Narriman helpt nieuwe gezinnen en ruziënde exen 6 Hoe mooi is het om na een echtscheiding weer een nieuwe liefde te vinden? 'Prachtig, maar als er kinderen in het spel zijn, is het niet alleen een sprookje', zegt Narriman el-Khattabi uit Goes. Ze maakte het zelf allemaal mee. Die ervaring gebruikt ze nu om andere samengestelde gezinnen op weg te helpen. ,,Vaak is zo'n gezin gebouwd op een fundering van verdriet.'' Stiefpunt heet de praktijk van Narriman el- Khattabi. Maar het woordje 'stief, dat is toch eigenlijk niet meer van deze tijd? ,,Pfïf, hou op'', zegt de inwoonster van Goes. ,,Ik word gek van benamingen als bonuskinderen, pluskin deren of zelfs reservekinderen. Natuurlijk, de term 'stief klinkt wat harder, maar iedereen weet waar je het over hebt.'' Na een carrière als maatschappelijk werker gooide el-Khattabi het roer enkele jaren gele den om. Als zelfstandige relatietherapeut on dersteunt ze nu samengestelde gezinnen, maar probeert ze ook ruziënde exen weer nader tot elkaar te brengen. Ze schroomt niet om af en toe een pittige stelling in te nemen. ,,Soms hoor ik mensen over hun stiefkinderen zeggen dat het voelt alsof het hun eigen kinderen zijn. Dan denk ik: 'Is dat echt zo?' ,,Ik geloof er niet altijd in. Ik zeg natuurlijk niet dat je niet van je stiefkinderen kunt houden. Maar als het puntje bij paaltje komt, is de bloedband het krachtigst. Als die er niet is, voelt het anders. Dat is niet erg. Het is biolo gisch zo bepaald. Bij mensen die anders bewe ren, is volgens mij de wens de vader van de ge dachte.'' ,,Het was topsport. Met je eigen kinderen kun je lezen en schrijven. En dan krijg je er ineens twee bij met wie je dat niet kunt. Kinderen die ook niet per se op jou zitten te wachten. Je moet twee gezinsculturen bij elkaar voegen, beide met hun eigen dynamiek. Eten, uitgaan, kleding, naar bed gaanje kunt het zo gek niet bedenken of er kunnen conflicten over ont staan, omdat ieder z'n eigen gewoontes heeft. Als je het een keer niet eens bent met de keuze van het kind van je nieuwe partner denk je steeds: 'zal ik er iets van zeggen of slik ik het deze keer in?' Je bent continu aan het schippe ren. Het is een eenzaam proces. En als je er al eens met iemand over praat, krijg je vaak dood doeners naar je hoofd geslingerd als 'je wist toch waar je aan begon?' of 'dan stop je er toch mee!' Ik ben maatschappelijk werker, maar zelfs ik heb toen wel eens gedacht: waar vind ik de juiste hulp?'' ,,Dat zou niet verkeerd zijn, hoor. Wist je dat zestig procent van de samengestelde gezinnen het niet redt? Dat zijn geen mooie cijfers, zeker niet als je weet dat zo'n tweede scheiding voor veel kinderen nog ingrijpender is. Na een eer ste scheiding blijft normaal gesproken de band met de biologische ouders intact. Maar als een samengesteld gezin uiteenvalt, raakt de stief ouder vaak uit beeld. Terwijl een kind met hem of haar wel een band kan hebben opgebouwd. Natuurlijk zijn er in het ene samengestelde ge zin wat meer strubbelingen dan in het andere. Maar ik geloof niet dat het ooit alleen maar ro zengeur en maneschijn is. Je moet er hard voor werken. Ik geloof überhaupt niet zo in perfecte relaties. Je hoort ze wel eens, koppels die zeg gen dat ze nooit ruzie hebben. Het zal best, maar dan slik je volgens mij toch veel in, hoor.'' ,,Kan een verloskundige haar werk alleen goed doen als ze zelf bevallen is? Nee. Ook in mijn werk kun je dat niet stellen. Als ik dit zelf niet allemaal had meegemaakt, was dit waarschijn lijk ook op mijn pad gekomen. Dat neemt niet weg dat het wel helpt als je zelf alle hobbels een keer hebt moeten nemen. Dan kun je zo'n nieuw gezin bijvoorbeeld het advies geven niet de eerste zomer meteen met de camper naar Spanje te gaan. Zelf gingen we naar Breskens. Met twee auto's! 'Dan kan ik altijd terug met mijn kinderen, mocht het niet meteen een suc- ces zijn', dacht ik. Mensen hebben sneller het gevoel dat je ze begrijpt, omdat je het niet al leen uit een boekje hebt geleerd.'' ,,Op zich wel. Maar beide zaken zijn vaak on losmakelijk met elkaar verbonden. Zo'n nieuw samengesteld gezin heeft vaak nog te maken met een ex of exen die meekijken. Soms is er nog sprake van ruzie. Dan is een vorige relatie nog niet goed afgehecht. En dat heeft onher roepelijk impact op het nieuwe gezin.'' ,,Ja, zo noemen we dat in de SCHIP-aanpak, die ik gebruik. Met onze aanpak proberen we part ners die in zwaar weer zitten of in scheiding liggen hun relatie waardig te laten herstellen of ontbinden. Dat scheelt veel vechtscheidin- gen. Voor je aan een nieuwe liefde begint, zeker als er kinderen in het spel zijn, is het belangrijk dat er geen kwetsuren uit het verleden meer liggen. Ik heb dat zelf ook ervaren. Mijn eigen scheiding voelde echt als rouw. Mijn jongste was nog maar zes maanden oud. Het was heel verdrietig. Ik heb toen tegen mezelf gezegd: ik pak voor iedereen een jaar. Voor mezelf en voor mijn twee kinderen, samen drie jaar dus. Ik denk dat het belangrijk is jezelf te herpakken vóór je in een nieuw liefdesavontuur stapt. Al laat liefde zich natuurlijk niet dwingen, dus ik snap dat dit niet altijd kan.'' ,,Dat is het ook. Maar ik denk altijd: er is ooit sprake geweest van liefde. Onder al die woede zit meestal verdriet over dat wat verloren is ge gaan. Met de SCHIP-aanpak begin ik altijd met wat het 'zachte stuk' wordt genoemd. Dan vraag ik bijvoorbeeld aan een man wat hem aantrok in zijn ex toen ze elkaar ontmoetten. Als hij dan vertelt hoe leuk hij haar toen vond, zie je vaak alweer een glimlach verschijnen. Daarna gaan we dieper. Waar ging het mis? ZATERDAG 1 AUGUSTUS 2020 GO 'Ik geloof niet in perfecte relaties' ROB PAARDEKAM Maar dat kan toch? Zelf heb je twintig jaar geleden een nieuw ge zin gevormd. Met je twee eigen kinderen en een man die ook al twee kinderen had. Hoe was dat? Die hulp bied je nu zelf. Zou elk samengesteld gezin in het begin begeleiding moeten krij gen? Kun je dit werk enkel doen als je het zelf hebt meegemaakt? Je brengt ook ruziënde exen nader tot elkaar. Dat lijkt me een heel andere tak van sport. Afgehecht? Het lijkt me heftig, twee ruziënde exen tegen over je. *-*«!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 54