Frangaises walgen van barbecuebedrijf door vertaalblunder 9 9. Brandweer redt man in hete bus W Veel mensen merken op dat er iets paradoxaals in zijn karakter schuilt. Bruls lijkt een bourgondi sche, joviale man. Hij wordt ge roemd om zijn betrokkenheid: is er altijd, aanspreekbaar voor het volk, een warm persoon. Maar ge vraagd of Bruls een aardige man is, aarzelt Koopmans: ,,Eeuhh... Dat zegt misschien wel genoeg.'' Dan: ,,Het is een prettige bestuurder om mee om te gaan. Maar het is geen grote socializer." In het openbaar drinkt Bruls geen druppel. Hij wil de jeugd het goede voorbeeld geven. Tweegezichten Jetten, over de twee gezichten van Bruls: ,,Hij neemt het burgemees terschap bloedserieus. Echt lachen doe je met hem niet. Hij vindt het fijn dat je hem soms aanspreekt als 'u' en 'burgemeester'. In dat op zicht is hij een echte katholieke zuiderling. Tegelijkertijd stuurt hij ook vriendelijke appjes als hij een interview heeft gelezen. Dat is de zachtaardige Bruls.'' De Limburger schroomt niet zijn mening te geven. Vorige week nog ging hij lijnrecht tegen zijn collega's in Amsterdam en Rotter dam in, door stelling te nemen te gen het mondkapje waar zij juist om vroegen. Als Kamerlid becom mentarieerde hij vrijelijk de Nij meegse politiek, iets waar toen malig burgemeester Guusje ter Horst zich kapot aan ergerde. Bruls praat veel, geeft hij ook zelf toe. Maar het achterste van zijn tong laat hij niet zien. Carol van Eert is burgemeester van Rhe- den en kent Bruls al twintig jaar. Hij vertelt over een conflict met de harde kern van voetbalclub NEC. ,,Toen lag er een varkenskop in zijn tuin. Je kon zien dat het hem raakte. Maar je zult hem daar niet over horen. Hij lost zoiets alleen op.'' In De Limburger, in 2012, reflec teert Bruls op de eenzaamheid van zijn rol. ,,Van de burgemeester is er maar één. Je bent letterlijk en fi guurlijk de eerste burger. Dat ge voel is niet uit te leggen, dat moet je meegemaakt hebben. Dankzij het thuisfront ben je niet alleen. Dat heb je nodig, anders red je het niet.'' sultaat van zorgvuldige carrière planning. Bruls nam de voorzittershamer in 2016 over. Spies: ,,Dit is hem ge woon overkomen. Niemand wist voor de coronacrisis wie de voor zitter van het Veiligheidsberaad was.'' ,,De voorzitter haalt normaal gesproken echt de krant niet'', zegt Van Eert. „Eigenlijk is het gewoon corvee.'' Feit is dat Bruls nu de man is die de burgemeesters op één lijn moet zien te krijgen. ,,Dat is niet makke lijk'', zegt Theo Weterings, burge meester van Tilburg. ,,Je bent voorzitter van 25 mensen die ge wend zijn voorzitter te zijn. Maar hij kan dat, doet het met een grol en een grap, en dan soms weer heel strak.'' Verheijen denkt dat Bruls 'on miskenbaar' de kwaliteiten heeft om nog een stapje hogerop te kun nen komen. ,,Ik weet niet of hij ge lukkig zou worden als minister. Burgemeester van een van de vier grote gemeente kan ook. Utrecht is vrij, daar zouden ze blij mogen zijn met hem.'' Ambitie Bruls zelf zei ooit dat hij een man is 'van het zuiden of het oosten'. ,,Zet mij niet in het noorden neer. En over een baan in het westen zou ik eerst heel goed moeten na denken.'' Rob Jetten denkt echter dat hij stiekem wel weet waar Bruls' ambitie ligt. ,,Ik ben heel benieuwd hoe het eraan toe gaat als hij naast Grapperhaus zit. Ik denk dat Hubert zelf graag minis ter was geweest. Hij vindt van alles van wat er in Den Haag ge beurt.'' Vrouwenrechtenorganisatie Pe tite Sexiste reageert woest. Eige naar Onno Vos trekt het boete kleed aan. Hij spreekt van een vertaalfout. ,,Het was zeker niet onze bedoeling om mensen te kwetsen.'' De blunder is ontdekt in een inmiddels zeven jaar oude Franse handleiding van het product Bar- relQ een barbecue in de vorm van een olievat. Bij het hoofdstuk over het reinigen van het rooster schrijft het bedrijf: ,,Om het rooster mooi te houden advise ren wij om het voor het barbe- cueën even in te smeren met olie. Zonnebloem of olijf. Whatever bobonne heeft staan.'' Middelvingers Volgens eigenaar Vos