MISSCHIEN NOEM IK HEM DARTH VADER 18 I Annie Tangberg (48), cellist „Cello is een moeilijk instru ment. Je hebt geen toetsen of fretten, je moet met je strijkstok en vingerzetting zelf de toon maken. Dat vergt oneindig veel oefening. Ik oefen elke dag een paar uur, meestal Bach. Ik heb vijftien jaar op een instrument gespeeld dat ik had geleend van een fonds. Toen besloot ik een eigen cello te laten bouwen. Ik kwam bij een echtpaar in Duitsland terecht dat de modernste technieken ge bruikt om fantastische instru menten te maken, Andrew Finnigan en Pia Klaembt. Ze hebben met de hand een cello gebouwd die volledig op mij is toegesneden. Als deze mensen dat voor je doen, betreed je een onbe kende wereld. Alleen al de keuze van het hout is een wetenschap op zich. Mijn cello is onder meer gemaakt van Bosnische esdoorn en sparrenhout uit Tirol. Hout van bomen die op grote hoogte groeien en minstens 250 jaar oud zijn, zodat ze de juiste hard heid hebben. Geschikte es doorns zijn na de Joegoslavi sche oorlog trouwens moeilijk te vinden, omdat in veel bomen granaatscherven zitten. Ik heb dit instrument nu drie jaar en het blijft zich ontwik kelen. De geluidstrillingen en je manier van spelen bepalen de uiteindelijke klankkleur. Zo wordt het een persoonlijk, intiem instrument, een ver lengstuk van je lichaam. Mijn vorige cello gaf ik een naam, Chipolata. Hoe deze gaat heten, weet ik nog niet. Misschien Darth Vader. Toen ik met de bouwers kennis maakte, wilden ze dat ik wat voorspeelde om te horen wat voor celliste ik was. Ik koos het thema van Star Wars en dat gaf de doorslag, daar waren ze liefhebbers van. Mijn cello laat ik nooit ergens achter, ook niet in een repeti tieruimte. Hij moet mee naar huis! Het voelt toch als mijn kindje.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 98