Complotdenken over 5G en de pandemie Q-U 16 '5G veroorzaakt corona' of: 'het coronavirus is bedacht om de symptomen van 5G-straling te verbloemen.' Je hoeft niet diep te graven om dit soort uitingen tegen te komen. Op Twitter worden complottheorieën over een link tussen 5G en het coronavirus verspreid. Niet door nepaccounts, maar door gewone mensen. 'Ik denk vaak: degene die dit schrijft, heeft geen belang bij desinformatie' MAARTJE SPIEKSMA DOMINIQUE VOSS p de middel bare school wilde Abel Fris (39) journalist worden. Lange tijd had hij een abonnement op de Volkskrant. Nu volgt hij het nieuws niet meer. ,,Het is toch al lemaal onbetrouwbaar", vertelt hij vanuit zijn appartement in Rotter dam. Via Twitter krijgt hij mee wat er in de wereld gebeurt. In het dagelijks leven heeft hij maar een kleine sociale kring, voornamelijk bestaande uit zijn familie. Maar op Twitter bevindt Fris zich middenin een netwerk van mensen die geloven in een link tussen het uitrollen van het nieuwe 5G-netwerk en het coro navirus, hoewel daar geen enkel wetenschappelijk bewijs voor is. Deze krant analyseerde alle Ne derlandstalige tweets met de woorden '5G' en 'corona' die ver stuurd werden in de periode ja nuari tot en met half juli. Dat wa ren er bijna 18.000, geplaatst door ruim 9000 unieke accounts. Fris is op dit gebied een van de meest in vloedrijke twitteraars in Neder land. Dat betekent dat zijn tweets vaak geretweet (gedeeld) worden en veel likes en reacties krijgen. ,,Ik denk dat corona gewoon een seizoensgriep is en dat het virus wordt gebruikt als excuus door machthebbers om meer controle over mensen te krijgen.'' Fris doelt op onder meer de corona-app die minister Hugo de Jonge (Volksge zondheid) laat ontwikkelen. ,,Of misschien is het virus bedacht om de symptomen van 5G te verbloe men.'' Een veel aangedragen 'bewijs' is dat Wuhan, waar het virus uit brak, tevens de eerste plek ter we reld zou zijn waar het 5G-netwerk is uitgerold. Dat klopt overigens niet: het 5G-netwerk werd al op meerdere plekken in China getest. Er is ook geen wetenschappelijk bewijs dat straling effect heeft op de gezondheid van de mens. Een andere wijdverspreide theorie is dat Microsoftmiljardair Bill Gates achter het coronavirus zit. Hij zou met 'zijn' coronavaccin chips wil len inbrengen bij mensen. Die chips zouden geactiveerd worden door 5G-golven, waardoor hij mensen zou kunnen volgen. De eerste keer dat de woorden 'corona' en '5G' samen in een Ne derlandstalige tweet voorkomen, was op 21 januari, toen in een stuk van de Vlaamse krant Het Laatste Nieuws (HLN) een huisarts waar schuwde voor de gevolgen van 5G. De journalist van het dagblad suggereert een link met het coro navirus, waarop de huisarts zegt 'geen factcheck' te hebben ge daan, maar 'een link niet uit te sluiten'. Al snel wordt het artikel van de site verwijderd, volgens de hoofdredactie 'omdat het niet aan de redactionele eisen voldeed'. Daarnaast benadrukt de hoofdre dactie dat het artikel door een re giojournalist werd geschreven, naar aanleiding van een betoging die de huisarts zou organiseren. De meeste Nederlandstalige twit- teraars lijken de theorie af te doen als onzin. Een relatief kleine groep slaat er echter op aan en verspreidt de theorie. Al zijn het aantal tweets per dag over dit on derwerp dan nog op twee handen te tellen. Begin februari wint de theorie meer terrein onder Nederlandsta lige twitteraars. Ze verwijzen naar het verwijderde artikel van HLN. Later wordt de website JDreport.com vaak als bron aange haald. De site omschrijft zichzelf met 'De andere blik op het nieuws'. Op het moment van het schrijven van dit artikel, staat bo venaan de website van JDreport een stuk met de titel 'COVID19- Test is eigenlijk best wel gevaar lijk'. Het meest gelezen stuk op dat moment: 'Nog een pandemie? Twee baanbrekende covid-19-on- derzoekers dood in een maand'. De meestgenoemde website in de onderzochte tweets is Bit- chute, een website met video's die van andere platformen zoals You- Tube zijn verwijderd. De tweets die we analyseren, staan ook vol met niet werkende YouTube- links. Een video die nog wel werkt, begint met uitleg over af kortingen van woorden als 'China', 'corona' en 'Bill Gates'. De woorden zullen niet voluit uitge sproken worden, om te voorko men dat de video wordt verwij derd. De meeste tweets bevatten he lemaal geen link of bron. Ook Fris vermeldt vrijwel nooit waar hij zijn informatie vandaan heeft. Hij baseert zijn eigen uitingen op tweets van anderen. Onderzoek naar de bron van informatie doet hij niet. „Ik denk vaak: degene die dit schrijft, heeft helemaal geen belang bij het verspreiden van desinformatie. Dus waarom zou iemand liegen? En nee, dan weet ik niet 100 procent zeker of het klopt, maar in combinatie met an dere feiten vind ik het dan wel aannemelijk." Verschillende onderzoeken in Amerika concluderen dat er sprake lijkt te zijn van een voor opgezette campagne om valse in formatie over corona en 5G te ver spreiden op sociale media. Daar voor worden bots (nepaccounts) gebruikt. Wie erachter zit, is niet duidelijk. In tegenstelling tot Amerikaanse onderzoeken, vond deze krant geen bewijs voor de aanwezigheid van nepaccounts onder de Nederlandstalige com plotdenkers. Dat betekent niet dat Nederlandse twitteraars niet zijn blootgesteld aan bots. Twitter is namelijk open: iedereen ter we- XP ZATERDAG 1 AUGUSTUS 2020 GO Hoe een Twitterstorm zendmasten kan vellen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 64