Links verzoek om eerder coronadebat afgewezen Zandbanken Zoper Zeeschuim 5 Niet voor de eerste keer dit jaar nam de Noordzee dit weekend mensenlevens. De combinatie van een uitzonderlijk warm voorjaar, extra verraderlijke muien en de coronapandemie bezorgen de Reddingsbrigade handenvol werk. Leon van Went van de Reddingsbrigade in Noordwijk waarschuwt voor de vijf grootste gevaren van de zee. Het geultje waar je doorheen bent gelopen, is ineens een brede sloot Op een zandbank omsloten wor den door water. Het klinkt als iets dat je nooit zal overkomen, als je een beetje oplet. Maar op de waddeneilanden, op de Zand- motor bij Monster en in bijvoor beeld het Zeeuwse Renesse kan dat je zomaar gebeuren, met soms tra gische gevolgen. Zo verdronk vorig jaar maart een 45-jarige Belgische vrouw met haar hondje bij Re- nesse. Ze zat met haar twee kinderen en een vrouw uit Renesse op de zand bank. De reddings brigade had de laat ste drie wandelaars snel gevonden, maar de hulp voor de vrouw kwam te laat. Bij laag water is een zandbank niet altijd te herkennen als zandbank, verklaart Van Went. ,,Je kunt er een heel stuk over lopen zonder dat je het in de gaten hebt. Maar het geultje waar je doorheen bent gelopen, stroomt bij vloed vol. Ineens is het dan een brede sloot waardoor je niet meer weg kan. De stroming eromheen kan enorm sterk zijn, met water dat nog sneller stroomt dan mui stroming.'' Nog zo'n verraderlijk fenomeen: de zoper. Een sterke stroming parallel aan de kust die op mooie zomerdagen ontstaat bij toenemende zuidwesten wind. ,,Die stroming kan zo sterk zijn dat je niet meer op je benen kunt blijven staan. Als dat gebeurt, terwijl je het niet verwacht, kun je een paniekreactie krij gen. Als je dan ook nog water binnen krijgt doordat een golf omslaat, kan het snel verkeerd gaan.'' De Reddingsbrigade moet regelmatig in actie komen voor mensen die een heel eind zijn meegesleurd langs de kust. Om te oefenen voor zulke reddingsacties la ten Van Went en zijn collegastrand- wachten zich 2 kilometer stroomop waarts afzetten met de auto, vertelt hij. ,,Binnen een kwartier staan we dan soms weer op de oorspronkelijke plek.'' Voornamelijk langs de kust van de Wad deneilanden komt het fenomeen voor. SS' Het was aanvankelijk een verbijsterend raadsel: hoe konden op één dag vijf ervaren surfers, geoe fende zwemmers, in de hun zo bekende zee bij Scheveningen verdrinken? Het bleek een dodelijke combinatie van omstandigheden die zorgde voor een metershoog, verstikkend zeeschuim. Het was voorjaar, er was veel algengroei. Het eiwit van de algen was door de ongebruikelijk harde wind uit het noord-noordoos ten opgeklopt tot een metersdikke laag. ,,Bij ons in Noordwijk zie je hoogstens 20, 30 centimeter algen- schuim op het strand liggen. Daar raak je hoogstens een kleine hond in kwijt'', zegt Van Went. ,,Maar in de haven van Scheveningen heeft het zich opgehoopt.'' Nog deze week zou de Tweede Ka mer in debat moeten over de stij ging van het aantal coronagevallen. Tenminste, als het aan PvdA-leider Lodewijk Asscher ligt. Hij hekelt het 'papa is teleurgesteld-beleid' van het kabinet nu Nederlanders zich steeds minder aan de regels houden. ,,Drie weken geleden sprak men al van een wake-upcall, maar sindsdien zien we een enorme toe name van het aantal besmettingen. En ik zie een tamelijk onnavolgbare zigzagkoers van het kabinet.'' Asscher doelt op het mondkap- jesbeleid. Het kabinet gaat de mondmaskers in tegenstelling tot buurlanden niet verplichten, maar staat wel lokale experimenten toe. Hij heeft 'zorgen' over verpleeghui zen en vakantiegangers die terug komen uit 'gebieden waar het echt goed mis is', zoals Barcelona. ,,Het kabinet geeft dan het vrijblijvende advies om thuis te blijven.'' Volgens hem zouden de terugkerende va kantiegangers uit 'oranje' landen op z'n minst moeten worden getest. Toen de besmettingen ruim twee weken geleden weer toenamen, probeerde GroenLinks-Kamerlid Corinne Ellemeet ook al om de Tweede Kamer eerder terug te laten keren voor een debat. Dat mislukte. Als compromis werd besloten om woensdag 12 augustus een debat te W De coalitiepartijen zien nu geen reden om eerder terug te keren van het reces voeren en petit comité - met de Ka merleden die zorg in hun porte feuille hebben. De coalitiepartijen zien nu geen reden om van dat eerdere besluit af te wijken, zeggen VVD en CDA. De besmettingen worden 'nauwlet- tend' in de gaten gehouden, stelt de Christenunie, het kabinet moet ui terlijk maandag een reeks vragen beantwoorden en dan volgt 12 au gustus 'een inhoudelijk debat', klinkt het bij D66. Eerder is 'niet nodig', zegt Antje Diertens. Volgens Ellemeet, die het verzoek van Asscher om eerder te debatte ren samen met de SP steunt, was deze week debatteren wél verstan dig geweest. ,,Als je het aantal be smettingen zo ziet oplopen, wil ik zo snel mogelijk van het kabinet horen wat ze hiertegen doen.'' De Tweede Kamer is volgens de Groningse hoogleraar algemene rechtswetenschap Jan Brouwer momenteel 'vrij onzichtbaar'. Hij vindt dat juist het parlement nu de regie moet pakken. Dat betekent volgens hem niet alleen terugko men voor één debat, maar weer vol ledig aan het werk gaan. ,,De Kamer moet nü debatteren over de corona- wet en niet over drie ofvier weken." Brouwer noemt het 'uiterst merkwaardig' dat het lokaal be stuur maatregelen mag nemen over mondkapjes, terwijl kabinetsadvi seur Outbreak Management Team geen bewijs ziet voor de effectivi teit daarvan. Het 'voorschrijven of verbieden van een kledingstuk' is volgens hem in strijd met de Grondwet. ,,Daar moet een demo cratisch gelegitimeerde wet aan ten grondslag liggen." De Tweede Kamer is in septem ber in zijn geheel terug van reces. dinsdag 4 augustus 2020 GO Annemieke van Dongen en Raymond Boere Noordwijk - Leon van Went, Reddingsbrigade Noordwijk Een mede werker van de KNRM loopt in het schuim tij dens de zoek tocht naar een van de overle den surfers. Terwijl het aantal coronabe smettingen stijgt, is politiek Den Haag 'vrij onzichtbaar'. De drie linkse partijen doen opnieuw een poging de Kamer terug te roepen van reces - tevergeefs. Hanneke Keultjes Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5