OZCAN AKYOL Visumproblemen bij langeafstandrelaties 6 INTERVIEW WIM VOERMANS We hebben het niet over technische details, maar over onze Grondwet Rechters zullen niet anders kunnen dan de boetes ongeldig verklaren Column Een kennis stuurde een pers bericht door waarin gewag werd gemaakt van een nieuwe verhalenbundel, een ini tiatief van beroepsactivisten die in de bizarre veronderstelling leven dat mensen met een migra tieachtergrond geweerd worden door uitgeverijen. Die klacht was de afgelopen jaren vaker te horen. Toch wilde ik dat boek hebben. Onze vaderlandse literatuur zou te 'wit' zijn en vooral in jeugdboeken is het zoe ken naar personages met een kleur, iets wat sommige mensen broodnodig vinden voor een in clusieve samenleving. Of die laat ste stelling klopt, weet ik niet. Dat moeten anderen uitzoeken. tureel en systematisch buiten de deur werden gehouden, omdat de literaire gezagsdragers ervoor kozen telkens voor anderen te kiezen. Die bewering is een grote klucht. Als je in populistisch correct taal gebruik wilt verzanden, zou je ge rust kunnen zeggen dat 99 procent van de boekenuitgeverijen een linkse signatuur heeft en als het even kan goede sier wil maken door hedendaagse activisten tege moet te komen. Daarbij zijn alle uitgeverijen, ondanks het gesput ter over een vermeend verhef fingsideaal, grootschalige com merciële bedrijven of concerns die gewoon veel geld willen verdie nen, zodat ze hun vaste lasten kunnen betalen én winst maken. Er bestaat geen enkele reden om moedwillig bevolkingsgroepen buiten te sluiten, noch kan er - worden gesproken van een blinde vlek. Het tegenovergestelde is eer der het geval; vooral in deze hyste rische tijden val je positief op met boeken die iets vertellen over onze demografische veelzijdigheid. Wie een beetje sarcastisch door het leven gaat, zou zelfs kunnen zeggen dat een boek als De goede immigrant alleen om die reden is uitgegeven. Want aan de kwaliteit van de verhalen ligt het niet, kan ik u inmiddels uit eigen leeserva ring vertellen. Uitgeverijen hebben geen reden groepen bewust uit te sluiten DEN HAAG Buitenlandse partners van Nederlanders mo gen sinds 27 juli weer van bui ten de EU naar Nederland rei zen, maar ervaren hier vaak pro blemen mee. Ruim driehonderd leden van de groep #LoveIsEs- sential, die bestaat uit Neder landers met partners die buiten de EU wonen, meldden dat hun geliefden wel voldoen aan de voorwaarden, maar geen Neder lands visum kunnen krijgen. Minister Ferd Grapperhaus (Justitie en Veiligheid) besloot het inreisverbod, dat geldt voor reizigers uit niet-Schengenlan- den, te versoepelen voor buiten landse partners, ook al is het kop pel niet getrouwd. Hiervoor geldt wel de voorwaarde dat de relatie minstens drie maanden duurt en de partners elkaar minstens twee keer fysiek gezien hebben. Ambassades en consulaten in visumplichtige landen zouden niet weten dat de regels zijn ver soepeld. Daardoor zeggen zij niets voor de aanvragers te kun nen doen. Daarnaast werden sommige mensen op het vlieg veld geweigerd, omdat de immi gratiedienst of de luchtvaart maatschappij niet geloofde dat de regeling was ingegaan. Som mige mensen misten de ge boorte van hun kind door deze problemen. Buitenlandse Zaken meldt dat alle posten op de hoogte zijn. Volgens een woordvoerder kun nen lokaal geldende corona maatregelen invloed hebben op de dienstverlening. ,,Er wordt momenteel door alle betrokken afdelingen en instanties keihard gewerkt om de aanvragen af te handelen.'' ,,Geen. De enige mogelijkheid om in te grijpen geeft de al bestaande Wet publieke gezondheid: als ze vermoeden dat iemand besmet is, kunnen ze één persoon - dus niet een heel feestje - in quarantaine zetten. Daar is dan toestemming van de officier van justitie voor nodig en, als het langer duurt, van de rechter. Een heel zware proce dure. Ook de coronawet, die nog niet is aangenomen, biedt geen mogelijkheden in te grijpen ach ter de voordeur. Dat wordt gezien als een te grote inbreuk op de vrijheid van mensen om in hun eigen huis te ontvangen wie ze willen, en in vrijheid te leven.'' ,,Nee, dat is heel duidelijk. De ge meente kan niet zomaar via een noodverordening een grondrecht inperken, in dit geval het recht op persoonlijke levenssfeer. De gemeente mag mensen niet ver plichten een mondkapje te dra gen. Net zoals