tevoren. Dit alles dankzij een 34- puntenprogramma tegen de geor ganiseerde misdaad. De bewindsman verklaarde eer der in een interview met Expressen dat de kans 'heel erg klein' is dat on schuldige 'derden' het slachtoffer worden van conflicten tussen cri minelen. ,,Criminelen hebben er geen belang bij iemand anders te treffen, maar het risico bestaat altijd dat je op het verkeerde moment op de verkeerde plek bent.'' De gemeente heeft een herden- kingsplek ingericht voor het tie nermeisje. Veel mensen staken er kaarsjes aan en legden bloemen neer ter nagedachtenis aan het jonge slachtoffer. dinsdag 4 augustus 2020 GO Nederland gewaarschuwd voor Palestijnse 'terreursubsidie' Anita van Rootselaar Peter Winterman Den Haag Palestijnen van de ter reurgroep PFLP (Volks front voor de Bevrijding van Palestina) geven ten overstaan van de media een demonstratie tijdens een militaire afstudeer- ceremonie. foto reuters - Pieter Omtzigt, Kamerlid Zweden is in de ban van de dood van een 12-jarig meisje dat zon dagochtend onder vuur werd genomen bij een tankstation in de buurt van Stockholm. Het slachtoffer werd geraakt door verschillende kogels en be zweek in het ziekenhuis aan haar verwondingen. Caspar Naber Stockholm Mensen rouwen op de plek waar het meisje stierf. foto epa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7