Boekentip zomerhit Noodlot van het Las Ketchup gaat zelfs frikadel te ver tf> O) 6 Hoe ziet de dag in een fietsenwinkel eruit? We lopen mee in de winkel en werkplaats van Davey Jansen, racefietsspecialist in Heinkenszand. ,,Je kan hier zo binnen stappen, ook voor het kleinste piepje en kraakje." Het was in mei tien jaar geleden dat Wouter Weylandt de 'Zeeuwse' etappe van de Ronde van Italië won. En negen jaar geleden dat hij in diezelfde Giro ten val kwam en overleed. Op de Dam in Middelburg, waar hij in 2010 zegevierde, ligt een gedenk steen voor Weylandt. Hij hoorde bij een toe vallig bij elkaar gekomen groepje van vijf jon gens uit Gent en omgeving die samen trainden op het jaagpad van Gent naar Oudenaarde. Iljo Keisse, Dimitri De Fauw, Bert De Backer en Kurt Hovelijnck waren de andere vier. ,,Het zijn kameraden, ze rijden lachend naar het front." Het waar gebeurde tragische verhaal van deze vijf, het 'Scheldepeloton', wordt verteld door de Vlaamse journalist Matthias M.R. De- clercq in De Val. Het lukt ze alle vijf om profwielrenner te worden, maar in de loop der jaren slaat bij de een na de ander het noodlot toe. Onge lukken, verslaving, rechtszaken, zelfdoding. Het houdt maar niet op. ,,Het leed is wel in het vel gekropen, erin geslopen, 's nachts, als nie mand keek." Declercq schrijft zeer verhalend, kleurrijk en weet de spanning keer op keer op te bouwen. Haast elke alinea eindigt met een cliffhanger. Ook voor wie niets van wielren nen weet een zeer lezenswaardig boek. Deze zomerhit gaat over foute ketchup. Twee jaar eerder waren we een zomer lang al getergd door Jody Bernal. Zijn kraker Que sy que no leende hij van de Argen tijn El Smbolo, maar Jody mengde Zuid- Amerikaanse billengedraai met Brabantse car navaleske niksigheid. Een hit? Que si! In 2002 kon het nog erger. Vier Spaanse zusjes scoorden een zomerhit met The Ketchup Song. Geïnspireerd op Rapper's Delight van the Sugarhill Gang braakte het kwartet Las Ketchup een hoop nonsens-taal uit. I said a hip hop werd in villa Las Ketchup verbasterd totAserejéja deje tejebe. Da bang bang da boogie van de Ameri kaanse rapgroep werd gruwelijk verminkt tot de bugui an de buididipk Kleutertaal dus. Met hun fantasiegebrabbel én verworven faam hoopten ze in 2006 in Athene het Eurovisie Songfestival te winnen. Bloody Mary van Las Ketchup kwam echter niet verder dan plek 21. Na die bloedige nederlaag was de ketchup er wel vanaf. Dat is prettig. Immers, Las Ketchup wil je zelfs op je frikadel niet hebben! Nauwelijks is de winkel open of de eerste klant meldt zich. Een kraakje, ergens in de fiets. Daar zijn ze altijd blij mee in een fietsenwinkel, met zo'n vage klacht. Davey inspecteert de wielen, doet iets met de steekas en hopla, de eerste tevreden klant van de dag rijdt de winkel uit. Davey heeft een lange dag voor de boeg, met ook een avondopenstelling. Pe ter Rottier is ook een bekend gezicht in de zaak, zijn maat in en buiten de koers. Peter is servicemonteur van heftrucks. Maar ook de fiets heeft weinig geheimen voor hem. Eén vaste dag in de week draait hij mee, en vaak ook 's avonds. De drukste tijd is trouwens achter de rug. In het begin van de coronatijd vlogen de fietsen de winkel uit, nieuw en in ruil. Maar ook nu in de zomerperi ode is er werk aan de winkel. ,,Even nog een grote beurt, voordat ze op vakantie gaan. Of een ander verzet monteren om goed over de bergen te komen. Vaak veel vragen op het laat ste moment." 