de gemeente geen langebroekenplicht, bikiniverbod of hoofddoekverbod kan instel len. Dat Aboutaleb zegt: we doen wat nodig is, desnoods houden we ons maar niet aan de regels, vind ik zeer zorgelijk. Ik heb grote bewondering voor Aboutaleb, ik vind hem een heel verstandige bestuurder. Daarom valt dit me zo van hem tegen. Met deze maat regel zet hij de Grondwet opzij. Dat is wat we Ortón en Erdogan verwijten. Die zeggen: de nood in mijn land is zo hoog, ik moet ingrijpen. Dat doe je niet in een rechtsstaat. Ook in moeilijke tij den heb je die grondwettelijke regels nodig, juist om kwetsbare burgers te beschermen. Ja, we hebben een middel om de Grond wet op te schorten: de noodtoe stand uitroepen. Dat hebben lan den als Frankrijk, Italië en Grie kenland gedaan. Dan kun je door pakken. Maar dat moet de rege ring doen, dat kan niet op lokaal ■mé niveau. Onze regering heeft in maart besloten de noodtoestand mét uit te roepen, omdat dat te draconisch zou zijn.'' ,,Ik snap dat zij iets moeten doen, maar het doel heiligt niet vanzelf alle middelen. Meer coronabe smettingen rechtvaardigen niet dat lokale bestuurders de Grond wet opzijzetten. Want waar houdt het dan op? Dan zouden zij ook alle demonstraties kunnen verbieden, publicaties kunnen censureren of onwelgevallige politici gevangen kunnen zetten. We hebben het hier niet over technische details, maar over onze Grondwet. Daarin liggen onze waarden vast, hoe wij sa menleven in Nederland, hoe bur gers en bestuurders zich gedra gen. Burgemeesters kunnen beter wachten tot de coronawet dit na jaar wordt aangenomen. Dan kan wel een landelijke mondkapjes plicht worden ingevoerd.'' ,,Ze kunnen een klemmend be roep doen op hun stadsgenoten om een mondkapje te dragen, met de boodschap dat winkels anders misschien dicht moeten. Winkeliers kunnen mondkapjes in hun zaak verplichten, op straat kunnen ze worden uitgedeeld. Zo krijg je waarschijnlijk 90 procent van de mensen mee. De rest wordt er door stadsgenoten op aangesproken. Met de nu opge legde plicht zullen mensen die een boete krijgen omdat ze geen mondmasker dragen, naar de rechter stappen. Die zal niet an ders kunnen dan de boetes ongel dig verklaren. Ik ben bang dat dat ook het draagvlak voor andere coronamaatregelen ondermijnt, zoals 1,5 meter afstand houden. Aboutaleb en Halsema gooien het kind met het badwater weg. Als ze een mondkapjesplicht willen, of bevoegdheden om in te grijpen achter de voordeur, moeten ze in Den Haag zijn. Ze kunnen de Tweede Kamer oproepen om over zo'n wet na te denken.'' ,,Een wet kan heel snel aangeno men worden. Het record staat op drie dagen, van voorstel tot in werkingtreding. Maar bij een controversiële inhoud is het een ander verhaal.'' kennelijk nog steeds lukraak beweerd kan worden dat een of andere duistere kracht obstruc tie pleegt op auteurs met een an dere afkomst. In de beschrijving van De goede immigrant, de nieuwe verhalenbundel die me prik kelde, staat de volgende tekst te lezen: 'De mensen over wie vaak wordt gedebatteerd en gespro ken, komen nu zelf aan het woord - op hun manier, in hun eigen stijl, en in hun eigen taal.' Alsof al die men sen, tot op de dag van vandaag, struc- zaterdag 1 augustus 2020 GO y @OzcanAkyol Uitsluiten 'Burgemeesters gaan boekje te buiten met inperken van vrijheid' Burgemeesters hebben geen bevoegdheid om in te grijpen bij mensen thuis. Met een mondkapjesplicht gaan ze al over de schreef, zegt hoog leraar staatsrecht Wim Voer- mans. ,,Met deze maatregel zet Aboutaleb de Grondwet opzij.'' Annemieke van Dongen Leiden Burgemeesters willen kunnen ingrijpen achter de voordeur om coronabesmettingen te voorkomen. Ze onderzoeken bijvoorbeeld hoe ze huisfeest jes kunnen beëindigen. Welke opties hebben ze? De burgemeesters van Rotter dam en Amsterdam stellen vanaf woensdag mondkapjes verplicht in drukke winkelgebie den. Mag dat wel? j Kunnen Aboutaleb en Halsema niet aanvoeren dat de nood in Rotterdam en Amsterdam een stuk hoger is dan in Drachten of Klazienaveen? Het kabinet heeft zich deze week duidelijk uitgesproken tegen een landelijke mondkap jesplicht. Welke opties hebben de burgemeesters dan nog? Het is de vraag of ze die tijd hebben. Het aantal besmettin gen in de grote steden loopt op. Wat me wel verbaast, is dat er

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 6