8 NIEUWS Daar stond hij plots, in de schijnwerpers die eerder voor premier Rutte en de coronaministers bestemd waren. Hubert Bruls, burgemeester van Nijmegen. Wie is hij? Portret van een praatgrage bestuurder, die carnaval viert in kippenpak maar zich soms toch eenzaam voelt. PROFIEL HUBERT BRULS zaterdag 1 augustus 2020 Laurens Kok Sander van Mersbergen ls voorzitter van het Veilig- heidsberaad wist Hubert Bruls woens dag de camera's l op zich gericht. Samen met RIVM-kopstuk Jaap van Dissel en minister Tamara van Ark vertelde hij het hele land hoe het nu verder moet. Dat deed Bruls (54) kordaat, en niet zonder zelfvertrouwen. Alsof zijn aanwe zigheid vanzelfsprekend was, kortom. Sommige kijkers dachten daar anders over. 'Wie heeft de aan nie mand verantwoordelijke Hubert Bruls de coronabovenbaas van Ne derland gemaakt, met de macht om de Grondwet opzij te zetten?', twitterde hoogleraar staatsrecht Wim Voermans. Daarover later meer. Eerst maar eens over de hoofdpersoon zelf. Wie is Hubertus Maria Franciscus Bruls? Mochten zijn voornamen het al niet verraden hebben, dan doet zijn accent het wel: Bruls is een kind van het katholieke zui den. In 1966 geboren in Nuth, in het zuiden van Limburg. Bruls heeft één zus. Moeder was lerares, vader logistiek medewerker, actief voor het lokale CDA. De jonge, schuchtere Hubert begint na het Bisschoppelijk College in Sittard aan een studie in Nijmegen - poli ticologie - en gaat daarna werken bij de ambtenarenvakbond. Wethouder Het is mei 1999 als de wereld voor het eerst echt van Bruls verneemt. Hij wordt wethouder in Nijmegen, de stad waar hij zich na zijn studie met echtgenote Ilse vestigt en twee dochters krijgt. De verslagge ver van dagblad De Gelderlander zet hem in een paar pennenstre ken neer. 'Glad kapsel, altijd strop das. Door zijn gezet postuur oogt hij ouder dan 33 jaar.' Bruls maakt snel carrière. In 2002 wordt hij als nummer 41 van de kieslijst tamelijk onbedoeld Ka merlid voor het CDA. In 2005 sol liciteert hij met succes naar het burgemeesterschap van Venlo. Partijgenoot Liesbeth Spies, later minister van Binnenlandse Zaken: ,,Hij gaf aan dat hij in de Kamer niet gelukkig dacht te worden. Zijn hart ligt bij het lokaal be stuur.'' Als burgemeester is hij domi nant, uitgesproken, betrokken. Ger Koopmans, ook CDA'er, ook Limburger: ,,Hij was niet bang om besluiten te nemen. Durfde tegen de raad in te gaan, het is geen voorzichtige. Je hebt ook van die burgemeesters die de hele dag bo ven de partijen zweven. Zo is hij niet. Bruls heeft opvattingen. Hij wil besturen, keuzes maken, ertoe doen.'' Bruls bezoekt in Nijmegen bingo avonden in wijkcentra om de nummertjes op te lezen. Tussen de rondes door gaat hij met mensen in gesprek Ook in Nijmegen, waar hij in 2012 burgemeester wordt, drukt hij zijn stempel. Daar maakt hij niet alleen maar vrienden mee, weet Rob Jet ten, gemeenteraadslid in de Waal stad voor hij voor D66 de Tweede Kamer in gaat. ,,Hij heeft in verga deringen de neiging om aan het begin even zijn mening te geven. Dat vindt niet elke wethouder even prettig.'' Winnen Oud-Kamerlid Mark Verheijen (VVD) was wethouder in Venlo toen Bruls er burgemeester was. Hij typeert hem als 'niet zijwind- gevoelig'. ,,Hij gaat recht op zijn doel af, beter een slecht besluit dan geen besluit. Bovendien wil hij graag winnen. In discussies, maar ik herinner me ook een teamuitje met het college. Gingen we schermen. Hij ging er gewoon met zijn volle gewicht in. Ja, dan prik je een jongetje als ik natuur lijk zo doormidden, haha.'' Kleurloos is Bruls in elk geval niet. Soms laat hij in het openbaar zijn tranen de vrije loop. Na zijn uitverkiezing in Nijmegen bij voorbeeld, of als hij vertelt over de jaarlijkse lintjesregen, voor hem nog altijd 'de mooiste dag van het jaar'. Met carnaval steken weinig Nijmegenaren méér moeite in hun kostuum. Dit jaar ging hij als Benny van Abba, in 2017 als gele kip. Wat de buitenwereld ervan vindt? Het deert hem niet. Veel belangrijker vindt hij dat Nijme- genaren zien dat hij, hoewel hun eerste burger, in de kern niet meer is dan zij. Inhoudelijk schaaft Bruls zijn verhaal in de loop der tijd bij. Hij draagt verschillende petten, alsof hij de randen van het politieke spectrum aftast. Dan is hij law- and-order-burgemeester, die de strijd aanbindt met drugs en met NEC-hooligans. Dan weer antidis criminatievoorman: in 2014 voert hij een stoet demonstranten aan richting het politiebureau, om aangifte te doen tegen PVV-leider Geert Wilders, vanwege zijn min- der-Marokkanen-uitspraak. Tegenwoordig noemt hij zich zelf sociaal-conservatief, meer dan vroeger gedreven door traditio nele, christelijke waarden. De groeiende polarisatie baart hem zorgen. Om juist de mensen van het gematigde midden te vinden, de mensen die zich niet in hoofd letters op Twitter laten horen, be denkt hij een uiterst curieus mid del. De burgemeester bezoekt bin goavonden in tehuizen en wijk centra. Niet om een rollade of een staafmixer te winnen, maar om de nummertjes op te lezen. Tussen de rondes door - 'niet tijdens, bingo is een serieus spel'- gaat hij met mensen in gesprek. ,,Er zijn meer bingo's in deze stad dan Gele Hes jes'', vertelt hij in Trouw. ,,Maar raad eens waar de meeste aan dacht naar uitgaat?'' Thomans Mann Zelf is Bruls niet per se van de volkscultuur. Zijn muzieksmaak loopt van Wagner via The Beatles naar Oasis. Hij bezoekt graag een voetbalwedstrijd, en leest graag, Thomas Mann bijvoorbeeld. ,,Vol- gens mij leer je meer van litera tuur dan van dikke beleidsnota's'', zegt hij in De Limburger. GO Het land vertellen hoe het erder moet, dat ligt Bruls wel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8