Zeeuwse turntrainers reageren op de excessen in de sport 8 Harry Stapel, Koos Hamels en Bennie Vermandel zijn Zeeuwse turntrainers met een grote staat van dienst. Zij weten dat topsport veel inspanning en discipline vereist, maar benadrukken dat turnsters en turners nooit over de kling mogen worden gejaagd. ,,Het zijn geen machines." Ook in de oude tijd was het geen usance om zó hard te zijn Toen Harry Stapel tus sen 2001 en 2008 hoofdtrainer bij de Turncombinatie Zuid West Nederland (TcZWN) was, kwam er tijdens een vergadering van de KNGU eens het voorstel om talentvolle gymnastes drie keer per dag te we gen. „Iedereen hoorde dat aan en het bleef stil", vertelt de Goese- naar. ,,En ik dacht: 'Wat gebeurt hier?' Dit kon toch niet de bedoe ling zijn. Ik ben blij dat ik toen uit eindelijk als enige mijn mond heb geopend en zei dat ik daar niet aan mee wenste te werken." TcZWN was destijds een steun punt van de turnbond en leidde talenten als Carlo van Minde, Jef frey Telussa en Melissa Scherpe- nisse op. ,,Bij ons is dat wegen niet zó doorgevoerd", zegt Stapel. ,,Je hoort nu overal verhalen van turn sters die zelfs vier keer per dag op een weegschaal moesten gaan staan. En dan zeggen ze erbij dat ze elke volgende keer lichter moesten zijn.Dat is toch niet vol te houden? Het kan als trainer toch je streven niet zijn om met steeds lichtere meisjes te werken? Dat leidt onherroepelijk tot anorexia." Stapel vindt het opmerkelijk dat veel trainers van de KNGU zo'n strenge lijn volgden en daarmee een stap te ver gingen. ,,Toen ik nog bij TcZWN zat, was ik ook bij nationale trainingskampen. Ik zag hoe de sfeer was en merkte hoe er met meisjes werd omgegaan. Ik vroeg me af of dat de bedoeling van topsport was. In hun ambitie om te presteren, hebben coaches de kinderen uit het oog verloren. Dat is triest. Ik prijs mezelf geluk kig: ik ben altijd wel van de duide lijkheid en houd van discipline, maar ik geloof dat ik nooit over een grens ben gegaan." Spiegelen Koos Hamels is al decennialang turntrainer, onder meer bij MTV Middelburg en de Turnschool Zee land. Hij heeft Gerrit Beltman en Vincent Wevers van dichtbij mee gemaakt, onder meer toen hij de Middelburgse Monique Nuijten naar de top begeleidde. De Vlissin- ger weet dat alles is begonnen met de ambitie van Nederland om in ternationaal mee te gaan tellen. ,,Op dat moment is men zich gaan spiegelen aan de Oost-Europea- ZATERDAG 1 AUGUSTUS 2020 GO Zee Jan dia Harry Stapel heeft zijn turnsters nooit driemaal daags willen wegen. ,,Ik wenste daar niet aan mee te werken." foto' dirkjan gjeltema 'Het kind is uit het oog verloren' ROELAND VAN VLIET

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 56