Antony krijgt de tijd II alleen maar wat kruimels over II 21 maar dat hoort bij nieuwe status van topclub Het zal u niet zijn ontgaan: Ajax onthaalde de 20-jarige Antony Matheus dos Santos eind vorige maand met een zomers wel komstlied. Bem-Vindo Antony (Welkom Antony) werd door de Braziliaanse zangeres Sarita en nieuwe teamgenoten David Neres en Danilo Lorena ingezongen in de studio van dj Martin Garrix en is inmiddels ook op de Neder landse radio te horen. Wie de transfersom en het ont vangst heeft gezien, vermoedt dat het hier een speler betreft die de eredivisie onmiddellijk in vuur en vlam zet. Maar hoe reëel is het om te veronderstellen dat de jonge Antony de komende maanden überhaupt als basiskracht zal fun geren? ,,Dat hij potentie heeft, is duidelijk'', stelt Erik ten Hag. ,,We moeten kijken hoe snel hij zich gaat aanpassen. Daarvoor zullen we hem de tijd geven. Hij komt in een ander werelddeel, in een an der land, bij een andere club en er gens waar een andere taal wordt gesproken.'' Ik volg elke week Engelse les. Ik wil er echt alles aan doen om te slagen De trainer van Ajax zegt daar mee dat zijn hoge prijskaartje (transfersom kan oplopen tot bijna 22 miljoen euro) de club er niet van zal weerhouden hem eerst te zullen laten rijpen. Ajax heeft daarin een goede ervaring met David Neres, die wellicht juist dóór het halve jaar vertraging en vijf duels met Jong Ajax een voltreffer werd. Tijdens de eerste groepstraining werd eigenlijk alleen in de voor- stelronde van Ten Hag in de mid dencirkel duidelijk dat het hier een nieuweling betrof die voor een grote overstap staat en daarom automatisch dus ook flink wat (financiële) risico's met zich meebrengt. Sleepbeweging De topaankoop trapte daarna een balletje met een handvol Latijns- Amerikaanse teamgenoten, toonde een vloeiende sleepbewe- ging en oogde ontspannen. An tony lachte, bijvoorbeeld toen conditietrainer Alessandro Schoenmaker hem iets influis terde. Hij voelde zich niet een zaam en dat is voor een voorspoe dige integratie van de meeste voetballers - en zeker Brazilianen - cruciaal. Waar Neres in 2017 in de Co- lombianen Davinson Sanchéz en Mateo Cassierra twee 'lotgenoten' trof, deelt Antony de kleedkamer met een handvol Zuid-Amerika nen. De in Brazilië geboren Schoenmaker trok alvast naar Bra zilië om daar in het Portugees An tony voor te bereiden op diens grote avontuur. In tijdschrift Elf Voetbal zei Antony zelf 'zo goed mogelijk voorbereid binnen te willen komen'. ,,Ik volg elke week Engelse les zodat ik met mijn ploeggenoten kan communiceren en ook in de dagelijkse omgang kan functioneren. Ik wil er alles aan doen om te slagen.'' overtuigd is dat Ajax altijd wordt voorgetrokken, moet je er nooit van weerhouden om zo'n stap te ne men. ,,Ik weet niet of AZ zo'n braaf imago heeft, ik weet in elk geval wel honderd procent zeker dat als Ajax in dezelfde situatie had gezeten, die club precies hetzelfde had gedaan. De startpremie van de Champions League is enorm hoog en als de KNVB er met matige argumenten ruimte voor openlaat, moet je die ruimte pakken.'' Bij AZ zelf zijn ze zich van geen kwaad bewust. De opstandige hou ding past in wat de voorheen brave club voelt als 'de vanzelfsprekend heid waarmee in Nederland de macht is verdeeld'. In breder per spectief past de mentaliteitsveran dering binnen de club exact bij de verworven status als nieuwe top club. En zo ziet algemeen directeur Robert Eenhoorn het ook graag. En als je in die top 4 staat, dan word je nu eenmaal soms beschimpt. Of dat nu terecht is of niet. openlijk afstand nam van het voor genomen plan van de KNVB om Ajax aan te wijzen als deelnemer aan het hoofdtoernooi van de Champions League. Want waren ze nou helemaal gek