k Groeten uit Heelsum it JELLE BRANDT CORSTIUS J Vakantie in eigen land is zo gek nog niet. Schrijver Jelle Brandt Corstius keert elk jaar terug naar dat ene hotel op de Veluwe. Het is weer zover. 'Zullen we Klein Zwitserland spelen?' vraagt mijn dochter (4). Het is haar favoriete spel. Met haar knuffels doet ze alsof ze logeert bij hotel Klein Zwitserland. Ik zit met een speelgoed kassa klaar bij 'de receptie', soms zijn de rollen omgedraaid. Ik laat de kamer en het zwembad zien, serveer het eten in het restaurant, en ten slotte zingt ze haar knuffels in slaap op onze bank. Belangrijk onderdeel van het spel: we spreken elkaar consequent aan met 'u'. Het spel is geïnspireerd op het echte hotel Klein Zwitserland in Heelsum bij Arnhem, waar we in de kerstvakantie altijd een paar dagen doorbrengen. Als kleine jongen kwam ik hier ook al met mijn vader en zussen. Het was een magische plek, prachtig in de bossen gelegen, met de Veluwe op een steenworp afstand. De betovering begon al als we de oprijlaan opreden. Het hotel huist in een onwaarschijnlijk gebouw in kitscherige chaletstijl, voor je gevoel ben je in het buitenland beland. Natuurlijk was het binnen zwembad een hit voor ons kinderen, met altijd wat ouderen die verstoord opkeken als wij met veel gejoel in het bad sprongen. Maar nog belangrijker was de spelletjeskamer naast het zwembad, in een zeer ongezellig ogende ruimte, zo'n conferentiekamer met systeemplafond en tl-balken. Eindeloos konden we er pingpongen, trivianten of sjoelen. Of mijn zus Aaf maakte een zelfverzonnen Spel der Spellen, een combinatie van bordspellen met onbegrijpelijke re gels waardoor het altijd uitdraaide op ruzie, maar die duurde nooit lang, want we waren in Klein Zwitser land. Toen onze dochter was geboren verlangde ik weer naar Klein Zwitserland. Ik was bang dat het hotel van mijn jeugd was verdwenen, maar alles was nog het zelfde: de krakende vloeren, het zwembad met oude mensen die mopperen over het lawaai van de kinde ren, het aardige personeel, en ja hoor, de spelletjes kamer met systeemplafond. Het heeft niets van zijn intense knulligheid verloren. We hebben alweer geboekt voor de kerstvakantie. I 4 I lil ILLUSTRATIE AART-JAN VENEMA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 85