Vooral jongeren met een migratie-achtergrond vallen voor de 'Ik kon de deur niet Regering wil snel een verbod 'Er zijn dagen geweest dat ik vijf of zes flessen van 2 kilo opmaakte' 14 k voelde me al een tijdje I zwak, lusteloos en wilde al- I leen maar slapen. Naar de supermarkt gaan voor boodschap pen was al te veel. Het enige dat ik eigenlijk bij het ontbijt wilde, was een fles lachgas. Ik ging steeds moeilijker lopen, slingerde, kon me soms amper staande houden. Liep een beetje als een pinguïn, haha. Nu denk ik: had ik dat eerste ballonnetje maar niet geproefd. Dat was zes, zeven jaar geleden. Een vriend van me had het gepro beerd. Hij vond het leuk. En dat was het ook: in de shishalounge of bij iemand thuis. Maar meestal deden we het met een paar vrien den in de auto. We gebruikten toen nog slagroompatronen. Die kochten we lekker goedkoop bij de Makro. Fijn gevoel Ik zie vooral Nederlandse jonge ren met een allochtone achter grond - net als ik - lachgas doen. Waarom? Dat heeft denk ik te ma ken met die achtergrond. Als je niks te doen hebt, geen alcohol drinkt en niet blowt omdat dat niet mag van de Koran, wat ga je dan doen? Dan pak je lachgas, want dat is niet verboden. In het begin was het onschul dige fun. Je krijgt een fijn gevoel: eventjes high, wat duizelig een beetje stoned. Heel prettig, maar het effect duurt kort, dus pak je snel een nieuw ballonnetje. Nie mand van ons wist dat het zo slecht voor je was. Het ging mis toen die grote gas flessen kwamen. Met kleine slag roompatronen was je constant be zig: patroon in de slagroomspuit stoppen, aandraaien, ballon op de spuit friemelen, vullen en na ge bruik dit hele proces weer herha len. Met een lachgastank hoefje de ballon alleen maar op de het tuitje te zetten, de fles open te draaien en hup. En je krijgt veel grotere ballonnen dan met zo'n slagroomcapsule. Omdat het zo makkelijk gaat, de ballonnen en voorraad veel groter zijn, gebruik je al snel veel meer. En omdat je dat doet, wil je nog meer. Je wilt dat fijne gevoel niet kwijtraken. En als de fles op is? Dan bel je toch gewoon de koerier. Die brengt meteen een nieuwe. In Breda alleen al ken ik er zeker acht. De laatste twee jaar gebruikte ik vrijwel dagelijks. Je denkt 's mor gens: ik pak vandaag maar twee kilo. Maar dan is die fles op en wil je snel een nieuwe. Er zijn dagen geweest dat ik vijf of zes flessen van 2 kilo opmaakte. Slapen en eten doe je dan niet. Je bent 24 uur bezig en denkt dat het maar twee uur duurt. Je zit helemaal in je ei gen wereldje. Ik vind lachgas daarom heel erg verslavend, veel minder onschul dig dan we dachten. Op YouTube staat nu een filmpje van een man die in het water rijdt en op het dak van zijn dobberende auto nog snel een ballonnetje vult. Ik snap het precies. Hij zit in zijn eigen space. Hij móet doorgaan, of die auto nou zinkt of niet. Pak bij zo iemand ook nooit zijn gasfles af. Die wordt helemaal gek! Langzaam verloor ik steeds meer kracht in mijn benen. Ik had er nog wel gevoel in, maar de aan- sturing verdween. Lopen ging steeds moeilijker. Bij mij was het toen in één keer BAMMM! Ik wilde buiten een rondje lopen, want ik dacht dat ik met beweging de kracht wel zou terugkrijgen. Maar ik zakte in één keer op de grond. Ik kon de deur niet eens ha len. Alsof ik niet meer leefde. De dagen daarna zakte ik nog tien, twaalf keer door mijn benen en kon