09.30 uur: hard werken Een jaar of acht staat de in Ovezande geboren Davey (29) nu op eigen be nen. Eerst in een klein winkeltje in de Dorpsstraat in Heinkenszand. Te genwoordig zit Jansen Wielersport aan de Kerklaan, in een ruimer be meten pand. Davey weet nog goed hoe hij twijfelde toen hij in het be gin al die lege ruimte zag. ,,Hoe ga ik het hier vol zetten, dacht ik bij me zelf." Ondertussen is het ook in de nieuwe huisvesting woekeren met de ruimte. De winkel trekt klanten uit de hele Zak, maar ook uit Wal cheren en andere delen van Zeeland. Zijn uren heeft Davey nooit geteld, nog steeds niet. Hard werken, blijven stoempen, dat is het devies. ,,De eer ste jaren heb ik er geen cent uitge haald. Alles wat ik verdiende inves teerde ik terug in de winkel." Geluk kig had echtgenote Lisanne een goeie baan. Daardoor zat er rek in. Li- sanne draait trouwens soms ook mee in de winkel. Zijn 5-jarige dochtertje Lynn brengt vanochtend appelflap pen, voor bij de koffie. Service staat bij Davey hoog in het vaandel. Daarom ook de drie avondopenstel lingen in de week. Een hele toer voor een klein bedrijfje. ,,De klant moet kunnen kiezen wanneer-ie langs komt.'' Telefoon uit Beverwijk. Een vraag over bijzondere bandjes, een zogehe ten limited edition. Natuurlijk heeft Davey er nog een paar liggen. Ja, de klant kan gerust zijn. Ze komen eraan. Ondertussen staan de handjes in de werkplaats niet stil. Peter is be zig met een witte Cannondale. Een moeilijke kleur voor onderhoud. ,,Als je ernaar kijkt is-tie al zwart." Davey neemt een bijna antieke Batavus on der handen. Pas na aankoop ontdekte de berijder dat de maten niet klopten. ,,Stuur afstellen, zorgen dat de shif ters goed komen te staan." Nieuwe vraag in de telefoon: of dat Sirocco- wiel met die drie kapotte spaken al klaar is? Nog niet, later in de dag. ATB-rijder Jaap Wouterse uit Goes meldt zich in de winkel. Jaap heeft een delicaat probleem. ,,Een zere reet." Voor dat soort zaken is er pro fessionele apparatuur. Jaap mag op de kubus gaan zitten. De afstand tussen de zitbotjes wordt precies opgeme ten. Ook criteria als leeftijd en fiets- kilometers per week tellen mee. Davey heeft testzadels met drie ver schillende breedtes. Jaap mag er een gratis uitproberen. Een passend nieuw zadel voor hem komt in de buurt van de 100 euro. Jaap heeft er wel oren naar. ,,Een zere reet is ook niks." Middelburger Peter van de Vreede komt in vol tenue de winkel binnen. Peter is lid van de Zeeuwse Leeuwen, koerst ook bij de TMZ en is fanatiek kitesurfer. Maar nu is hij geïnteres seerd in een Kenzo Adventure fiets. Ideaal karretje, zegt de topfitte Mid delburger. ,,Je kunt ermee op vakan tie, met tassen erop en eraan, maar je hebt meteen ook een racefiets bij je.'' Jeroen Verheule uit Wolphaartsdijk is gevallen, net voordat-ie in Limburg wilde gaan fietsen. Noodgedwongen is hij met zijn oude karretje naar de heuvels geweest. ,,Maar dan laat je 50 procent van je moraal thuis." Er is iets raars aan de hand met de schijf- De eerste jaren heb ik er geencent uitgehaald, alles wat ik verdiende, investeerde ik in de winkel dinsdag 4 augustus 2020 Vakantie: tijd voor boeken en zomerse mu ziek! Onze redactieleden geven elke dag tips voor boeken en zomerhits. Deze hele week geeft verslaggever Theo Giele elke dag een inkijkje in zijn boekenkast. Ver slaggever Frank Balkenende kiest een zo merhit uit. GO 'Een fiets stinkt soms naar de frituurpan' Ben van den Aarssen Heinkenszand 09.00 uur: begin van een lange dag 75 <u ■u 10.00 uur: zere reet 11.00 uur: helm met schimmel Davey Jansen sleutelt aan het achterwiel van Je roen Verheule uit Wolphaartsdijk (achtergrond). Wim Dijke ver laat tevreden de winkel met zijn Pi- narello Opera. Peter Rottier, de man met 'duumkruut'. De wand met speciale wielershirts in de winkel. FOTO'S JOHAN VAN DER HEIJDEN - Davey Jansen, racefietsspecialist

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 34