'Moeder wurgde baby Ivo met ceintuur van badjas' 'Men had iets vernomen over mijn lichamelijke toestand. Het doet zo'n pijn dat je niet eens een kans krijgt' 'Ik heb intussen wel 125 sollicitaties verstuurd. Nergens mocht ik op gesprek komen' 'Mijn kleur stond de aandeelhouder niet aan, dus ik moest direct het pand verlaten' WÈÊgSÈÊ EUWS 11 DISCRIMINATIE OP DE WERKVLOER Meer dan de helft van de Nederlanders is ooit gediscrimineerd bij een sollicitatie, blijkt uit onderzoek van Nationale Vacaturebank. 40 procent heeft weleens discriminatie ervaren op de werkvloer. Corry Bouma (57), trouwambtenaar ,,Ik heb een lichamelijke beperking: artrose in mijn knieën, rug en schouders, waardoor bewegen moeilijk gaat. Mijn man wees me op een vacature voor trouwamb tenaar in onze gemeente. Een paar keer werken in de maand, dat moest goed te doen zijn. Ik mocht op gesprek komen en werd daarna gebeld: ik was het geworden! Maar men bleek iets vernomen te hebben over mijn lichamelijke toestand. Opeens was ik niet meer geschikt voor de functie. Het zou te zwaar zijn. Maar ik val heus niet zomaar uit elkaar, hoor. Ik moet gaan zitten als ik moe word. Ik gebruik soms een rolstoel, maar die heb ik voor het werk niet nodig. Het doet zo'n pijn dat je niet eens een kans krijgt. Ik wilde het niet laten zitten. De zaak is tot aan de Commis sie voor Gelijke Behandeling gekomen, die mij in het gelijk stelde. Toen kreeg ik alsnog de vraag of ik nog geïn teresseerd was in de functie. Ik heb 'ja' gezegd. Ik wilde laten zien dat ik het wél kon. Nu, elf jaar later, ben ik blij dat ik heb doorgezet. Ik heb intussen meer dan tweehonderd paren mogen trouwen. Dat maakt het allemaal de moeite waard.'' John Kagenaar (58), werkzoekend ,,Ik ben onlangs weer op zoek gegaan naar werk nadat ik was hersteld van een hernia. Maar werkgevers vinden me te oud. Ik heb als leidinggevende in de logistiek gewerkt, heb alle papieren en certificaten die je maar kunt beden ken, maar het lijkt er niet toe te doen. Van UWV moet ik minimaal vier sollicitaties versturen per maand. Ik heb er intussen zeker 125 verstuurd. Ner gens mocht ik op gesprek komen. Meestal hoor je niks meer. Dat stoort me nog het meest. Als je me niet wilt omdat je me te oud vindt, zeg het dan tenminste eerlijk. Dat het zo lastig zou worden werk te vinden, had ik niet aan zien komen. Vroeger was het toch zo dat je naar elkaar omkeek, dat ook de werkgever hart voor de zaak had? Te genwoordig gaat het alleen maar om het geld. Ik mis het wel om te werken. Ik ben een sociaal dier. Thuis zit ik maar te verpieteren. Ik ben weinig hoopvol over mijn kansen op een nieuwe baan, maar toch blijf ik het proberen. Daar zal het in ieder geval niet aan liggen.'' Ruben Brave (46), ondernemer ,,In mijn loopbaan heb ik voor veel mooie bedrijven ge werkt waar nooit iets vervelends is voorgevallen. Je richt je liever daarop dan op de keren dat het misging. Maar ik heb ook gewerkt bij grote bedrijven waar, ook op directie niveau, expliciet werd gediscrimineerd. Zo zei een witte man eens tegen me: 'Je staat bij mij 1-0 achter'. Ik begreep het niet, hoezo? 'Ik haat Surinamers', zei hij. Natuurlijk ben ik dan boos. Of eerder verdrietig. Maar je moet profes sioneel blijven en leren incasseren. In mijn loopbaan heb ik altijd rationeel gereageerd op discriminatie, hoe erg of oneerlijk ook. Toen me verteld werd dat ik direct het pand moest verlaten 'omdat mijn kleur een aandeelhouder niet aanstond.' En toen ik de overeengekomen financiering voor een start-up niet kreeg, omdat mijn witte zakenpartner eruit stapte en deze overheidsorganisatie 'niet zulke bedragen aan ie mand met mijn afkomst gaf'. Ik vertel dit niet om mensen door het slijk te halen. Wel om te laten zien dat discrimi natie niet iets van vroeger is, maar ook van nu. En om ie mand die het ook overkomt, te laten weten dat hij of zij niet alleen is. Je moet je durven uitspreken." De dode baby kreeg gisterochtend in de rechtbank voor het eerst een naam: Ivo. Het jongetje kwam op eerste paas dag (12 april) ter wereld in Haaksber gen. Maar opgroeien kon hij er niet. En daar is, volgens het OM, zijn moeder verantwoordelijk voor. De moeder zou het kind met de ceintuur van haar badjas om het leven hebben gebracht. Strangulatie, heet dat. Verwurging. „Alles wijst daarop", zo sprak de officier, die aangaf dat de baby rode verwondingen om de nek had en een bloeduitstorting op de tong. Ook bleek er een 8 centimeter lange breuk in de schedel te zitten en had de baby 'allerlei puntvormige ver wondingen'. In de wasmachine vonden de on derzoekers zowel de badjas als de cein tuur. Ze waren al gewassen, het leek erop of de vrouw dat nog eens wilde doen. In verhoren werd Linde de W. (30) daarmee geconfronteerd, maar een verklaring had ze niet. Ze gaf de onderzoekers mee: 'Zoek het lekker zelf uit'. Wekenlang deed de recherche on derzoek, in en om de woning. Dat heeft uitgewezen dat de moeder de enige was die tijdens de geboorte van de baby in de woning aanwezig was. Na de dood van de baby lichtte ze haar partner niet in. Die zag pas wat er ge beurd was toen hij later thuiskwam. Daarna is de huisartsenpost gebeld. Of hij de biologische vader is, is nog on duidelijk. De vrouw zelf claimde in verhoren niet te weten van de zwangerschap. Opmerkelijk, volgens het OM, omdat dat dan de tweede keer zou zijn. Ook gaf de officier aan dat het veel vragen oproept. Want als ze het niet wist, was de dood van Ivo dan moord met voor bedachten rade? Het blijft onderdeel van onderzoek, aldus de officier, die over de vraag of het 'opzettelijk' was, geen twijfel kent. Geen antwoorden Linde de W. was niet aanwezig in de rechtbank. Op de vele vragen die er nog altijd zijn, kwamen ook van haar advocaat Mariska Pekkeriet geen ant woorden. „Ik houd mijn kaarten tegen de borst." Ook na de pro-formazitting onthield ze zich van commentaar. De vrouw blijft tot de regiezitting van de zaak, op 19 oktober, in voorlopige hechtenis. dinsdag 4 augustus 2020 GO 'Opeens was ik niet meer geschikt' Priscilla van Agteren Hij kwam levend ter wereld, maar werd niet ouder dan een dag. Baby Ivo werd vlak na zijn geboorte op zettelijk gedood door zijn moeder, met de ceintuur van haar badjas, zo stelt het Openbaar Ministerie. Arjan te Bogt Haaksbergen Onderzoek in het pand in Haaksbergen waar baby Ivo op 12 april onder ver dachte omstandighe den is overleden. FOTO REINIER VAN WILLIGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11