'Hoekstra's beschuldiging is pure laster' 5 Corona gunstig voor neushoorn ,,Dat geldt toch ook voor Nederland? Jullie hebben samen met Duitsland, Frankrijk en Italië honderden mil joenen doses van het Oxford-vaccin gekocht. Trump zegt het misschien wat duidelijker. En ja, misschien zullen de eerste doses van vaccins die we ontwikkelen straks naar Amerikanen gaan die tot de risico groepen behoren. Maar daarna zul len er vaccins verstrekt worden aan dezelfde soorten mensen in andere delen van de wereld. Ik denk dat de VS en Europa er hetzelfde inzitten. Een percentage van de vaccins zal naar de eigen bevolking gaan. Maar we weten allebei ook dat we het vaccin zullen verdelen onder andere landen. Dat is een morele verant woordelijkheid. Dat is wie we zijn.'' Een deel van de mensen heeft in elk geval het bééld dat de VS niet zoveel meer geeft om andere lan den. Jullie zijn uit wereldgezond heidsorganisatie WHO gestapt. ,,We geloven dat de WHO een in effectieve organisatie is. We geven miljarden uit aan de ontwikkeling van een vaccin, maar dat doen we direct, door partnerschappen aan te gaan met bedrijven die vaccins maken. We hebben nota bene bijna 500 miljoen euro gestopt in het vac cin van J ohnson J ohnson, dat door Janssen Vaccines in Leiden wordt ontwikkeld." ,,Wat hebben we eraan om het vac cin voor onszelf te houden? Europa is onze belangrijkste handelspart ner. We leven in een geglobaliseer- de wereld. Die moet weer opgestart worden. Wanneer hebben wij als land nou echt dingen voor onszelf gehouden en niet gedeeld met de wereld? Dat verhaal dit voorjaar, dat we alle beademingsapparaten van Philips wilden claimen voor onze eigen ziekenhuizen? Wrong. Dat was helemaal niet ons plan, en is ook niet gebeurd. Het gerucht dat we een Duitse vaccinontwikkelaar (Curevac, red.) wilden opkopen om vaccins voor onze eigen bevolking veilig te stellen? Wrong. Maar het gaat allemaal wel zijn eigen leven leiden. Hebben we na de Tweede Wereldoorlog grote stukken grond gebied van landen in West-Europa geclaimd en die onderdeel van de VS gemaakt? Nee toch! We hebben stukjes grond gevraagd om onze do den te begraven, zoals in Margraten. En daarna kwam het Marshallplan.'' ,,Als onze gezondheidsautoriteiten het goedkeuren: zeker. Halleluja! De Chinezen hebben ons in deze pro blemen gebracht, dus als ze een op lossing hebben, natuurlijk zou ik dat doen. We zouden ze misschien Het vaccin verdelen is een morele verantwoordelijkheid. Dat is wie we zijn zelfs om het intellectueel eigendom van het vaccin vragen, om het ook zelf te kunnen produceren. We moeten samen die pandemie be strijden." ,,Ja! China steelt kennis van de over heid, universiteiten en bedrijven, in de VS en Europa.'' ,,Ja. Ik denk niet dat je experts op dit terrein zult vinden die denken dat de Chinezen dat niet doen. Het ver baast me als iemand er ook maar aan zou twijfelen. We weten toch dat ze dat doen? Waarom zouden ze in deze crisistijd dan niet proberen om informatie te stelen van farma ceuten als Janssen of Pfizer? Zouden ze nu tijdelijk een wapenstilstand hebben afgekondigd? Natuurlijk niet. Ze doen dit, en ze gebruiken de kennis uiteindelijk om macht te verwerven in de wereld.'' ,,Ja. Weet ik dat hij controversieel is? Ja! Maar ik weet ook dat hij een grote aanhang heeft. Mijn taak is om het beleid van de VS te vertegen woordigen in Nederland, maar ook om mijn eigen land te helpen om Nederland te begrijpen. Er zijn am bassadeurs die nooit met bepaalde mensen of politici praten. Terwijl dat wel mensen zijn die een deel van de kiezers vertegenwoordigen. Zolang ze niet betrokken zijn bij be leid of acties die de VS ondermij nen, ontmoeten we ze. We omar men of steunen ze niet, we praten met ze.'' ,,We praten met iedereen! Ik heb gesproken op het partijcongres van Forum voor Democratie. Maar ook op het congres van de PvdA. Ik heb via een videoverbinding gesproken op een bijeenkomst van de jonge renafdeling van Denk, maar ook bij het CDA, de VVD, de SGP. Ik heb een ontmoeting gehad met verte genwoordigers van de Gay Pride. Daar kraait geen haan naar. Want dat zijn volgens de media goede mensen voor Pete om te ontmoeten. Ik had 35, 40 lunches de laatste maanden. Maar ze wachten tot ik iemand ontmoet die ze niet leuk vinden, en dan is het opeens een groot verhaal. Oh boy, hij sprak met Jensen, en Jensen is onacceptabel voor ons als mainstream media. We gaan hem kielhalen!'' ,,Ik zou in