Janice Deul Liever maar even geen haring meer Zo doen zij dat Ook 'marcha' Buenos Aires staat nu op losse schroeven VEEL GEDEELD De hoofdstad staat bekend als de meest gayvriendelijke stad in Latijns- Amerika 12 Mammoet duikt op na tienduizend jaar Sinds een jaar of zes wordt bij mij in de regio een happening georganiseerd, waarbij de nieuwe ha ring aan een smaaktest wordt onderworpen. Hier toe worden 'prominente proevers' opgetrommeld. Lokale bestuurders, ondernemers, pers, culturele filantropen, de usual suspects. Onlangs viel mij de eer te beurt, voor de tweede keer maar liefst. Op een zomeravond meldde ik me dus voor de eerste 1,5 meterharingproeverij ooit, waar de verse maatjes - mede dankzij de royaal gesponsorde wodka - vlotjes naar binnen gleden. De (hernieuwde) ken nismaking met mijn medeproevers was genoeglijk. Tot, tus sen twee rondes door, werd geïnformeerd naar mijn werk zaamheden. ,,Ik ben fashionactivist", antwoordde ik. ,,Ac-ti- vist?" echode het. ,,Dat klinkt agressief.'' Het is slechts twee kilome ter, maar met een enorme impact. De jaarlijkse Marcha del Orgullo (orgullo betekent trots) in de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires trok vorig jaar ruim twee honderdduizend bezoekers. Het is letterlijk een schitte rende tocht. Startpunt: Casa Rosa, het roze presidentiële paleis op het centrale plein van de stad. En dan in één rechte lijn - op Zuid-Ame rikaans chaotische manier natuurlijk - door de Ave- nida de Mayo richting het Argentijnse Congres. Een brede avenue met de gran deur van een ooit heel rijke stad. Traditiegetrouw vindt de marcha plaats in novem ber om de oprichting van de eerste Argentijnse homo organisatie in november 1967 te herdenken. Mensen van binnen en buiten de lhbtq+-gemeenschap ko men van heinde en ver om te feesten. Om zichtbaar te zijn. Om van zich te laten horen. En dan te bedenken dat de driehonderd perso nen die meeliepen in de eerste editie in 1992 veelal maskers droegen. De deel nemers waren bang voor herkenning, represailles en haat. Inmiddels staat Bue nos Aires bekend als de meest gayvriendelijke en li berale stad van Latijns- Amerika. Sinds 2010 kun nen mensen van hetzelfde geslacht met elkaar in het Argentijnse huwelijks- bootje stappen. In 2012 in troduceerde het land een wet die het voor iedereen mogelijk maakt zijn of haar eigen geslacht te bepalen. Zonder tussenkomst van arts of rechter. Maar toch, er is nog veel om voor te strij den. Transgenders hebben het loodzwaar. Vorig jaar werden er dertien ver moord in Argentinië. Dis criminatie, stigmatisering en gebrek aan toegang tot gezondheidszorg en werk maken dat zij gemiddeld niet ouder worden dan 35 jaar. De kleurrijke optocht is dan ook nog echt een eman cipatoire strijd. Voor trans- genders, maar ook voor een thema als legale abortus, die waarschijnlijk dit jaar wordt geïntroduceerd in Argenti nië. Maar toen kwam co rona. Vanwege het virus staat dit jaarlijkse succes volle evenement in novem ber nog op losse schroeven. en journalistiek geef, krijg ik vaak de vraag wat 'activisme' betekent. Voor mij is het een paraplubegrip waar al mijn acti viteiten onder vallen: schrijven, modereren, lesgeven, media- optredens, zitting hebben in kunst- en cultuurcommissies. Plus uiteraard het ouderwetse veldwerk: deelnemen aan ma nifestaties en protestacties. Zo was ik bij de Black Lives Mat- ter-bijeenkomst in mijn woonplaats. En bij de veelbesproken demonstratie in Amsterdam. Om na afloop overigens keurig in zelfquarantaine te gaan, net als de maanden daarvoor. Ook op de Dam was Saskia Noort, wier plek in deze krant ik deze zomer mag innemen. We hebben elkaar toen niet getroffen. Later wel, virtueel weliswaar, in het kader van de wereld wijde #sharethemicnow-Instagramcampagne na de moord op George Floyd, waarbij vrouwen van kleur aan witte vrou wen werden gekoppeld. Saskia en ik spraken over racisme en discriminatie en over hoe dit aan te kaarten en op te lossen. Over haar angst om het verkeerde te doen of zeggen. Over luisteren zonder oordelen en over hoe je als wit mens je pri vilege kunt inzetten. Een goed eerste gesprek was het. Beetje ongemakkelijk ook. Nu heeft La Noort vakantie en schrijf ik deze column - op haar voordracht. Misschien kunnen we te zijner tijd een drankje doen. Wijn of een wodkaatje, met wat te snaaien erbij. Bitterballen! Haring hoeft even niet voor mij. 'Agressief' is het woord waar mee ik geregeld word be schreven, sinds ik me uit spreek over diversiteit en in- clusie. 'Agressief' is de kwali ficatie die wordt toegekend aan de vele strijders tegen on recht die ik persoonlijk ken. Bevlogen mensen, voor wie de term 'activist' een geuzen naam is. Net als voor mij. Dat geldt helaas niet voor heel veel anderen. Zeker niet als het (witte) 40-plussers be treft. Want of het nu draait om mode, milieu of om het- is-een-kinderfeest: activisten worden nog al te vaak als ge vaarlijk, gek, lastig of bedrei gend beschouwd. En dat ter wijl het gaat om personen die zich inzetten voor het groter goed: maatschappelijke ver andering. Iets dat ze doen uit overtuiging, niet voor een foto in de krant of uit gelde lijk gewin. Activisten lopen voor de troepen uit. Als sa menleving, als land, maar ook internationaal hebben we veel aan hen te danken. Zaken als vrouwenrechten, de 40-urige werkweek, lhbtq+-emancipa- tie en anti-apartheid zouden zonder hen niet zijn gereali seerd. Kwesties als een sinterklaasfeest voor alle kinderen zouden zonder hen niet op de agenda staan. En de voorstel len van toenmalige 'milieugekkies' zijn nu regeringsbeleid geworden. Janice Deul is fashionactivist en maakt zich sterk voor een inclusief mode-, media- en cultuurlandschap. ZATERDAG 1 AUGUSTUS 2020 GO Geen 25ste editie vandaag van de Canal Parade in Amsterdam vanwege corona. Het vergelijkbare evenement in Buenos Aires ('gay paradise') is al bijna dertig jaar het toneel van feest én strijd, maar ook daar rijst nu de vraag of de tocht kan doorgaan. PETER SCHOUTEN BUENOS AIRES Wanneer ik presentaties of colleges over inclusieve mode Opgetogen onderzoekers bestuderen beenderen van een mammoetskelet dat is aangetroffen in een meer in het noordwesten van Siberië. De resten, de schedel, enkele ribben en delen van de poten, zijn goed bewaard gebleven. De overblijfselen moeten zeker tienduizend jaar oud zijn, schatten de wetenschappers. foto reuters En - poef! - weg goede sfeer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 60