17 'We worden in de media vaak als gekkies weggezet' AD bij, om het nog echter te laten lijken. De link werkt echter niet, omdat de pagina niet bestaat De vervalser is op dezelfde wijze te werk gegaan als bij het bericht uit De Telegraaf. In dit geval is een ar tikel bewerkt over de invoering van 5G in een dorp in Brabant. De intro is herschreven en de titel is veranderd in 'Zuid Korea: 5G oor zaak COVID-19'. De foto, in dit geval van een zendmast, is blijven staan. Tweedeling Er is op Twitter maar weinig in teractie tussen complotdenkers en niet-complotdenkers. Ze pra ten wel over elkaar, maar niet met elkaar. Jelle van Buuren is docent aan de Universiteit van Leiden en doet onderzoek naar complotden- ken. Hij herkent de tweedeling op Twitter. „Mensen zijn op sociale media vooral bezig hun eigen ideeën te bevestigen. Ze omrin gen zich met mensen die het zelfde denken. Zo dringen er steeds minder kritische geluiden door. Op die manier ontstaat een pieerd en bewerkt. De oorspron kelijke titel was: 'Zuid-Korea: ge nezing corona met bloedplasma'. Ook de intro is vervalst. De foto, die de medische staf in witte pak ken in een ziekenhuis in Korea toont, is onveranderd. Op Facebook en Twitter verspreiden mensen de afbeelding. Een dag la ter krijgt het nepartikel een extra impuls doordat @3Groter, het meest invloedrijke account op het gebied van 5G en corona, het screenshot tweet. Zijn tweet wordt door 74 mensen overgeno men op hun eigen tijdlijn. reld kan eikaars tweets lezen en retweeten. Het kan dus dat Ne derlanders de tweets van anders talige nepaccounts onder ogen hebben gekregen en zelfs hebben verspreid. Op 9 april duikt op complotsite Niburu een screenshot op van een artikel dat van de website van De Telegraaflijkt te komen. De titel: Zuid-Korea: 'Verband gevonden tussen 5G en Corona'. De intro van het artikel, waarin staat dat Koreaanse artsen in een weten schappelijk tijdschrift melden dat 5G het coronavirus veroorzaakt, is nog net te lezen. Het is nep, maar dat valt aan de afbeelding niet te zien. Iemand heeft een artikel van de website van De Telegraaf geko- Op diezelfde dag komt naar bui ten dat in Nederland vier zend masten in brand zijn gestoken. De link met complotdenkers is snel gelegd. Op Twitter spreken men sen zich verontwaardigd uit over de branden. Dit, in combinatie met het nepartikel van De Tele graaf, zorgt voor een piek in tweets: er werden die dag maar liefst 814 Nederlandse tweets met de woorden 'corona' en '5G' ver stuurd. Het manipuleren van artikelen gebeurt nog vaker. Een vervalst screenshot van de ^D-website wordt in de Facebookgroep Stop met 5G geplaatst. '.AD plaatst ein delijk de waarheid', schrijft een man - wiens account nep lijkt te zijn - bij het artikel. Er staat zelfs een URL naar de website van het gezamenlijk wereldbeeld waarbij je je afzet tegen de ander, zonder in discussie te gaan met die an der.'' Volgens van Buuren is het een misverstand dat alleen com plotdenkers dat doen. ,,Ook de mensen die de theorieën willen ontkrachten, zitten in zo'n bub bel.'' Deze krant analyseerde ruim tweehonderd Twitteraccounts van mensen die over 5G en corona tweeten. Daaruit blijkt dat binnen de twee 'bubbels', mensen veel idealen delen. Zo is 69 procent van twitteraars die geloven in de link tussen 5G en corona, tegen de Europese Unie. In twitterbio's (een tekstje op Twitter waarin mensen zichzelf beschrijven, red.) zijn veel Nederlandse vlaggen te zien, soms een trekker. 21 procent gelooft niet in klimaatverande ring (door de mens), 35 procent spreekt zich uit tegen de islam en 29 procent heeft kritiek op migra tie van vluchtelingen naar Neder land. Van Buuren: ,,Het is niet gek dat mensen met wantrouwen in instituties zoals de overheid, de EU of de media, ook in complot theorieën geloven. Er ligt een zelfde manier van denken aan ten grondslag: er is een kleine, kwaadaardige elite die eropuit is om het volk te onderdrukken.'' Dat men weinig vertrouwen heeft in de media, blijkt ook uit reacties die we krijgen op inter- viewverzoeken: ,,Als ik ook maar één moment zou denken dat jul lie objectief waren, zou ik hier op ingaan'', en: ,,Ik wil niets meer met de MSM (Mainstream Media, de gevestigde kranten en tv-zen- ders, red.) te maken hebben.'' Daarna volgen links naar websites en filmpjes die het verband tus sen corona en 5G zouden bevesti gen. Een ander blokkeert ons nog voor we iets gevraagd hebben. Waarom wil niemand met ons praten? ,,We worden in de media vaak als laagopgeleide gekkies neergezet'', verklaart Fris de weerzin. ,,Terwijl ik een hbo-di- ploma op zak heb en zelfs aan de universiteit heb gestudeerd.'' De theorieën over 5G en corona zijn ook populair bij de antivacci- natiebeweging. Veel corona-com plotdenkers zijn tegen een coro- navaccin, omdat ze denken dat de overheid of Bill Gates er kwade bedoelingen mee heeft. Van de onderzochte twitteraars staat 19 procent sowieso kritisch tegen over vaccineren, in welke vorm dan ook. De 5G-complotten doen het ook goed bij aanhangers van 'QAnon': een theorie over een ge heime elite die stiekem de wereld bestuurt. Ze zouden de media, de politiek en Hollywood in hun macht hebben en een pedofiel netwerk runnen. Berichten over deze vermeende 'diepe staat' wor den op forums gepost door 'Q', naar verluidt een anonieme offi cier van een militaire inlichtin gendienst in Amerika. Van de twitteraars die theorieën over 5G en corona verspreiden, is 21 pro cent aanhanger van Q. Fris gelooft niet in Q. ,,Er zit vast iets achter, iemand die er be lang bij heeft.'' Hij ziet zichzelf sowieso niet als complotdenker. ,,Als dat woord voorbij komt, word je meteen in een bepaalde hoek gezet.'' Het lijkt alsof complottheorieën nu, in tijden van corona, hun hoogtijdagen vieren. Maar ze zijn er altijd al geweest. Er is nu ge woon een coronasausje overheen gegoten. ,,Complottheorieën vin den nu hun weg van donkere hoekjes op het internet naar een breder publiek'', vertelt van Van Buuren. ,,De coronacrisis onder graaft het vertrouwen van men sen en leidt tot onzekerheid en angst. Mensen krijgen twijfels over bijvoorbeeld de aanpak van de crisis en gaan op zoek naar ant woorden. Dan komen ze sneller in dit soort hoeken uit.'' GO ZATERDAG 1 AUGUSTUS 2020

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 65