II EEN ZOMER IN NEDERLAND NIEUWS 13 Het paalkamperen was voor Nederlanders een populaire manier om in de eigen 'wildernis' te overnachten. Maar Staatsbosbeheer heeft de plaatsen daarvoor nu definitief 'gesloten', ook de drie in de Chaamse Bossen. Fietsen kan er nog wel, over een prachtige allee. Het pad heeft zelfs een naam. Geu- zenpad. Geen idee waarom zo'n pad een naam nodig heeft. Er staan geen huizen aan. Je kunt er niet over rijden. Of nauwelijks. Bijna 5 kilometer lang loopt het door weilanden en het bos tussen Chaam (spreek uit: Kaam) en Horst. Ik loop erover in het stille bos. Links en rechts bijna alleen maar naaldbomen. Dan, ineens, het bordje dat ik verwachtte, en dat voor veel mensen misschien een enorme teleurstelling is. Wildkamperen is in het geor dende Nederland streng verboden, maar er was altijd één uitzonde ring: Staatsbosbeheer vond decen nia geleden het 'paalkamperen' uit. Er werd een kleine open plek ergens in het bos rond een paal ge maakt en daar mochten maximaal drie trekkerstenten staan. Voor een duur van niet meer dan 72 uur. Geen voorzieningen verder. Koken mocht op een campingbrander. Bij vertrek niets achterlaten, geen en kel spoor van het kortstondige idyllische verblijf in de 'wildernis'. Corona werd ook het einde voor de zeventien paalkampeerplekken die er in Nederland waren, drie er van hier, in de Chaamse Bossen. Eerst werden ze tijdelijk gesloten, maar per 1 juni is het besluit defi nitief. Volgens Staatsbosbeheer werd de overlast te groot, veroor zaakt door onverlaten die weinig hebben met het pure wildkampe- ren; er werd afval achtergelaten, open vuur gebruikt, er kwamen meer mensen dan toegestaan. Niet hetzelfde Dus staat er nu dat bordje, in de buurt van een paalkampeerplaats die al onzichtbaar is opgegaan in het bos. 'Paalkampeerterrein defi nitief gesloten.' Met daaronder het aanbod te overnachten 'op een van onze natuurkampeerterreinen'. Maar dat is niet hetzelfde voor hen die even volledig één met de na tuur willen zijn. Op de terugweg kruis ik op nieuw de fietsallee. Waar bij Chaam het paalkamperen ver- Antwerpen, te vondeling gelegd, vandaar. Achille Gulickx stapt weer op - kaarsrecht dringt de fietsallee door het hier loofrijke bos. Aan het einde, bij Alphen, sluit het pad aan op het Bels Lijntje, de oude spoor lijn tussen Tilburg en Turnhout. Waar bielzen lagen, kan al jaren gefietst worden. Giftige appel Voor tweewielers is het hier, in de streek die De Baronie heet, een pa radijs, dat overigens wel een gif tige appel herbergt. Tussen de bo men doemen hekken op, even ver derop een ingang, een hek, en waarschuwingen. Gevaarlijk! Nie mand is welkom hier. Het Munitiepark is een erfenis uit oorlogszuchtiger tijden. Hecta res aan terrein met zeventig bun kers, gecamoufleerd in de bossen. Defensiepersoneel werkt er niet meer, slechts enkele bewakers be mannen hun post. Want al zijn de militairen vertrokken, de munitie, van licht tot zwaar, van patronen tot bommen, is achtergebleven .En de gemeente Alphen, on danks verschillende smeekbedes en brandbrieven aan Defensie, krijgt het 'vergeten', maar nog al tijd explosieve kruit maar niet weg. dween, kwam de fietsallee. Op 1 mei geopend, middenin de intelli gente lockdown. Er werden geen lintjes geknipt, online werden vrolijke videoboodschappen van de autoriteiten verstuurd. Toen ik onlangs een fietstocht van Den Haag naar Barcelona maakte, kwam ik er op de eerste dag toe vallig terecht. Het zou een van de allermooiste fietspaden van de hele tocht blijken te zijn, samen met de jaagpaden langs Vlaamse kanalen. Mooi breed ,,Voorheen was het een hobbelig tegelpad, de wortels van de bomen drukten de tegels omhoog, je bonkte er met de fiets overheen", zegt Achille Gulickx over het nu 11 kilometer lange pad van glad en donker asfalt dat loopt van noord naar zuid tussen Ulvenhout en Al phen. ,,En het is ook mooi breed, op andere fietspaden heb je toch last van elkaar als het druk is." Hij is even gestopt, op de weg terug naar zijn woonplaats, Baarle- Hertog, de Belgische enclave. Hij is in Breda geweest. Hij lacht: ,,Ei- genlijk zou ik hier niet mogen fiet sen, maar zou ik in quarantaine moeten, want Baarle-Hertog ligt in de provincie Antwerpen." En die heeft van de Nederlandse over heid vanwege de vele nieuwe be smettingen code oranje gekregen. Het was een hobbelig pad, je bonkte er met de fiets overheen Maar de stad Antwerpen, waar de brandhaard is, ligt op 50 kilometer van Baarle; Breda op maar 20. ,,Tja, door al die regels is het al maanden een gekkenhuis bij ons, waar de grens dwars door het dorp loopt", zegt Achille. Hij is Nederlander, maar met een Belgisch hart, zegt hij. Zijn achternaam klinkt Vlaams, zeg ik. Ja, dat heeft hij uitgezocht: een voorouder werd ooit voor café 't Gulick, de oudste herberg van dinsdag 4 augustus 2020 GO Miljoenen Nederlanders herontdekken deze maand hun eigen land. Een van hen is Edwin Winkels. Hij doet dagelijks verslag. Vandaag: Deel 3: Chaamse Bossen Paradij s voor de fietser, maar niet meer voor wildkampeerder Achille Gulickx is onderweg vanuit Breda naar Baarle-Hertog over de fietsallee. Een bord van Staats bosbeheer waarschuwt dat paalkamperen sinds 1 juni verboden is. fotos edwin winkels Fietsers op een deel van de fietsallee van 11 kilometer door de Chaamse Bossen. -Achille Gulickx, fietser

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13