Jannis van de Voorde is de Onderkoning van het Zwin Kanaalzone krijgt snel z'n eerste snuffelpaal Oma Snoepwinkel in Veere zoekt een verkoopster 1 5 Megaoperatie bij buitenhoofd Ö®13 do d> In het buitenhoofd, aan de kant van de Westerschelde van de Nieuwe Sluis, komen straks onder meer de sluisdeuren. Tot 22 meter beneden Normaal Amsterdams Peil (NAP) is de put de afgelopen maanden uit gegraven, eerst in het droge, waarna de kuip begin februari onder water is gezet en verder is uitgediept. Dat vergde meer tijd dan verwacht, om dat het een precisiewerk is. Cementschip Nu is het dan zo ver dat het onder- waterbeton erin kan worden ge stort, nadat er eerder een grindbed op de bodem is aangebracht. Een militair aandoende operatie is er voor opgezet. Twee bulkwagens per uur vervoeren cement uit België naar de twee betoncentrales op het bouwterrein van de Nieuwe Sluis. Voor het geval het wegtransport wordt verstoord, wordt een schip met cement achter de hand gehou den. De werkzaamheden moeten con tinu doorgaan om de kwaliteit van het beton te kunnen waarborgen. Ter voorkoming van overlast voor de omgeving vindt van 23.30 tot 05.00 uur geen aanvoer met ce- mentwagens over de weg plaats. Andere werkzaamheden gaan wel constant door. Veel hinder hoeft dat niet te geven, behalve als beton mixers op het sluisterrein achteruit rijden en alarmpiepjes te horen zijn. Een meter dik wordt de beton- laag, die na het aanbrengen zo'n twee weken moet uitharden, waarna het buitenhoofd kan wor den leeggepompt. De planning is dat in de loop van volgende maand de bouwkuip helemaal leeg is en tot op ruim twintig meter onder NAP de diepte in kan worden gekeken. Voor 24 september is een feestelijk moment gepland. De bouw van de betonconstruc ties voor het verrijden van de sluis deuren en de kelder voor de sluis brug kan beginnen na de droogleg ging. Veel betonvlechters zijn daar voor nodig. Zo'n tachtig komen er uit Oost- en Midden-Europa die in woningen verspreid over Terneu- zen worden gehuisvest. Omwo nenden worden daarover geïnfor meerd. De betonwerken in het bui- tenhoofd en binnenhoofd (dat mo menteel wordt uitgegraven) duren volgens planning tot maart 2022. De put is tot 22 meter beneden Normaal Amsterdams Peil uitgegraven Spannend wordt of de beton- vlechters op tijd in Terneuzen kun nen zijn, met oog op de versprei ding van het coronavirus. Niemand kan daar al een zinnig woord over zeggen. Onlangs werd bekend dat de oplevering van de Nieuwe Sluis door enkele tegenvallers als een on verwacht grote bodemvervuiling drie maanden is verlaat, tot maart Het boek Onderkoning van het Zwin - van ijs tot strandpaleis is een ode aan voormalig paviljoenhouder Jannis van de Voorde (75) uit Re tranchement. Mariëlle Osté verza melde met hulp van de paviljoen houder en zijn huidige vriendin foto's en schreef zijn verhaal op. Dat beslaat een periode van 35 jaar en begint op het moment dat Jan nis in 1982 ijs en frisdrank wil ver kopen op het strand. Dat gaat niet zonder slag of stoot, maar uitein delijk krijgt hij een vergunning. De bouw van het eerste paviljoen vlak bij het Zwin volgt het jaar erop, tot een brand De Zeemeeuw in 1985 in de as legt. Doorzettings- vermogen is een terugkerend thema: zes weken na de brand staat er een nieuw paviljoen, waar Jannis aan mee timmert. Hij ^s De Zeemeeuw en slaapt zelfs in het paviljoen als dat nodig is. Hij zet De Zeemeeuw op de kaart met evenementen als schat- Mariëlle Osté schrijft boek over 35 jaar strandpaviljoen De Zeemeeuw graven, de nieuwjaarsduik en het vuur van de Zwingodin. Het pavil joen groeit ook uit tot een vrij plaats voor kunstenaars. Zo kreeg het beeld de Zwingodin van schrijfster en kunstenares Osté er een plekje. Inmiddels is het paviljoen in handen van Marcel van Eijk, de schoonzoon van Jannis. Dit jaar ging een gloednieuw paviljoen open, maar de band met het verle den blijft. Zo is er nog één van de palen te zien, waar De Zeemeeuw uit 1985 op gebouwd was. Het boek kost 20 euro en is te koop bij De Zeemeeuw. SLUISKIL Het lijkt er eindelijk van te komen, een netwerk om de luchtkwaliteit in de Zeeuws- Vlaamse Kanaalzone te meten. Een eerste, voorzichtige stap wordt binnen afzienbare tijd gezet door het plaatsen van een snuffelpaal in Sluiskil. De roep om de uitstoot van be drijven in de Kanaalzone nauw keuriger te kunnen volgen, dateert al van eind 2018. De Terneuzense gemeenteraad sprak zich toen eensgezind uit voor de komst van een fijnmazig milieumeetnet- werk. ,,We zijn dat aan onze bur gers verplicht", sprak fractievoor zitter Jos Verdurmen van de groot ste partij TOP/Gemeentebelangen. Om zo'n netwerk van snuffelpa- len voor elkaar te krijgen moest de gemeente Terneuzen te rade gaan bij de provincie. Ingenieursbureau Tauw deed onderzoek waaruit bleek dat de milieudruk in de Ka naalzone groot is. Door continu te meten zijn problemen sneller op te sporen. Milieudienst DCMR Rijnmond, die in Rotterdam veel ervaring heeft met meetpunten, heeft nu van de provincie de opdracht ge kregen voorlopig één milieumeet punt in Sluiskil in te richten. In eerste instantie worden daar stof, fijnstof en stikstofdioxide geme ten. De informatie wordt open baar. Voor gemiddeld 24 uur per uueek ('s zomers meer uren, 's winters minder). Leeftijd vanaf 18 jaar tot 60+ Salaris (all-in) 12,00 per uur, vanaf 21 jaar. Jaarcontract Tevens zoekt "Oma" een aantal weekend/vakantiewerkers vanaf 16 jaar. App naar: 06 - 467123 55 Mail uw e.v. naar: schapekop@zeelandnet.nl of app naar Colette: 06-467123 55 dinsdag 4 augustus 2020 Storten van beton voor sluis begint Jannis van de Voorde introduceerde het schatgraven bij De Zeemeeuw, hier in 2017. FOTO BOAZ TIMMERMANS 7"-. Jannis van de Voorde (r) begin jaren 80 met zijn ijsco kar op het strand. foto de Iets later dan gepland, maar het gaat vanaf vandaag gebeuren, het aanbrengen van onderwa- terbeton in het buitenhoofd van de Nieuwe Sluis in Terneuzen. Het werk gaat continu door, tot vrijdagochtend vroeg. Harmen van der Werf Terneuzen 2023. De Zeemeeuw in Retranche- ment is een strandpaviljoen met een lange geschiedenis waarin Jannis van de Voorde jaren de hoofdrol speelde. Je zou er een boek over kunnen schrijven en dat is precies wat Mariëlle Osté heeft gedaan. Sophie Stockman Retranchement

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 51