Oud-koning Juan Carlos vlucht uit Spanje llr NIEUWS 15 Vroegere monarch toont in brief geen enkel berouw 55-plussers kiezen voor een trapliFt om langer thuis te blijven wonen Juan Carlos zat pas enkele jaren op de Spaanse troon toen hij in 1981 de jonge democratie redde met een historische toespraak. Bijna veertig jaar later verlaat de nu verguisde oud-koning het land, weggestuurd vanwege fraude, corruptie en witwassen. Edwin Winkels Barcelona De brief die oud-koning Juan Car los gisteren naar zijn zoon en troonopvolger Felipe VI stuurde en vrijwel onmiddellijk door het ko ningshuis openbaar werd gemaakt, sloeg in Spanje in als een bom. On danks de vele schandalen die de 82- jarige Juan Carlos vooral in de laat ste jaren van zijn koningschap ver oorzaakte, is het een uitzonderlijke beslissing dat de vroegere monarch het land waarvan hij bijna veertig jaar aan het hoofd stond verlaat. Of moet verlaten. Eerder al waren berichten naar buiten gekomen dat de huidige ko ning zijn vader had gevraagd te ver trekken uit het koninklijk paleis. Een dubbel juridisch onderzoek, in Spanje én Zwitserland, naar dubi euze financiële transacties en mo gelijke corruptie van Juan Carlos, was voor Felipe VI de absolute druppel: zijn vader moest volledig uit zicht verdwijnen. De beslissing moest de oud-ko ning echter zelf nemen, en die legde hij gisteren in zijn brief uit. 'Met dezelfde toewijding waarmee ik tijdens mijn koningschap Spanje diende en vanwege de openbare re percussie die enkele gebeurtenis sen uit het verleden uit mijn privé- leven nu veroorzaken, wil ik je mijn absolute bereidheid tonen om de uitoefening van je functies te ver- gemakkelijken, vanuit de rust en de kalmte die jouw hoge verantwoor delijkheid vereist. Mijn nalaten schap en mijn eigen waardigheid als persoon eisen dat van me', schrijft Juan Carlos. Geen berouw Er kwam direct al forse kritiek op die brief, omdat Juan Carlos geen enkel berouw toont en omdat die 'privégebeurtenissen' waarover hij het heeft zich wel afspeelden tij dens zijn koningschap. In 2011, drie jaar voordat hij de troon overdroeg aan zijn zoon, zou hij van het ko ningshuis van Saoedi-Arabië een 'gift' van 65 miljoen euro hebben ontvangen. Dat zou zijn commissie zijn geweest voor zijn bemiddeling bij het megacontract van de aanleg, door een consortium van twaalf Spaanse bedrijven, van de hoge snelheidslijn naar de bedevaart plaats Mekka, een contract ter waarde van 6,7 miljard euro. De innige band met de dierbaar ste van zijn vele minnaressen is fa taal gebleken voor de oud-koning. Corinna Larsen, een 56-jarige Duitse, verklaarde in juni voor een Zwitserse onderzoeksrechter dat Juan Carlos die 65 miljoen vervol gens op haar rekening had gestort. Hij zou zich schuldig hebben ge voeld omdat de Spaanse geheime dienst Corinna jaren eerder, toen hun relatie aan het licht was geko men, had achtervolgd. In de En gelse tabloid Daily Mail onthulde Larsen afgelopen voorjaar dat ze al acht jaar lang wordt belaagd door de Spaanse geheime dienst. Justitie in Spanje kan de oud-ko ning niet vervolgen voor wat hij tij dens het koningschap heeft gedaan, maar dat geldt niet voor de Zwit serse rechters die de mogelijke cor ruptie op het spoor kwamen. Ko ning Felipe liet gisteren weten dat hij de beslissing van zijn vader met dankbaarheid en respect accepteert. Hij had niets dan goede woorden over voor diens koningschap, maar benadrukte wel de 'principes en waarden' waarop de Spaanse mo narchie gebaseerd moet zijn. Volgens Spaanse media heeft Juan Carlos het land al verlaten. Het is niet bekend waar hij in 'balling schap' zal gaan. De beste banden had hij met het koningshuis van Saoedi-Arabië, maar verder zijn veel relaties bekoeld. Met Corinna Larsen heeft hij geen verhouding meer, en zijn eigen vrouw, prinses Sofia, verbande hem al eerder, hoe wel ze