'Ik word 92 en als ik dan moeilijk doe over een los velletje, krijg ik het zwaar' dat je kinderen denken: ieuw! Vijfjaar gele den speelde ik in De Ontsnapping, een film met wat heftige seksscènes. Merlijn vroeg of hij de première mocht overslaan. Hij had van vrienden al genoeg gehoord over de voorstukjes. Ik heb het nog nooit met ze gehad over die Playboy-reportage, Vlinder zou zich echt kapót schamen. Als ik mijn bikini stukje afdoe vraagt ze: 'Mam, kun je niet gewoon met je bikini aan zonnen?' Ik ben van een generatie die naar naaktstranden ging. Daar gruwelt Vlinder van. Ze had eens een gesprek met de vader van een vriendin van mij, die haar zei dat haar generatie zo preuts is. Daar was ze niet van onder de indruk. 'Dus omdat jullie dat allemaal nor maal vinden, moeten wij dat ook? Jullie moeten het vooral zelf weten, maar ik hou lekker mijn bikini aan.' Dat vond ik zo goed van haar. Ik dacht: over haar hoef ik me geen zorgen te maken, die komt er wel. Maar die Playboy, tjaik heb hem vast nog wel, waarschijnlijk ligt-ie nu ergens in de opslag. Ik denk dat die uiteindelijk gewoon wordt weggegooid, als ze hem hebben gevonden na mijn dood.'' ,,Nog steeds. Ik denk dat we met z'n allen een grote energiebron vormen. Ik heb sterk het gevoel dat we hier zijn om dingen te leren en ervaren. Al zul je mij niet horen zeggen dat ik nog weet dat ik in de tijd van Napoleon op aarde was. Ik had het er met mijn vader soms over, hij vond de mens van nature slecht. Het houdt gewoon op na de dood, was zijn idee. Dat gevoel heb ik hele maal niet. Ik vind het zo zinloos, als het alleen maar dit is.'' ,,Ja! Zo'n zure, ouwe tak. Die alles negatief ziet. Misschien hoef ik niet bang te zijn dat het me overkomt, maar als je alleen bent word je nu eenmaal niet meer gecorrigeerd. Als je een partner hebt, gebeurt dat wel: 'Hè, wat zit je weer te zeiken vanavond!''' ,,Nee, die zijn zó lief. Ik zeg altijd: 'Wel zeg gen hoor, als je me vervelend vindt.' 'Ja, mam!' Ik ben zo bang dat mij dat overkomt, ik vind vrouwen vaak zeikerds, als ik eerlijk ben. Ik ben tegen de zure en ongelukkige vrouw die dat niet ziet van zichzelf en niet voor zichzelf durft op te komen. Ik koppel dat trouwens vaak aan de overgang. Er zijn veel vrouwen met zware klachten, die niet precies weten wat voor heftigs er met hun lichaam gebeurt. Als de huisarts dan zegt: 'Mevrouw, u moet er even doorheen', dan is het niet verwonderlijk als je gaat zeiken, dat is superfrustrerend! Want je bent boos op alles en iedereen en op jezelf, maar je mag het niet uiten. Dat gebeurt toch, je reageert het af op je kinderen, op je man. Dat gebeurt gewoon, dat doen vrouwen. Omdat ze niet goed weten wat er fysiek met ze aan de hand is.'' ,,Ik dacht dat ik te lelijk was voor televisie en film. Daar had ik een beeld bij van heel knappe vrouwen. Ik vond mezelf een actrice voor het toneel, want dan zitten mensen ver weg in de zaal. Toen ik voor het eerst op tv kwam in Goede tijden, slechte tijden heb ik huilend voor de tv gezeten. Ooh, die close-ups, doe maar niet! Ik had echt een heel slecht beeld van mezelf.'' En nu? ,,Ben ik blijer met mezelf dan ooit. Dat vind ik ook wel triest, zielig voor dat meisje van toen. Dat ik daar zo over dacht. Als ik nu foto's terugzie, denk ik: hoe kun je jezelf niet mooi vinden? Hoe kan het? Je ziet daar toch een mooi meisje?'' ,,Ik ben niet opgevoed met het idee dat je je als vrouw mag laten zien en jezelf mooi mag vinden. Ik vond het prachtig als mijn ouders naar een feest gingen. Mijn vader in smoking en mijn moeder in een lange jurk. Als ik haar zich zag opmaken, dacht ik: mijn moeder is wél mooi. Want verder gaf ze er niets om, was ze niet bezig met haar uiter lijk, ze liep er meestal smakeloos bij, vond ik. Als ik nu foto's van mezelf zie, vind ik mezelf knapper dan vroeger, dat is ook wel gek. Maar volgens mij komt dat omdat ik happier ben. Ik straal meer.'' ,,Ja, maar het wordt er natuurlijk niet beter op. Je krijgt een ouder vel. 'Alles gaat zak ken, behalve je tandvlees.' Het zou leuker zijn als het leven zou beginnen met een oud lijf dat steeds beter wordt. Als ik oudere vrouwen zie, denk ik: oh ja, daar ga ik ooit naartoe, naar dat oude velletje.'' ,,Ja, want ik word 92 en als ik dan moeilijk doe over een los velletje, dan krijg ik het wel heel zwaar. Je moet je leeftijd omarmen. Maar ook ik word elke dag met mezelf ge confronteerd in de spiegel. Gisteren was ik bij de schoonheidsspecialiste en dan zie ik vandaag echt wel resultaat. Maar dan kijk ik naar mijn hals en zie ik dat het daar alle maal begint te hangen. De vrouw die me behandelde zei: 'Dan laat je de boel toch lekker optrekken?''' Ze stopt even. ,,Dat is wel aanlokkelijk, hè? Ik ben ook niet tegen de plastisch chirurg, maar vrouwen moeten daar niet heen met het doel weer jong te worden. Stel dat ik alles laat doen, alle ex pressie weg uit mijn gezicht, welk signaal geef ik daarmee dan af aan Vlinder? 'Ik ben niet goed zoals ik ben?''' ,,Misschien moet ik daar op terugkomen en ben ik daar wél geschikt voor. Misschien Uit 1997: 'Ik geloof in reïncarnatie.' Uit 2016: 'Ik zeg tegen mensen om me heen dat ze me moeten waarschuwen als ik een zure vrouw word.' Corrigeren je kinderen jou niet? Uit 1996: 'Ik vind het nog steeds moeilijk om tevreden over mezelf te zijn.' Hoe kon het? Ken je het antwoord? Ouder worden klinkt voor jou niet als een straf. Je lijkt juist gelukkiger te worden met jezelf. Heb je daar zin in? Uit 2016: 'Alleen ouder worden, daar ben ik niet geschikt voor.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 92