zomer 'Wij zijn er niet alleen om boetes uit te delen' ft Wat zegt de wetenschap over zomerhoofdpijn? WAT DOET EEN? De schaduw opzoeken is niet voldoende bij BOA Zeven prikkels die je kunnen vloeren Wie ons banenlandschap bekijkt, ziet bijzondere functies voorbijkomen. Vandaag: Joost van der Louw (37), buitengewoon opsporingsambtenaar (boa) voor de gemeente Utrecht. ,,Ja, ik krijg zeker veel vragen. Sommigen denken dat we geen boetes schrijven, of aanhoudingen mogen verrichten, maar een boa heeft een steeds belangrijkere functie. We mogen steeds meer.'' „Politieagenten zijn er voor de openbare orde. Wij zijn er om de openbare ruimte leefbaar te houden. Als mensen klagen over hondenpoep of huisvuil, dan komen wij.'' ,,Ik werkte als vuilnisman toen ik werd benaderd door een teamleider. Hij zei dat deze functie echt iets voor mij zou zijn. Het idee sprak me aan, want ik wilde ook wat meer inhoud in mijn werk.'' 'Je moet jezelf blijven en daar vertrouwen in hebben' ,,Ik denk dat je zelfverze kerd moet zijn, want je moet op mensen durven afstappen en ze aanspre ken. Daarbij moet je jezelf blijven en daar vertrouwen in hebben; als ik een rol zou spelen, prikken mensen daar snel door heen. Ik probeer altijd begrip te tonen en rustig het gesprek aan te gaan.'' ,,Ik merk daar gelukkig weinig van. Wat me opvalt is dat aan het begin van de coronacrisis iedereen zich wilde aanpassen. Sinds een paar weken zijn de reacties minder vriendelijk en kunnen mensen verbaal agressief zijn.'' ,,Zeker weten, want negen van de tien keer ein digt het gesprek goed. Ik zie het als een uitdaging om als mensen hoog in hun emotie zitten, toch te eindigen met een handdruk. Wij zijn er echt niet alleen maar om boetes uit te delen.'' -MARIE-LOUISE HOOGENDOORN Voor duizenden Nederlanders is de zomer lang niet zorge loos, omdat ze hoofdpijn of migraine krijgen als ze te lang in de zon zitten. Bestaat er zoiets als 'zomerhoofdpijn' en kun je het voorkomen? ,,Het weer is maar een van de mogelijke triggers'', zegt neuroloog Jan Versijpt. Een op de vijf mensen heeft last van migraine, en vrou wen drie keer vaker dan mannen. Wie last heeft van 'zomerhoofdpijn', heeft vaak geen idee hoe dat komt. ,,In de volksmond wordt die term gebruikt, omdat diverse factoren die migraine uitlokken aan de zomer gelinkt worden: hitte, zonlicht, een ander (bio)ritme. Die triggeren een aanval, maar zijn niet de oorzaak'', zegt neuroloog Jan Versijpt. ,,Zomer- hoofdpijn is geen wetenschappelijk bewezen aandoening. Er zijn wél al onderzoeken gedaan naar klimatolo gische triggers en migraine, maar het blijft voor de wetenschap een raadsel waarom die bij de een tot problemen leiden en bij de ander niet. „Gemiddeld hebben migraine- patiënten twee a drie triggers die een aanval kunnen uitlokken. Klimatolo gische omstandigheden, zoals fel zonlicht en hitte, staan pas op de vierde plaats in de ranglijst van meest voorkomende neurale veranderingen op dit gebied. Stress, hormonale veranderingen en veranderingen in het bioritme vormen de top drie. Al zijn het niet steeds dezelfde factoren die tot een aanval leiden.'' Bij de Wereldgezondheidsorgani satie (WHO) staat migraine tweede op de lijst van aandoeningen die de grootste impact hebben op het dage lijks leven. Versijpt: ,,Men spreekt van migraine bij eenzijdige, kloppende hoofdpijn die verergert bij inspan ning, die samengaat met misselijk heid of overgevoeligheid voor licht of geluid. Deze symptomen houden zonder behandeling tussen de vier uur en drie dagen aan. Patiënten die overgevoelig zijn voor licht, lopen tijdens de zomermaanden meer risico op een migraineaanval. De aanval kan worden uitgelokt door meerdere