EEN ZOMER IN NEDERLAND r li 7 Achter Anjum is er niets meer. Lange tijd reisde je er niet heen voor je lol. Dat werd anders met de komst van vakantiehuizen. Een park bracht leven in de brouwerij. WÊR Als de avond is gevallen en je vanuit het zuiden aan komt rijden, begint het na Zwolle steeds donkerder te worden. Na Drachten valt een donker doek over het landschap, dat bij het passe ren van Dokkum nog een keer wordt opgelicht, een klein beetje maar, en vervolgens is de duisternis definitief. ,,En verder kun je hierna ook niet meer, hè? Je kunt alleen omkeren naar het zuiden." De beschrijving is van Lammert Wiersma (60), inwoner van Anjum, het allerlaatste dorp in noordoost Friesland. Een beetje gechargeerd, want er loopt nog een enkele weg verder, richting Moddergat en het wad. Of bovenlangs het Lauwers meer, dat een van de twee Dark Sky Parken in Nederland is, een plek waar de duisternis wordt gekoesterd en bezoekers welkom zijn om er van de onbezoedelde nachtelijke hemel te genieten. Maar voor de mensen in Anjum is dat altijd het gevoel geweest: hierach ter is er niets meer. En voor mensen uit de rest van Nederland was dat nog sterker: zo leeg en verlaten en ver weg was deze uithoek, dat je er echt niet voor de lol heen reisde. Terpwoningen Ik arriveer niet in het donker maar aan het begin van de middag, en het is behoorlijk druk op de weg, want even verderop ligt sinds dertien jaar een groot vakantiepark en in de zo mer van corona zijn de 144 'wonin gen in oud-Friese stijl' en 77 'mo derne terpwoningen' plus de 127 kampeerplaatsen op de bijbehorende camping allemaal bezet. Bomvol, alles gereserveerd tot ver in augustus. Net als de hotelletjes en B&B's en andere verblijven in de hele regio. De laatste keer dat ik hierheen reed was in de zomer van 2015, we begroe ven er in Morra, een gehucht twee kilometer naast Anjum, mijn beppe. Ze was 103 jaar geworden, en kwam naast ons pake te liggen. Pake Jelle vond het hier in de jaren 60, ondanks de leegte, te klein worden; mijn grootouders verhuisden naar Duits land en kochten er voor hun melk koeien weilanden aan de Elbe zo groot als honderd voetbalvelden. Na hun pensioen keerden ze terug. Ze waren niet de enigen die ver trokken. De dertien dorpjes die de gemeente Oostdongeradeel vormden telden in 1954 nog 8474 inwoners, in 1974 waren dat er bijna een kwart minder: 6502. Nu wonen er nog 6050 De jeugd trekt weg omdat ergeen woningen zijn en is krimpregio Oostdongeradeel opgegaan in de gigagemeente Nord- east-Frysl3n, met een stadje (Dok- kum), 51 dorpen en een veelvoud aan buurtschappen. ,,Er zouden echt wel meer mensen wonen als er meer huizen zouden zijn, maar er wordt hier al jaren niets het nu Nederlanders, Nederlanders en nog meer Nederlanders die er even hun auto hebben geparkeerd om de spullen uit te laden. Het is net na drie uur, de nieuwe vracht naar vakantie smachtende gezinnen neemt bezit van het tijdelijke op trekje. Sjoerd en Mirelle de Ruig uit Kortenhoef slalommen met hun dochters Saar en Linn langs de nieuwkomers. Ze staan al acht dagen op de camping, morgen vertrekken ze. „En hiervoor hebben we negen dagen in de Achterhoek geze ten." Het oorspronkelijke plan was een camping aan een meer aan de rand van Lombardije. ,,In Italië is het tenminste mooi weer'', zegt Saar; ze heb ben net twee wisselval lige weken in eigen land getroffen. ,,Het is wel leuk hier'', zegt Linn, „maar Italië.De mei den beloven dat ze volgend jaar niet meer zullen zeuren tijdens de lange autorit, als aan het einde daarvan de zon en dat blauwe meer de beloning zijn. meer gebouwd. De jeugd trekt weg omdat er geen woningen zijn'', zegt Wiersma, die een woninginrichting winkel in Anjum heeft en er nog een van de weinige middenstanders is. De laatste bakker is al enige tijd verdwenen, er zit nog een slager. De Coop-supermarkt is vanuit het stille centrum van het dorp (een restau rant, een snackbar en een molen) naar de rand verhuisd en groter ge worden, voor al die vakantiegangers. Landalpark Het dorp was er niet echt op te gen, herinnert Wiersma zich, toen in 2004 de eerste steen voor Landal-park Esonstad aan de oever van het Lau wersmeer werd gelegd. Het heeft voor werkgele genheid gezorgd. ,,Al die huisjes moeten toch ook worden schoongemaakt." Hij en zijn vrouw zijn 'sleutelhouders' van een vakantiewoning van Duit sers buiten het park, die het verhuren. Veel Duitsers hebben een tweede huis in Friesland. Maar in de straatjes van Esonstad zijn zaterdag 1 augustus 2020 GO Miljoenen Nederlanders herontdekken deze maand hun eigen land. Edwin Winkels is een van hen. Hij doet dagelijks verslag. Vandaag: Deel 1: Anjum Bomvol vakantiepark in dat lege Friese dorp aan de einder 11 r 5 BW 1 f - Lammert Wiersma, Anjummer Vakantiepark Eson stad, met links het gezin De Ruig. Een oldtimer bij het Lauwersmeer. FOTO'S EDWIN WINKELS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7