ik niet op eigen kracht om hoog komen. In het ziekenhuis ben ik door de scan gehaald, zijn mijn reacties en bloed getest. De neuroloog vertelde dat ik door lachgas een ernstig vitamine B12- tekort had en dat mijn motoriek daardoor zwaar was aangetast. Ik had een dwarslaesie. Joggen Ze gaven me Bi2-injecties en fysiotherapie. De zusters moesten me in en uit mijn rolstoel helpen. Ik heb vier weken in het zieken huis gelegen, daarna vijf weken in een revalidatiecentrum in Rotter dam. Daar zat een gozer met de zelfde verschijnselen. Hij was in Marokko verlamd geraakt toen hij al een tijdje niet meer gebruikte. De schade komt dus later. Nu, een jaar later, krijg ik nog steeds vitaminespuitjes. Ik krijg twee keer per week fysiotherapie en zwem. Ik kan weer lopen, zelfs een beetje joggen. Maar rennen is er niet bij. Het heeft tijd nodig. Mijn geheugen is ook aangetast. Ik ben vergeetachtig en kan soms niet goed nadenken. Ik wist wel dat lachgas slecht was, dat je B12 eraan gaat. En toch ben ik het blijven doen. Ik heb mijn kop in het zand gestoken. Ik schaam me voor mijn familie. Eigenlijk heb ik ook geluk gehad. Ik ken jongens die nooit meer kunnen lopen. Een jongen uit mijn woonplaats heeft zich dood gereden toen hij lachgas gebruikte. Mijn advies: begin er echt nooit aan. Het risico is te groot dat je de eerste ballon zo lekker vindt, dat je niet meer wilt stoppen. En goed koop is het niet. Een fles van twee liter kost zeker 50 euro. Als je er dan vijf of zes doorheen jaagt op een dag Mijn familie maakt zich nog zor gen. Begin dit jaar heb ik een te rugval gehad. Maar ik heb het on der controle. Ik pak nog af en toe een ballonnetje, hooguit één keer per maand.'' ZATERDAG 1 AUGUSTUS 2020 GO VERVOLG VAN PAGINA 13 meer halen, dacht dat ik niet meer leefde' Khalid (27)* gebruikte twee jaar lang tientallen, soms honderden ballonnen lachgas per dag. Hij liep daardoor een dwarslaesie op. ti 128 Het Nationaal Vergiftigingen Informatie Centrum telde vorig jaar 128 ernstige gezondheids klachten na lachgasgebruik, tegen 54 gevallen in 2018. De rommel na een feestje. Kleine foto: Onlangs raakte een man in Den Haag met zijn auto te water. Hij klom op het dak en nam een ballonnetje. FOTO'S CORINNE POLEIJ, TWITTER/ MAURICE DUINDORP Na een uitspraak van het Europese Hof verhuisde lachgas in 2016 van de Ge neesmiddelenwet naar de Warenwet. Verkoop, han del, bezit en gebruik ervan zijn sindsdien legaal. De overheid ziet het middel (formeel) nog niet als drug. Maar dat lijkt te gaan veran deren. Eind vorig jaar publi ceerde het Coördinatiepunt Assessment en Monitoring nieuwe drugs een alarme rende risicobeoordeling van lachgas. Het CAM pleit voor betere voorlichting, kleinere verpakkingen en beperking van het aanbod. Het kabinet gaat een stap verder en wil het gas per 1 januari volgend jaar verbieden door het als drug op te nemen in de Opi umwet. Het blijft wel be schikbaar als drijfgas. Drugsonderzoeker Ton Nab- ben: ,,Het gevaar van een verbod is wel dat handel en gebruik verder opschuiven richting criminaliteit." Verslavingszorger Alex van Dongen van Novadic Ken- tron hoort van oud-gebrui kers dat ze een verbod toch zouden toejuichen: ,,Het is in elk geval een duidelijk sig naal dat het gas fout is. Be perkte beschikbaarheid kan bovendien voor minder ge bruik zorgen.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 62