Zeggen dat je ex niet deugt, is tegen je kind zeggen dat het voor de helft niet deugt PASPOORT Waar zit de pijn? Dan vliegen de verwijten vaak over en weer. 'Had je ons gezin maar niet in de steek moeten laten voor een ander!', hoor ik dan. Ik word zelf ook vaak geraakt door de pijn die onder die boosheid zit.'' ,,Dat is duidelijk. Ik maak mee dat kinderen zelf pas aan de verwerking toekomen wanneer hun ouders weer on speaking terms zijn. Pas dan kunnen ze vertellen hoe bang, boos en verdrie tig ze waren. Een kind van gescheiden ouders zit vaak tussen twee vuren in als er veel ruzie is. Dan probeert het beide ouders naar de mond te praten, uit loyaliteit en om rust te vin den. Als kinderen heel stil worden, kan het foute boel zijn. 'Goh, wat een heerlijk rustig kind', hoor je dan wel eens. 'Die pakt het goed op.' Maar in werkelijkheid vreet zo'n jongen of meisje zich van binnen misschien wel op.'' ,,In principe wel. Tenzij er sprake is van geweld of gevaar. Maar in andere gevallen is het rond uit schadelijk als een kind één van de ouders niet meer ziet. Een ouder die tegen een kind zegt dat de ex-partner niet deugt, moet zich realiseren dat hij of zij eigenlijk tegen het kind zegt dat het ook voor de helft niet deugt. Een kind is vijftig procent z'n vader en vijftig pro cent z'n moeder. Daarom is het belangrijk dat het kind heel kan blijven. En ik weet het, hoor. Het is vaak moeilijk om te accepteren dat je ex een nieuwe liefde heeft gevonden die ook over jouw kind gaat moederen. Dat er dan angstige gedachtes boven komen als 'straks vindt mijn kind haar leuker dan mij' is heel menselijk. Maar je hoeft geen vriendinnen te worden, hè! Hoe mooi is het als je jouw kind daar uiteinde lijk met een gerust hart naartoe kunt brengen? En dat de wisseling niet meer hoeft plaats te vinden op een parkeerplaats of vol spanning. En hoe geweldig is het als beide gescheiden ou ders, eventueel met de nieuwe partners, samen naar de eindmusical van hun kind gaan kijken? Wat een enorme rijkdom is dat voor een kind.'' ,,Zeker. Na het doorlopen van het traject ver bind ik de ex-geliefden als 'partners in ouder schap'. Dat is een mooi moment. Maar soms las ik een time-out in. Het gaat vaak met vallen en opstaan. Ik ben nu net begonnen aan mijn va kantie, maar heb al twee keer moeten ingrijpen in een crisissituatie. Weet je, dan bel of app ik liever even om zo'n oplaaiend vuurtje uit te doven dan dat we over drie weken helemaal opnieuw moeten beginnen. Het is zo zonde om alles wat we al hebben bereikt verloren te laten gaan.'' GO ZATERDAG 1 AUGUSTUS 2020 Narriman el-Khattabi: ,,Het is vaak moeilijk om te accepteren dat je ex een nieuwe liefde heeft gevonden die ook over jouw kind gaat moederen." foto johan van der heijden Narriman el- Khattabi werd geboren op 16 december 1962 in Marokko. Op haar tiende kwam ze naar Nederland, samen met het gezin met zes kinderen. Na een studie als juri disch- en me disch tolk heeft zij door heel Ne derland gewerkt voor specialisti sche teams en rechtbanken. Later volgde ze een studie als al gemeen en schoolmaat- schappelijk wer ker. Daarna heeft zij gewerkt bij onder meer een welzijnsorganisa tie en, tot voor kort, twee scho len, dit alles naast haar zelf standig onderne merschap. Narri- man heeft inmid dels 30 jaar werkervaring als hulpverlener. Ze heeft 20 jaar een samengesteld gezin. Voor kinderen lijkt zo'n vechtscheiding me enorm schadelijk Vind je dat een kind van gescheiden ouders sowieso beide ouders moet blijven zien? Lukt het altijd om dat resultaat te bereiken?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 55