23 Corona en aanbieding Kampong brengen hockeycoach thuis Knieklachten slopen Norel Bol debuteert in 'Primavera' Zware loting voor Oranje Voor het eerst in zijn leven verlangde oud-hockeybondscoach Roelant Oltmans (66) naar huis. En dus leverde hij zijn contract in als coach van Maleisië en tekende gisteren voor vier jaar bij Kampong in Utrecht. Roelant Oltmans keek aan het be gin van de coronacrisis eens figuur lijk in de spiegel in zijn apparte ment in het Maleisische Kuala Lumpur. 'Is dit echt nog wat ik wil?' En hoeveel jaar wil ik eigenlijk nog werken?' Het waren de eerste sig nalen dat hij wilde terugkeren naar Nederland. ,,En dat had ik nog nooit gehad.'' De interesse van Kampong, de Utrechtse landskampioen van 2017 en 2018, bracht alles in een stroomversnelling. Ruim zeven jaar lang volgde Olt mans zijn hockeyhart in het bui tenland, van India naar Pakistan en van Pakistan naar Maleisië. Hij leefde voor wedstrijden, internatio nale toernooien. De afstand was ondergeschikt. De coronacrisis en de onzekerheden daaromheen brachten hem plotsklaps op andere gedachten. ,,Mijn familie heeft mij altijd ge steund, maar in die jaren in het bui tenland zijn er momenten geweest dat ik terug moest naar Nederland, voor bruiloften en mensen die af studeerden in de familie. Nu kwam ik in een situatie terecht waarin dat niet meer zo makkelijk kon. Komen er weer lockdowns? Moet ik weer in quarantaine? ,,En dan ga je er thuis ook een beetje over praten. Zo'n periode in Nederland had een positieve in vloed op de thuissituatie. Het is leuk om dit soort banen te doen in het buitenland, laat daar geen mis verstand over bestaan. Het verrijkt je leven als je in buitenlandse cul turen kan werken. Maar thuis is de basis. Ik had al zo vaak moeten af zeggen bij mijlpalen in de familie. Ik vond op mijn leeftijd dat ik terug naar de basis moest.'' Bondscoach Ja, de wereldreiziger is uitgereisd, zegt Oltmans. ,,Maar zeg nooit nooit.'' Hij kreeg gisteren, nadat in Azië bekend werd dat hij zijn ont slag had ingediend als bondscoach van Maleisië, meteen weer een baan aangeboden in het buitenland. ,,Die had blijkbaar nog niet gelezen dat ik bij Kampong had getekend. Het was wéér ver weg. Maar het is voor mij wel plezierig, dat ik op mijn leeftijd nog in de markt lig.'' Oltmans, die met de Nederlandse mannen in 1996 olympisch goud won bij de Spelen in Atlanta, streek in september 2018 neer in Maleisië, ruim 10.000 kilometer verwijderd van Nederland. Vlak na zijn vertrek bij Pakistan had hij de ploeg zien spelen bij de Asian Games, waari Maleisië de finale tegen Japan na shoot-outs verloor en net naast een olympisch ticket greep. Daar zat potentie in, dacht hij. En als er po tentie is, geeft Oltmans zich over. Hier hoef je een halve vraag te stellen en je hebt vijf antwoorden. Daar heb je na vijf vragen nog geen half antwoord Veel progressie heeft hij met de hockeydwerg in twee jaar tijd niet kunnen maken, bekent hij. „Com municatief was het lastig. De spe lers waren minder open en bang om zich te uiten. Dat was de cul tuur. Hier hoef je maar een halve vraag te stellen en je hebt de eerste vijf antwoorden al om je oren, maar daar moet je vijf vragen stellen en dan heb je nog geen half ant woord.'' Notitieblok Met een lachje geeft Oltmans toe hockeyverslaafd te zijn. Hij kan uren kijken, analyseren, tot in de kleinste details. ,,Zoveel, dat ie mand thuis weleens vraagt of er ook nog wat anders is.'' De televisie was zijn grootste vriend in zijn ap partement in Maleisië. Hij scha kelde tussen zeven sportzenders, van de NBA naar de Champions League en de Hockey Pro League. Met een notitieblok op schoot. Oltmans is 66 jaar, maar tekende voor vier jaar bij Kampong. Hij zegt de energie van 'iemand van 35' te hebben. Denken aan stoppen doet de oud-bondscoach daarom niet. ,,Als ik voel dat de energie en passie uit mijn lichaam weg zijn, ben ik de eerste om te zeggen dat ze iemand anders moeten zoeken. Maar dat heb ik nog niet. Ik durf alleen te zeggen dat er hierna geen klus meer komt die ver van huis is.'' dinsdag 4 augustus 2020 BASKETBAL Henk Norel (32) heeft vanwege aan houdende knieklachten besloten zijn carrière te beëindigen. De 2,13 meter lange center, die aan het begin van zijn loopbaan werd 'gedraft' door NBA- club Minnesota Timberwol- ves, moest al vijf knieope raties ondergaan. De pijn ging echter niet weg. De 79-voudig international van Oranje keerde eind vorig jaar bij Heroes Den Bosch terug in de Nederlandse competitie. Norel speelde daarvoor jarenlang in Spanje. WIELRENNEN Cees Bol (25, foto) debuteert zater dag in Milaan-San Remo. De Noord-Hollandse sprin ter, door Team Sunweb naar voren geschoven als kopman voor de Tour de France, hervat in de Itali aanse klassieker zijn sei zoen. De Australiër Michael Matthews is de kopman van de ploeg in Milaan-San Remo, de voorjaarsklassie ker die als gevolg van de coronacrisis naar de zomer is verplaatst. Het parcours moest vorige week van wege verzet van heel wat lokale overheden nog wor den aangepast. BADMINTON De Neder landse badmintonners heb ben het tijdens de loting voor het officieuze WK voor landenteams niet ge troffen. Nederland is inge deeld in een zware poule. Oranje treft in groep A meervoudig winnaar Indo nesië. Het mannenteam speelt daarnaast nog tegen de andere toplanden Maleisië en Engeland. Al leen de nummers 1 en 2 van elke poule plaatsen zich voor de kwartfinales. Het wereldkampioenschap wordt afgewerkt onder de naam Thomas Cup. Het toernooi staat gepland voor 3 tot en met 11 okto ber. Speelstad van het we reldkampioenschap is de Deense stad Aarhus. Roelant Oltmans op het complex van Kampong, waar hij de komende vier seizoenen werkzaam zal zijn. ,,Ik vond op mijn leeftijd dat ik terug naar de basis moest.'' foto ruud voest Roelant Oltmans is wel uitgereisd Jeroen van Barneveld Utrecht - Roelant Oltmans (66)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 23