elk geval uitkijken met de gedachte dat we God moeten dan ken voor de Chinezen, en dat zij onze vrienden zijn.'' REACTIE CHINA DEN HAAG De Chinese ambassa de in Den Haag is helemaal klaar met de aanhoudende beschuldigin gen van de VS over het stelen van vaccingegevens. De ambassade reageert op het interview met Hoekstra: „Ambassadeur Hoek stra's beschuldiging is pure laster, en niet gebaseerd op enig bewijs. Het doel is alleen maar om modder te gooien en om de aandacht af te leiden van binnenlandse politiek. Als het gaat om het ontwikkelen van Covid-19-vaccins is China al leidend in de wereld met toponder zoekers. Chinese teams maken stap pen met verschillende vaccins. Vier Chinese vaccins hebben de klini sche tests - de laatste onderzoeks fase - al bereikt, of gaan die berei ken. China zal niet zoals andere lan den een monopolie proberen te creëren, of vaccins of antivirale middelen opkopen voor zichzelf. President Xi Jinping heeft al beloofd dat een Chinees vaccin voor heel de wereld beschikbaar zal komen. Veel Nederlanders weten hoe ambassa deur Hoekstra over Nederland sprak in 2015. We hopen dat Amerikaanse politici kunnen stoppen met hun laster en geruchten, en zich gaan fo cussen op de binnenlandse beheer sing van het virus, en op wereld wijde solidariteit om het virus te bestrijden.'' Het aantal neushoorns dat in de eerste zes maanden van dit jaar door stropers is gedood in Zuid- Afrika, is ruim de helft lager in vergelijking met dezelfde periode vorig jaar. Het ministerie van Mi lieu heeft bekendgemaakt dat er 166 neushoorns zijn gestroopt. Stropers konden minder goed in natuurgebieden komen, vanwege de strenge maatregelen tegen het coronavirus. ,,Voor het eerst in tien jaar zijn er in april geen neushoorns gedood in Kruger Nationaal Park'', aldus minister Barbara Creecy (Milieu). /r' In Zuid-Afrika leven ongeveer 20.000 witte neushoorns: 90 pro cent van de populatie wereld wijd. De hoorns van de dieren zijn erg populair in Oost-Azië, waar wordt gedacht dat de kera- tine in de hoorn een genees krachtige werking heeft. Besmettingen in restaurant In quarantaine na Catalonië Infecties België nemen toe Extra streng in Noord-Engeland zaterdag 1 augustus 2020 GO regelmatig dat het ook op het ge bied van vaccins America First is: de eigen bevolking eerst. Misschien zijn mensen door de manier waarop president Trump soms communiceert toch bang dat jullie de vaccins op die manier vooral voor eigen inwoners hou den? Terug naar het coronavaccin: stel dat alleen de Chinezen straks met een vaccin komen dat werkt, zou u het dan toegediend willen krij gen? - Pete Hoekstra Gelooft u de verhalen dat China kennis uit het Westen steelt om eigen vaccins te ontwikkelen? Dus ook voor hun coronavaccins? Iets anders: in mei was er veel kritiek op een lunch die u had met presentator Robert Jensen. Begreep u dat? „Nee Had u hem uitgenodigd? Wat stoort u aan de kritiek? We moeten wat kritischer zijn op China en wat minder kritisch op Pete Hoekstra? KAAPSTAD De witte neushoorn wordt even minder gestroopt. foto epa UTRECHT Restaurant Beers Barrels in Utrecht is beboet omdat er te veel mensen waren en de 1,5 meterregel niet werd nageleefd. Na een feestje zijn bo vendien infecties ge constateerd. De zaak was al eerder gewaar schuwd. Er loopt nu een bron- en contact- onderzoek, reden voor de gemeente om de zaak bij naam te noemen. Het restau rant zegt dat de zaak anders ligt. BERLIJN Duitsland stelt ver plichte thuisquaran- taine in voor mensen die terugkeren uit de Spaanse regio's Cata lonië, Navarra en Ara- gón. Deze gebieden tellen vanaf gisteren als risicogebied. BRUSSEL Het aantal nieuwe co ronabesmettingen in België blijft oplopen. De ziekenhuizen krij gen ook meer mensen met Covid-19 binnen. Het zal nog even du ren voordat de recent ingestelde strengere maatregelen effect sorteren, denken de autoriteiten. In de zie kenhuizen liggen 267 patiënten, van wie 42 op de ic. Tussen 21 en 27 juli raakten dage lijks gemiddeld 371 mensen geïnfecteerd. MANCHESTER Zo'n vier miljoen men sen in het noorden van Engeland moeten zich sinds gisteren houden aan strengere lockdownregels. Ze mogen niet meer bin nen afspreken met le den van andere huis houdens. De maatre gel geldt in Greater Manchester en delen van Lancashire en Yorkshire. Het virus grijpt om zich heen door het slecht nale ven van social distan cing.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5