factoren. Er is wel duidelijk aangetoond dat alcohol een rol speelt, en sommige mensen drinken tijdens de zomermaanden nu eenmaal meer. Ook een vochttekort - te weinig water drinken dus - kan dat duwtje zijn, net zoals een kortere nachtrust.'' Migraine voorkomen is niet altijd makkelijk, zegt Versijpt. ,,Omdat je er niet van kunt genezen, raden we 'triggermanagement' aan: je triggers leren kennen en aanpakken. Al is dat natuurlijk gemakkelijker gezegd dan gedaan: regelmatig leven, stress mijden, gezond eten, voldoende 'Regelmatig bewegen helpt, maar voorkom dat je heel snel overschakelt op hevige inspanningen' slapen en regelmatig bewegen: minstens drie keer per week.'' Regelmatig bewegen lijkt mis schien paradoxaal voor wie lijdt aan inspanningsgebonden hoofdpijn, maar een warming-up en cooling- down kan voor sommigen al genoeg zijn. „Voorkom in elk geval dat je heel snel overschakelt op hevige inspan ningen.'' Ondanks de pijn hoeft niet ieder een meteen naar medicatie te grijpen. ,,Voor sommigen is het al voldoende de rust op te zoeken, in bed te krui pen of een koud kompres of was handje tegen het hoofd te houden. Pijnstillers zoals paracetamol, ibu- profen en acetylsalicylzuur kunnen helpen, maar slaan bij een deel van de bevolking helaas niet altijd aan. Wie chronische migraine heeft, heeft meer aan migrainespecifieke pijnstil lers zoals de zogeheten triptanen. Medicatie nemen om migraine te voorkomen, kan ook. Wie regelmatig of langdurige aanvallen heeft, kan preventief dagelijks medicijnen slikken.'' Boa's zijn de laatste tijd volop in het nieuws, vragen mensen vaak aan jou wat je doet? Wat is het verschil met een politieagent? Waarom koos je ervoor boa te worden? Wat heb je nodig om een goede boa te zijn? Het aantal geweldsincidenten tegen boa's is toegenomen sinds de crisis, merk jij dat? Is dat het waard? Die ondankbare reacties? Bekijk vacatures voor boa's op nationalevacati irebank nl ZATERDAG 1 AUGUSTUS 2020 G( KRISTEL MARIËN ALCOHOL Gezellig samen een wijntje drinken op een terras of genieten van een cocktail in de strandbar, kan een aanval uitlokken. Drink met mate en stop meteen als je de symptomen voelt opspelen. Alcohol remt ook een hormoon dat vocht vasthoudt in je lichaam. TE VEEL VOCHT VERLIEZEN Bij een op de drie migrainepatiënten is dehydratatie een trigger. Voldoende water drinken is altijd belangrijk, en helemaal bij zomerse temperaturen. Drink minstens 1,5 liter en vermijd vochtafdrijvende dranken: alcohol dus. HITTE, ONWEER EN LUCHTDRUK Hitte, onweer en verandering in lucht druk kunnen tot migraine leiden. Wie er gevoelig voor is, kan beter binnenblijven. MEDICATIE Te veel medicatie nemen tegen of ter voorkoming van migraine, kan ook een aanval veroorzaken. Neem je tijdens je vakantie preventief medicijnen om niet geveld te worden, bespreek het dan eerst met je huisarts. ONREGELMATIGE SLAAP Lange dagen en korte nachten zijn ver leidelijk op zomerse dagen. Of misschien is lang uitslapen wel je favoriete bezig heid tijdens je welverdiende vakantie? Wees je ervan bewust dat een onregel matig leef- en slaappatroon migraine mogelijk uitlokt. Door elke avond op hetzelfde tijdstip te gaan slapen en 's ochtends op hetzelfde tijdstip op te staan, kun je een aanval voorkomen. PARFUMS Bepaalde geuren kunnen in je lichaam reacties activeren die op hun beurt mi graine opwekken of verergeren. Parfums en producten met chemische geurtjes kun je beter vermijden. FEL LICHT Het is bewezen dat natuurlijk licht, felle lampen en knipperlichten tot migraine leiden. Draag altijd een zonnebril als je het moeilijk hebt met fel zonlicht. rat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 74