Deskundigen: Partydrug verslavend en gevaarlijk Wat is lachgas? 13 Verlammings verschijnselen tot aan dwarslaesies toe en dodelijke ongevallen in het verkeer. Nee, lachgas is al lang zo onschuldig niet meer. Drie ex- gebruikers vertellen. ,,Mijn advies: begin er nooit aan!'' U dacht bij lachgas nog altijd aan de kleine zil verkleurige capsules uit de slagroomspuit? Dat beeld is achter haald: lachgas is big business en wordt per gasfles verkocht. Wat ooit een vriendelijke partydrug leek, heeft een ernstige keerzijde: medische problemen en ongeval len. Vooral het toenemende, ex treme gebruik onder niet-Westerse jongeren baart deskundigen zor gen. In deze groep komen in verhou ding de meeste uitwassen en zware medische klachten voor zoals blij vende dwarslaesies, zegt drugson derzoeker Ton Nabben van de Uni versiteit van Amsterdam. ,,In plaats van kleine slagroompa tronen kopen de meeste gebruikers nu grote lachgasflessen uit de pro fessionele handel, vaak via koeriers. Ze kunnen daardoor veel meer en sneller gas gebruiken. Dat heeft de verslaving enorm versneld'', ver klaart Nabben de trend. Landelijk is er een forse toename van (geregistreerde) gezondheids klachten door gebruik van lachgas. Het Nationaal Vergiftigingen Infor matie Centrum (NVIC) meldt dat er vorig jaar 128 gevallen waren te gen 54 in 2018. Eerder dit jaar sloeg de Nederlandse Vereniging voor Neurologie alarm. Uit een peiling bleek dat Nederlandse ziekenhui zen de afgelopen twee jaar min- stens 64 patiënten behandelden met een (gedeeltelijke) dwarslaesie als gevolg van langdurig en zwaar lachgasgebruik. Uit onderzoek blijkt volgens Nabben dat in verhouding veel forse gebruikers niet-Westerse jon geren zijn. In opdracht van het mi nisterie van Volksgezondheid brengt hij samen met het Trimbos Instituut hun 'riskante gebruiks- cultuur' in beeld voor een voorlich tingscampagne. ,,Er rust een taboe op het bespreken van je klachten en ze gebruiken vaak anoniem, buiten het zicht van professionals. Met welke boodschap moet je hen be naderen om in te grijpen in dit ex cessieve gedrag?'' Alex van Dongen van versla vingszorgorganisatie Novadic Ken- tron in Noord-Brabant ziet de pro blemen toenemen: ,,Deze jongeren zitten in de straatcultuur, zijn vaak slecht geïnformeerd, laagopgeleid, kansarm en hebben een groot wan trouwen jegens de overheid en hulpverleners. We hebben hier ge bruikers in de detox gehad met loopproblemen. Ik ken ouders die hun verslaafde zoon uit pure wan hoop naar Marokko hebben ge stuurd in de hoop dat hij daar niet aan lachgas kan komen.'' De heersende opvatting dat lach gas niet (lichamelijk) verslavend is, lijkt volgens Nabben en Van Don gen aan herijking toe. Van Dongen: ,,Dat dachten we ooit ook van ghb. Maar dat pakte toch anders uit.'' Ook sporadisch recreatief ge bruik van lachgas ('Af en toe een ballonnetje') brengt volgens des kundigen acute risico's met zich mee. Nabben: ,,Het is en blijft een narcosemiddel. Van één teug kun je ineens buiten kennis raken. Ik heb mensen op party's als planken zien omvallen...'' Cijfers over verwon dingen bij zulke incidenten zijn niet bekend. Lachgasgebruik achter het stuur leidt vrijwel wekelijks tot verkeers ongevallen met schade, gewonden en soms zelfs doden. Probleem is dat de politie het gas niet in het bloed kan aantonen. In auto's treft ze echter steeds vaker gaspatronen en -cilinders aan: in 2018 ruim vier honderd keer, in de eerste zeven maanden van 2019 al duizend keer. Verkoop en bezit van lachgas zijn legaal maar in de handel steekt de criminaliteit de kop op, constateren onderzoekers. De Belgische politie nam vorig jaar een megapartij van 50.000 kilo lachgas in beslag bij Kees F., een drugscrimineel uit Til burg die onlangs is veroordeeld voor onder meer betrokkenheid bij een crystalmethlab in Wuustwezel. Ook ontdekt de politie met regel maat voorraden van (illegale) thuisverkopers en worden lachgas koeriers overvallen. GO ZATERDAG 1 AUGUSTUS 2020 Behalve de 'vrije jongens niemand meer om Een tank lachgas, een ballon: voor veel jongeren het recept voor een dolle avond. foto sanne donders HESSEL DE REE Lachgas (distik- stofmonoxide) is sinds eind 18e eeuw in de ge neeskunde in gebruik als nar- cosemiddel en pijnstiller. Het is ook een drijfgas in bijvoorbeeld patronen voor slagroomspui ten. Sinds een jaar of tien is het onder jongeren in zwang als roesmiddel met 'milde psyche delische effec ten' (Trimbos). LEES VERDER OP PAGINA 14

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 61