\mer Ga bij crisis de confrontatie aan met je angst VANDAAG 1. Nieuwe muziek luisteren 2. internetgeschiedenis vieren 3. Expo over ziekten bekijken 4. Door een museum rijden WATTE DOEN? We reageren emotioneel op een crisis, zoals de coronapandemie. Communicatiestrateeg Krist Pauwels wil ons met zijn boek 'Eerste hulp bij crisis' helpen niet in paniek te raken. ,,Als je niet vlucht voor de storm, vind je de rust.'' Een halfjaar was Krist Pauwels al bezig met Eerste hulp bij crisis toen de lockdown begon. Het gaf hem de mogelijkheid te controleren of alles klopte wat hij tot dan toe had geschreven, zegt de auteur en communicatiestrateeg die mede-eigenaar is van het Antwerpse communicatiebureau Choco. ,,Het was frappant hoe emotioneel men sen reageerden, door bijvoorbeeld te gaan hamsteren terwijl je weet dat de winkels vol zijn. Ik had die run op toilet papier ook niet verwacht. Dat was pure emotie terwijl mensen wisten dat het niks met de werkelijkheid te maken had. Ik sprak een ceo van een groot bedrijf die ook in de winkel wc-papier was gaan inslaan. Hij wist dat het belachelijk was, maar kon zijn emotie niet bijsturen.'' ,,Het grote gevaar is dat je die uitver grote emoties als norm gaat beschou wen en er afhankelijk van wordt. Zo ga je van het ene brandje naar het andere. Het is een soort verslaving aan het drama om je heen dat weinig met de realiteit te maken heeft. Zo zeil je van crisis naar crisis. Dat zie je ook in bedrij ven, als mensen roepen hoe druk het is. Soms is dat helemaal niet zo, maar door dat je geen overzicht meer hebt, voelt het zo.'' ,,Een stap terug en naar jezelf kijken. Je ziet nu dat het vaak draait om de schuld vraag. Dat is een bekend patroon dat je ook bij een scheiding ziet, mensen die vastzitten doordat ze elkaar de schuld geven. Hoe meer je dat doet, hoe meer schade het oplevert. Je moet de confron tatie aangaan met je eigen angst. Kijk naar je eigen handelen, je eigen verant woordelijkheid. Vlucht niet voor de storm. Dat is confronterend, maar geeft uiteindelijk veel rust en zelfbewustzijn. Emotie kun je opblazen als een ballon, maar ook doorprikken waarna blijkt dat wat die emotie veroorzaakt klein is." „Tegenslag hoort bij het leven. Soms is dat enorme, onoverkomelijke tegenslag, maar het is een keuze om daar een crisis van te maken. Blaas het niet op en kijk naar jezelf, dan wordt het geen crisis.'' ,,Ja, dan draait het om verbindende com municatie. Juist nu moet je blijven com municeren. Stel je klanten op de hoogte, praat binnen het bedrijf met elkaar. Ga samen zitten om te vragen hoe het echt gaat. Dat zorgt ook voor succes als er geen corona meer is. Klanten en mede werkers blijven je trouw omdat jij in contact bent gebleven.'' 'De lontjes zijn overal kort. We lopen blijkbaar op ons tandvlees. Het is emotioneel een hete zomer, maar ik voorspel zo een snikhete herfst.' ,,De lontjes zijn overal kort. We lopen blijkbaar op ons tandvlees. Het is emoti oneel een hete zomer, maar ik voorspel zo een snikhete herfst. Hopelijk ge bruikt iedereen de vakantie om echt uit te rusten. Niet wegvluchten, maar naar jezelf kijken en elkaar helpen. Zoek con tact met anderen en stel je kwetsbaar op. Er moet een ventiel open om de emoties te laten ontsnappen, dat kan door heel boos te worden, maar ook door gewoon met elkaar te praten.'' WATWorld Wide Web Day WAAROM: Vandaag (zaterdag) is het World Wide Web Day, de dag waarop het internet centraal staat. Het wereldwijde web dankt zijn huidige vorm aan het Zwitserse onderzoeksinstituut CERN, waar de Brit Tim Berners-Lee in 1989 een systeem bedacht dat computernetwerken met elkaar verbindt. Hij noemde zijn uitvinding het World Wide Web; de rest is geschiedenis. WAAR: Grote kans dat je vandaag het internet gebruikt, maar wie de allereerste website ooit wil zien kan op http://info.cern.ch/hypertext/WWW/ TheProject.html terecht. Inbegrepen is een lijst met alle websites ter wereld, want dat was in 1989 nog mogelijk. WATTentoonstelling Besmet! WAAROM: Een tentoonstelling over besmettelijke ziektes openen in de eerste maand na de lockdown: je denkt dat het opzet is, maar Besmet! werd al lang voor de coronacrisis voor bereid. Van de builenpest tot vaccinatieweige raars, Rijksmuseum Boerhaave brengt ze alle maal samen in een reis door de geschiedenis van ziektes. WAAR: Rijksmuseum Boerhaave, Lange Sint Agnietenstraat 10, Leiden. WATBoijmans Ahoy Drive-thru museum WAAROM: Museum Boij- mans van Beuningen mag dan nog gesloten zijn we gens een verbouwing, maar dat betekent niet dat hun collectie in het magazijn blijft. Vanaf vandaag kun je Ahoy Rotterdam bezoeken voor een greep uit de beroemde kunstverzameling. De voorstelling is absoluut coronaproof, want je bekijkt de werken vanuit een auto in de grote zaal van Ahoy. WAAR: Boijmans Ahoy Drive-thru museum, Ahoy Rotterdam, Ahoyweg 10, Rotterdam. GO ZATERDAG 1 AUGUSTUS 2020 ALEX VAN DER HULST Gaf de crisis nieuwe inzichten? We hebben hier in Nederland vooral veel protesten tegenwoordig. Eerste hulp bij crisis van Krist Pauwels is verschenen bij Manteau 17,50). Hoe kan dat dan? Wat moet je op zo'n moment doen? Je kunt een crisis dus voorkomen? Dat geldt ook voor bedrijven? Tegenslag kun je niet vermijden, crisis wel WAT: Black is King van Beyoncé WAAROM: Toen superster Beyoncé vorig jaar aan de soundtrack van The Lion King werkte, was het resultaat spectaculair. Maar de zangeres was nog niet klaar met het onderwerp en besloot de muziek uit te werken tot het nieuwe album Black is King. Het resultaat is vanaf vandaag te beluisteren, de bijbehorende film gaat dit weekend in pre mière. WAAR: Voor het album kun je bij je favoriete pla tenzaak of streaming- dienst terecht, de film is te zien op Disney+.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 69