geworden daar in Alkmaar? Dat de normaal zo open, gewoon gebleven club daarna naar buiten toe nauwelijks communi ceerde en zich verschuilde achter de juridische rechtsgang, deed het imago vervolgens geen goed. In een eerder stadium hadden ook clubi conen ruimschoots afstand geno men van de opmerkelijke gang van zaken. In hun recht Maar Kenneth Peréz, die zowel bij Ajax als AZ speelde, snapt AZ wel. ,,Ik vind dat ze volledig in hun recht staan. Ze zijn daar toch niet dom? Ik neem aan dat ze er juridisch gezien toch enigszins brood in zien, anders ga je niet zo'n strijd aan. Het kost immers ook geld. En dat de media AZ dan een soort calimerogedrag verwijten omdat de club ervan Met frisse, jonge spelers die ook nog eens verdacht veel weg hadden van ideale schoonzonen en een net be gonnen, welbespraakte trainer. Zonder ook een natuurlijke vijand, zoals Ajax, PSV en Feyenoord die wel hebben. Iedereen gunt Calvin Stengs zijn doelpunten en niemand kijkt ja loers naar de gestage ontwikkeling van Myron Boadu. Er werd meege leefd met het emotioneel beladen seizoen van keeper Marco Bizot, die zijn vader verloor. En kenners kwa men superlatieven tekort toen AZ in de Johan Cruijff Arena Ajax over klaste. De jeugdopleiding floreert, waardoor AZ allang niet meer het poenerige imago heeft dat de club onder Dirk Scheringa had. De Alk- maarders bestormen de top op ge heel eigen wijze. En toen een klein jaar geleden een deel van het dak van het stadion instortte, zorgde dat nauwelijks voor een deuk in het fraai geboetseerde imago van de club. Die deuk kwam er wel toen AZ Armstrong de wielersport domi neerden en Usain Bolt en Michael Phelps een decennium lang het zwemmen en sprintnummers do mineerden. Lionel Messi heeft Ro- naldo nog en Roger Federer vond in Rafael Nadal een tegenstander van formaat. Maar waar Sebastian Vet- tel, Fernando Alonso en nu Ver- Ook wij willen niets liever dan strijd. Maar lastig in onze positie daar iets aan te doen stappen en Leclerc solliciteerden naar de rol van plaaggeest van Ha milton, bleek geen van die coureurs daar mede vanwege hun materiaal optimaal toe in staat. Frustratie Dus stampt Mercedes driftig door op recordjacht. ,,En daar maken we weinig nieuwe vrienden mee'', merkt teambaas Toto Wolff die ziet dat er veel frustratie bestaat over de kracht van zijn formatie. ,,Zo'n si tuatie is altijd vervelend voor het kampioenschap, maar wij zijn na tuurlijk niet verantwoordelijk voor de voorspelbaarheid van het WK. Ook wij willen niets liever dan strijd, maar het is erg lastig om daar in onze positie wat aan te doen.'' Die bal ligt al jaren bij de concur rentie en de beleidsmakers, die met een gewijzigd regelpakket en een budgetplafond vanaf 2022 hopen op een meer aan elkaar gewaagd speel veld. De vraag is of dat er van komt, want het succes van Mercedes schuilt er ook in dat ze sportief én financieel al jaren de luxe hebben om halverwege een seizoen de fo cus deels te verleggen naar de toe komst. Regeren is immers vooruit zien. Gaan Hamilton en Mercedes door in de Fi - waar het sterk op lijkt - waarom zou de dominante factor dan alleen vanwege andere regels de kluts kwijtraken? ,,Het zijn na tuurlijk geen pannenkoeken, dus dat zullen ze vast wel voor elkaar krijgen'', vreest Verstappen. dinsdag 4 augustus 2020 Het is de vraag of topaankoop Antony Ajax al snel aan triom fen kan helpen. Landgenoot David Neres had immers ook een lange aanloop nodig. Wat ligt het meest voor de hand? Johan Inan Amsterdam - Ajax-aankoop Antony Van Antony wordt veel ver wacht bij Ajax. FOTO BSR AGENCY - Mercedes-teambaas Wolff Lewis Hamilton en Mercedes zijn niet te stuiten in de Formule 1. FOTO BSR AGENCY

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 21