is de toon van de handleiding 'vrolijk, man nelijk en hopelijk grappig' be doeld, maar in de Franse versie krijgt één specifieke zin bij ver gissing een hele andere lading. De ingehuurde vertaler vertaalde 'moeder de vrouw' grofweg naar bobonne, een woord dat in de Franse taal amper meer gebruikt wordt. ,,Het betekent zoiets als keukenmeid of huisslaaf. Een ex treme blunder'', geeft Vos in alle eerlijkheid toe. De handleiding is recent onder ogen gekomen van Petite Sexiste, een Franse organisatie die al vele jaren een vuist maakt tegen sek sisme en stereotypen in de me dia. Met meer dan 146.000 vol gers op Instagram en 31.000 fans op Facebook is het een van de be kendste vrouwenrechtenorgani saties van Frankrijk. ,,Het is een bekende club, en dat voelen we nu wel. We worden overspoeld met haatberichten, middelvin gers en kotsende emoticons op onze pagina's nadat zij het hadden opgepikt'', zegt Vos. Petite Sexiste brengt de blun der onder de aandacht op hun pagina's. 'Wat is dit voor sek sisme?', schrijft de organisatie. Duizenden volgers spreken hun afschuw uit en roepen op tot een boycot van het Nederlandse be drijf. 'Ik vind dit echt schokkend. Vertel me alsjeblieft dat dit uit de jaren 40 stamt. Dit kan toch niet?', briest een van de volgers op Instagram. UBG Company is compleet overrompeld door de ontstane ophef. ,,Ze zijn echt woest op ons. En niet alleen vanwege die ene bobonne-passage, ze vinden ons sowieso fout. Ook andere be richten worden erbij gepakt en als seksistisch bestempeld.'' Vos zegt begrip te hebben voor de vele boze reacties. ,,Het is geen excuus, maar het blijft risky busi ness om grappig bedoelde teksten naar een andere taal te vertalen. Het was absoluut niet onze be doeling om mensen te kwetsen.'' Petite Sexiste heeft excuses ontvangen van het bedrijf. De excuusbrief van Vos staat inte graal op de website en social me dia. ,,We gaan dit zo snel moge lijk rechtzetten'', besluit Vos. ROERMOND De bestuurder van een waardetransportwa gen heeft gistermiddag in Roermond letterlijk en figuur lijk een benauwd uur doorge maakt. Hij zat bij een buiten temperatuur van 35 graden op gesloten in zijn voertuig. Om dat de temperatuur in het voertuig steeds verder opliep, rukte de brandweer uit om het busje met een blusstraal af te koelen. Volgens een woordvoerder van de brandweer kreeg de auto een technisch probleem, waar door niets meer werkte. Vol gens omroep 1Limburg hield ook de airco het voor gezien. De man trok zijn hemd uit om niet oververhit te raken. Het bedrijf stuurde met spoed een technicus, die er uiteinde lijk in slaagde de onfortuin lijke chauffeur uit de hete wa gen te halen. Volgens de om roep gaat het goed met de man. zaterdag 1 augustus 2020 GO Hubert Bruls staat de pers te woord na een overleg met de burgemeesters van de 25 groot ste steden. Tijdens zijn optre dens in het openbaar toont hij zich steeds vol zelfvertrouwen. Als voorzitter van het Veilig- heidsberaad schuift Bruls plots aan bij het landelijk crisisteam on der leiding van Rutte. Sommigen vragen zich af of het een opstapje is naar een nog zwaardere functie. Toch kan zijn huidige spilfunctie moeilijk gezien worden als het re Hij schroomt niet zijn mening te geven. Hij ging lijnrecht tegen zijn collega's in Amsterdam en Rotterdam in, door stelling te nemen tegen het mondkapje Een Nederlandse producent van innovatieve barbecues ligt in Frankrijk zwaar onder vuur voor het (onbedoeld) denigre ren van vrouwen. Het Bredase bedrijf UBG Company ge bruikte in de handleiding van een van zijn producten per abuis het woord 'bobonne', een omstreden term voor huissloof. Sebastiaan Quekel Breda Pour que la grille reste propre, nous conseillons de I'huiler avant de grilier au barbecue. L'huile detournesol ou l'huife d'olive. Peu importe, ce que bobonne a dans la cuisine. Alors, la viande ne collera pas a la grille. De gewraakte handleiding bij de BarrelQ, met daarin het woord bobonne. Dit betekent zoiets als 'huissloof'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9