NIVERS n 18 De knapste koppen vertellen deze zomer over ontwikkelingen in hun vakgebied Een huidziekte kan een verwoestende impact hebben op iemands leven. Dermatoloog Tom Hillary is gespecialiseerd in psoriasis, een chronische, schilferende aandoening. Hij kan inmiddels mensen heel goed helpen, maar de frustratie blijft. ,,Het is moeilijk te accepteren dat een huidprobleem chronisch kan zijn." 'De huid kan ook het eerste symptoom zijn van een systeemziekte' n weer is hij even weg, voor de vierde keer al. Het is psoriasisspreek- uur, zoals elke donder- I dag. En zoals elke don derdag is het razend druk. ,,In een groep van dertig mensen heeft er statistisch gesproken altijd wel eentje psoriasis", zal hij later zeg gen. ,,Het is een veel voorkomende ziekte.'' Tom Hillary is dermatoloog in het ziekenhuis van Leuven. Zijn werkterrein is de huid, ons groot ste orgaan. Met afstand het groot ste, zelfs: twee vierkante meter en ook nog eens gemiddeld negen kilo zwaar. Nog zo'n weetje: elke dag verliezen we meer dan een miljoen huidcellen. Dat is onge veer de helft van alle stof in ons huis. De huid is ook het enige or gaan dat zichtbaar is. Vreemd ge noeg wordt de huid pas sinds de 18de eeuw als zodanig herkend. En ook nu nog, zo schrijft de Britse dermatoloog Monty Lyman in zijn boek Het wonderbaarlijke leven van de huid, krijgt de huid van alle or ganen in de geneeskunde nog steeds de minste aandacht: ,,Chi- rurgen maken graag het grapje dat de huid het pakpapier om de ca deautjes is'', zegt Hillary. Paspoort Dr. Tom Hillary dermatoloog Woont alleen in Brussel, geen kinderen. ,,Dat is heel simpel. Zonder huid bestonden we niet. De aarde is een heel droge omgeving. Zonder een efficiënte barrière, zonder de huid, zouden we uitdrogen. De huid is essentieel voor ons bestaan. En hij heeft natuurlijk ook een sociale functie. Het is het eerste dat je ziet van iemand. Afwijkingen hebben dan ook een enorme impact op het geestelijk welzijn.'' ,,Het is zo visueel. Je ziet meteen waar je het over hebt. Als je een therapie voorschrijft, of een opera tie, of een zalf, dan zie je het effect meteen op een volgende controle. Daarnaast is het ook zo dat je ie dereen voorbij ziet komen: man nen, vrouwen, kinderen, ouderen, de hele bevolking. Dat is bij andere specialisaties heel anders. En je doet ook heel veel met je handen. Stalen afnemen, nagels, huidschil fers, maar ook chirurgie. Er ge beurt heel veel onder lokale verdo ving: cystes verwijderen, moeder vlekken, tumoren overal op het li chaam.'' ,,Nou, eigenlijk kan een huid maar op een paar manieren reageren. Ze kan rood worden, schilferen, ze kan verdikken of een blaar vor- men. Maar daarna wordt het inte ressant. Er zijn zeker een paar dui zend huidziekten beschreven. Het is dus heel uitdagend om aan de hand van datgene wat je ziet, en van het verhaal van de patiënt, tot een diagnose te komen. De huid kan ook het eerste symptoom zijn van bijvoorbeeld een systeem- ziekte, van een interne aandoe ning. En soms moet je ook gaan puzzelen. Verschillende aandoe ningen die op het eerste gezicht niks met elkaar te maken hebben, kunnen een gemeenschappelijke oorsprong in het immuunsysteem hebben. Een heftige afweerreactie kan zich bijvoorbeeld manifeste- ZATERDAG 1 AUGUSTUS 2020 GO ZOMER Psychisch leed achter psoriasis MARK VAN ASSEN Hoe belangrijk is onze huid? Geboren op 17 september 1985 in Lommel (België). Studeerde aan de Univer siteit Hasselt en de Vrije Uni versiteit Brussel. Werkt in het Universitair Ziekenhuis in Leuven, het grootste ziekenhuis van Bel gië. Zijn specialiteiten zijn psoriasis en inflammatoire huidziekten. Op de afdeling dermatologie in Leuven wordt ook eczeem, hidrade- nitis suppurativa (chronische ontsteking via haarfollikels), huidkanker, spataders en aandoeningen van aangren zende slijmvliezen, haren en nagels behandeld. Hillary doet onderzoek naar psoria sis, inflammatoire huidziek ten en hun comorbiditeiten (aandoeningen die tegelij kertijd optreden). U wilde eerst huisarts worden, waarom heeft u de draai gemaakt naar de dermatologie? Hoe ingewikkeld is uw vak?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 66