19 'Psoriasis is een ontstekingsziekte, de fout zit in het immuunsysteem' ren in de darmen, zoals de ziekte van Crohn. Maar ook op de huid, zoals psoriasis. Hierdoor heeft een patiënt die bij mij komt voor pso- riasisbehandeling ook meer risico op een darmaandoening of iets met zijn gewrichten. Ze hebben aanleg voor een overactivatie van een bepaalde tak van het im muunsysteem.'' „Psoriasis is vrij makkelijk te her kennen aan de typische rode vlek ken met witte schilfering op voor keursplekken als knieën en ellebo gen, of achterhoofd. Vaak is er ook een voorgeschiedenis in de fami lie. Ik ga eerst kijken hoe uitge breid het is, hoeveel lichaamsop pervlak er is aangetast, hoe dik de plakken zijn, hoeveel schilfering er is. Zijn er gewrichtsklachten, zijn er darmklachten? En vervolgens ga ik ook kijken hoe groot de impact op de levenskwaliteit is. Want daar is heel veel verschil in.'' ,,Tja. Er zijn mensen die hier een plekje hebben en daar een plekje, en zeggen dat hun leven op instor ten staat. En patiënten die hele maal onder zitten, zeggen dat ze niet beter weten en alleen maar naar mij zijn gekomen omdat het moest van hun vrouw. Het deert hen niet. Bedenk dat de schilfers overal kunnen zitten. In het gelaat, op de handen, onderarmen, voe ten, onderbenen. We hebben veel patiënten die aangeven dat ze hier psychisch enorm onder lijden. Ze hebben vaker last van depressies. In eerste instantie natuurlijk door de impact van wat er op de huid te zien is, maar er speelt ook nog iets anders. Als er te veel ontstekings cellen en -stoffen in de huid aan wezig zijn, kunnen die gaan circu leren en een effect hebben op de bloedvatwand. Dat kan bij patiën ten met ernstige psoriasis resulte ren in een verhoogd risico op bij voorbeeld een hartinfarct. Daar- dus, terwijl ze niet wisten dat ze psoriasis hadden. 'Maar ik heb het nu ook', zei ze, 'ik weet wat het is, en ik kan niet de verantwoorde lijkheid nemen om zelf een kind te maken.' Dan denk ik: oei. We hebben zo veel therapeutische mogelijkheden nu. Het zou toch niet mogen dat mensen zo den- Volgende week: Nynke Dekker, hoogleraar biofysica aan de TU Delft. Winnares van de Spinozapremie 2020. ken. Dat is heel heftig. Een huid ziekte kan heel veel impact heb ben op mensen. Zozeer zelfs dat ze zulke levensbepalende beslissin gen daarvan laten afhangen.'' ,,Psoriasis is een succesverhaal, als ik dat zo mag zeggen. Veertig jaar geleden dachten we dat het puur een huidziekte was, met huidcel len die verkeerd uitrijpen, waar door er schilferingen ontstaan. Maar nu weten we dat de geneti sche afwijkingen die we terugvin den bij psoriasispatiënten vooral gelinkt zijn aan het immuunsys teem. Dus niet aan de huid. Het is een ontstekingsziekte, de fout zit in het immuunsysteem. Er is in de loop der jaren een steeds specifie ker model ontwikkeld, waarin we individuele spelers van het im muunsysteem een plaats hebben kunnen geven en benoemen. Dat is een mooi gegeven. Zo zijn er producten ontwikkeld die die spe cifieke spelers kunnen blokkeren. Met iedere molecuul waar we ons op richten, zien we klinische ef fecten verbeteren. Nu kunnen we met de nieuwste medicatie bij on geveer de helft van de patiënten een langdurige en volledige opkla ring van de huid krijgen. Dat zijn echt de vruchten van langdurig onderzoek. Maar van zeldzamere aandoeningen weten we veel min der. En er zijn zó veel huidziek tes..." „Exponentieel. Op elk congres, in Europa of Amerika, worden nieuwe data gepresenteerd. Er wordt enorm veel onderzoek ge daan. Dat is iets dat het dermatolo gische landschap op dit moment karakteriseert. We hebben bij voorbeeld heel lang gewacht op een middel tegen atopisch eczeem, iets dat heel veel mensen hebben, een op de acht ongeveer. Nu heb ben we één nieuw middel ter be schikking, maar over een paar jaar zullen er dat ook heel wat meer zijn.'' ,,De wetenschap dat ik veel men sen zou kunnen helpen, maar dat er geen medicatie beschikbaar is vanwege de hoge kostprijs. Ook krijgen we veel patiënten bij wie we exact kunnen verklaren wat er aan de hand is, maar bij wie we de boel helaas niet met één pilletje kunnen oplossen. Daardoor heb ben mensen vaak het idee dat we niet weten wat het is. Het is voor velen moeilijk te accepteren dat een huidprobleem chronisch kan zijn. Want ja, je ziet een plekje op je huid, waarom kan het niet weggaan?'' GO ZATERDAG 1 AUGUSTUS 2020 Hoe weet u of iemand psoriasis heeft? Wat doet psoriasis met een pa tiënt? Tom Hillary: naast kunnen al die ontstekingen „Afwijkingen vermoedelijk ook een effect heb- hebben een ben op de hersenen.'' enorme im pact op het Kunt u een voorbeeld geven? geestelijk ,,Een paar weken geleden kwam welzijn.'' een jongedame bij me langs. Ze zei foto valentin dat ze snapte dat haar ouders een bianch i kind hadden gekregen, haarzelf Hoeveel weten we van psoriasis? Hoe snel neemt de kennis toe? Wat is uw grootste frustratie?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 67