niet officieel gescheiden zijn. Van zijn populariteit in Spanje, die enorm was toen hij op 23 februari 1981 een coup van militairen in een televisietoespraak afkeurde en hen opdracht gaf de kazernes weer op te zoeken, is niets meer over. We worden steeds ouder, leven lan ger in goede gezondheid en blijven steeds vaker tot op hoge leeftijd zelfstandig thuis wonen. Niet alleen vanwege het tekort aan geschikte se niorenwoningen en het beleid van de overheid, maar ook omdat we dat zelf willen. Onderzoek van Konink lijke Otolift Trapliften onder klan ten bevestigt dat beeld. 'Ik wil hier blijven wonen omdat onze woning goed is aangepast en een fijne ligging heeft', is een van de vele reacties uit het onderzoek. Voor de meeste mensen is de contro le over de eigen zelfstandigheid het belangrijkst: voor maar liefst 35% is dit de hoofdreden om thuis te blijven wonen. Voor 23,9% is juist de pretti ge buurt belangrijk, terwijl 22,1% de fijne herinneringen aan het huis, zoals de geboorte van de kinderen, wil koes teren. Ook het tekort aan geschikte I (senioren)woningen wordt aangekaart. En dat is een bekend probleem, zo is te lezen in het onderzoek 'Oud en zelf standig in 2030. Een reisadvies' van de Commissie Toekomst zorg voor thuis wonende ouderen. Senioren die eigen lijk niet meer thuis kunnen wonen, maar (nog) niet toegelaten worden in een verpleeghuis, kunnen nergens heen. Door het tekort aan geschik te woonvormen voor senioren, zoals (moderne) hofjes en woonzorgcom plexen, is er een leegte ontstaan tussen thuis en het verpleeghuis. Verhuizen oF de woning aanpassen Maar willen we wel verhuizen? Nee, zegt maar liefst 76% van de onder vraagden uit het onderzoek van Ko ninklijke Otolift Trapliften. 20,85% van de 55-plussers en 21,3% van de 75-plussers geeft zelfs aan 'nooit of te nimmer' van woning te willen veran deren. Daarbij maakt het overigens niet heel veel uit hoelang de onder vraagden al in hun huis wonen. Van de mensen die al sinds 1940 tot I960 in hetzelfde huis wonen, wil 84,6% niet verhuizen. Onder mensen die zo'n 60 tot 40 jaar, 40 tot 20 jaar of korter in hun huis wonen, ligt dat iets lager: zo'n 80% denkt niet aan verhuizen. Het geschikt maken van de eigen wo ning is voor de meeste mensen dus de meest logische keuze. Het onderzoek 'Belevingen' van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) bevestigt dit beeld. In dit onderzoek is te lezen dat een traplift de meest overwogen woningaanpassing is onder 55-plus sers. Hierna volgen andere aanpassin gen, zoals het verwijderen van drem pels en het vervangen van het bad voor een inloopdouche. De ideale woonomgeving Als de woning, de omgeving, of een combinatie ervan ideaal is, willen we ook bij lichamelijke klachten dus lie ver niet verhuizen. Vanwege de tuin, de fijne buren of omdat de winkels bij voorbeeld dichtbij liggen. 'Mijn vrouw is slecht ter been en ik word er ook niet jonger op', geeft een respondent aan. Het is een veelgehoord antwoord in het onderzoek van Koninklijke Otolift Trapliften. Het overgrote gedeelte wil niet weg uit de huidige woning en de genen die wel willen verhuizen moeten geluk hebben om een geschikte woning te kunnen vinden. Aanpassen van de woning is niet alleen een wens, het is ook een noodzaak. Thuis blijven wonen dankzij een trapliFt Wilt u ook thuis blijven wonen en bent u benieuwd of een traplift ook voor u de ideale oplossing is? Neem dan con tact op met Koninklijke Otolift voor een vrijblijvend thuisadvies of een gra tis brochure. Ga naar www.otolift.nl of bel naar 0800 444 770 6. dinsdag 4 augustus 2020 Koning Felipe VI stuurde zijn vader Juan Carlos het paleis uit nadat gebleken was dat deze verdacht werd van corruptie. foto afp De Spaanse oud-koning maakte zich niet geliefd met zijn hobby: jagen op groot wild. Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15