'charmes' van lachgas p ebiel 'Dats is te c voor woorden' I 'In één keer was ik totaal bewusteloos' DUl Verslaving niet lichamelijk, de schade wel 15 tintelende voeten, proble men met plassen en ont lasting tot zelfs dwarslae- sies aan toe door bescha diging van het ruggen merg. Milde klachten kunnen verbeteren. Zware klach ten zoals dwarslaesies zijn vaak blijvend. Je moet langdurig revalideren en leren leven met een aantal beperkingen. Sommige patiënten die ik ken, namen honderden ballon nen op één avond, en dat vaak dagelijks. Hoe lang je dat kunt volhouden? Geen idee, daar is nooit echt on derzoek naar gedaan. Wat k pakte lachgas op after party's. Dan ga je chillen, ko I men alle soorten drugs op ta fel en ga je die combineren. De eerste keer dat ik een ballonnetje leegzoog, viel ik meteen weg. Ik kwam bij met een enorme steek in mijn hoofd: van slaap tot slaap. Ik was compleet versuft. Iemand moest me in jip-en-janneketaal vertellen wat er was gebeurd. Een andere keer stond in een nachtcafé in Breda een grote fles lachgas, midden in de zaak. Tja, dan ga je overdrijven. Je komt in een draaimolen terecht die steeds harder gaat. Totdat - pats! - de G-krachten het winnen. Na mijn laatste, volle teug hoorde ik het ballonnetje nog uit mijn handen vliegen, prrffffffft. Toen werd het weer zwart. Goed dat er een muur stond die me opving. Dit spul is veel te heftig, te de biel voor woorden. En ik was wat gewend! Ik gebruikte destijds al les: keta, xtc, speed, pcp, ghb, noem maar op. Maar lachgas heb ik er na vijf, zes keer uitgegooid: levensgevaarlijk. Je gaat compleet knock-out. En al is het maar voor twee seconden, dat is superlink, zeker in het verkeer. Ik ben vanaf mijn 24ste clean en werk nu als vrijwilliger en erva ringsdeskundige bij zorgorganisa tie Novadic Kentron in Breda. Lachgas is echt een probleem ge worden en houdt zich niet aan één bepaalde scene. Het is heel wijdverbreid: tieners en jongvol wassenen gebruiken het. Thuis, op straat of in de auto. Maar je ziet het ook in kroegen en Hollandse muziekcafés. Als iedereen lekker aangeschoten is, komt het gas op tafel.'' Iijn vrienden zeiden: joh, probeer het ook eens. Ik had helemaal geen pro blemen of zo, studeerde op het mbo, had een paar baantjes en dacht: waarom ook niet? Gewoon voor de gein. De eerste keer was op een parkeerplaats, met nog van die slagroomcapsules. Ik kreeg een beetje een raar gevoel. De muziek leek langzamer te gaan. Het was gezellig. Dat was ongeveer een jaar gele den. Daarna gebruikte ik nog een paar maal, misschien één keer per maand, drie of vier ballonnetjes per avond, meestal in de auto. Ge woon, onschuldig. We stapten wel over op de lachgasfles, hooguit ééntje per avond met het hele vriendengroepje. De laatste keer kwam ik uit mijn werk en gingen we wat hangen, een beetje balorig doen. De jon gens hadden een tank op de par keerplaats. Ik weet er zelf niks meer van, maar in één keer was ik helemaal bewusteloos en viel ik met mijn hoofd op de straatste nen. Mijn neus, oogkas en jukbeen waren gebroken. Ik lag in een plas met bloed. Ik heb een paar dagen in het zie kenhuis gelegen, heb lange tijd wazig gezien, kon weken niet wer ken, maar heb nu geen pijn meer en ben weer aan de slag. We zijn ons allemaal rot ge schrokken. Mijn vrienden gebrui ken ook niet meer. We wisten alle maal dat ik wat gevoeliger was en feller reageerde op het gas dan de anderen. Het was helemaal niet mijn doel om out te gaan, ik zat lekker in mijn vel, en ging toch. Heel stom. Mijn advies: afblijven! GO ZATERDAG 1 AUGUSTUS 2020 Neuroloog Hylke Blauw schat dat de afdeling neurologie van het Am- phia Ziekenhuis in Breda jaarlijks 'minstens een tiental' patiënten behan delt met ernstige tot zeer ernstige klachten na ex treem en langdurig lach- gasgebruik: ,,Die mensen hebben allemaal lichame lijke schade voor de rest van hun leven.'' Veel en langdurig lachgas- gebruik tast volgens Blauw de werking van vita mine B12 aan. ,,Dat is fu nest voor het functioneren van het centrale zenuwg- stelsel. Patiënten krijgen ik wel weet, is dat we deze zware medische klachten pas sinds een jaar of twee zien. Een enkel ballonnetje lachgas richt geen zware zenuwschade aan. Maar overmatig gebruik ervan sloopt het zenuwstelsel en de meeste patiënten waren daarvan op de hoogte. 'Mijn vriendin had ook al klachten', zei een jongen tegen me. Waarom ze toch doorgaan? Omdat ze het zo lekker vinden. Terwijl stoppen relatief makkelijk zou moeten gaan. De verslaving is niet lichamelijk. De schade he laas wel.'' Axel (27) gebruikte vanaf zijn 12de alcohol en tal van drugs. Hij was jaren verslaafd aan het be ruchte ghb maar gooide lachgas er meteen uit: te gevaarlijk! *Gefingeerde naam. De bronnen willen vanwege de privacy niet met eigen naam in de krant. Hun identiteit is bekend bij de hoofdredactie Erik* (19) gebruikte sporadisch lachgas. De laatste keer ging hij uit en kwam hij bij kennis in een plas bloed met een gebroken neus, jukbeen en oogkas. Hf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 63