Entree 3,50 De vrouwelijke Meeuwen speelden aanvankelijk onder de naam D. V. V. Octopus 5 "Blij dat jij hier bent" Onder 12 jaar gratis Het eerste elftal van De Meeuwen viert het kampioenschap en promotie naar de eerste klasse in Arnemuiden, mei 2018. foto lex de meester De Meeuwen speelde weliswaar nooit in de Champions League, maar speelde eind jaren zestig, begin jaren zeventig wél een paar jaar op het hoogste niveau in het zaterdagse amateurvoetbal. ,,Ook de laatste jaren hadden we weer een paar hele goede lichtingen. Twee jaar terug werden we kam pioen van de tweede klasse en speelden we vervolgens een jaar in de eerste klasse. Maar dan kom je uit tegen Hollandse ploegen waar veel betaald wordt. Dan wordt het heel lastig." Valse start Genoeg over de mannen, over naar de vrouwen nu. Want je zou het na al die odes aan clubman nen misschien niet vermoeden, maar er zijn ook vrouwelijke Meeuwen. De start van de vrou- wentak eind jaren zestig is een nog valse: omdat ze niet voor vol worden aangezien, mogen ze niet De Meeuwen heten. Het wordt D.V.V. Octopus. De dames mogen ook niet op de velden van De Meeuwen trainen. Dat doen ze noodgedwongen op het strand en 's winters onder straatlantaarns in de Duinweg. Nee, dit is dus niet het verhaal uit een eng land waar vrouwen als tweederangsburgers worden be schouwd; dit gaat over de situatie in een Nederlands kustplaatsje in die o zo liberale jaren zeventig! Oorzaak: het toenmalige Meeuwen-bestuur vond voetbal geen sport voor vrouwen. Uitein delijk is het dankzij de inspannin gen van een progressief bestuurs lid, Theo's achterneef Piet Francke, dat de dames volwaardig lid worden en zich voortaan ook De Meeuwen mogen noemen. Theo Francke zou Theo Francke niet zijn als hij niet ook een rol in het Zoutelandse vrouwenvoetbal zou hebben gespeeld. ,,Heb ik drie jaar training gegeven. Ook kampi oen geworden. Heel leuk", merkt hij achteloos op bij een foto van een damesteam. We hadden het kunnen weten. Theo Francke is van alle markten thuis bij v.v. De Meeuwen. foto lex de meester Westkapelle 2018: Duel om de bal met een speler van Nieuwdorp. foto lex de meester Thuiswedstrijd tegen Axel in 2018. Rechts: een meeuw op het veld in Zoutelande. pleet met hengsel. Francke, die zelf ook jaren in JoJo achter de bar stond, vertelt intussen over top pers tegen aartsrivalen als VCK uit Koudekerke en Arnemuiden. En wat te denken van die trai ningskampen van Ajax op het oude complex van De Meeuwen (het nieuwe verrees op dezelfde plek in de zomer van 2014) begin jaren negentig? Een paar maan den voor hun passage in juli 1995 hadden de Amsterdammers de Champions League nog gewon nen door in de finale Milan te ver slaan dankzij het beroemde pun- tertje van Kluivert. Volgens de overlevering was Ajax-coach Louis van Gaal in Zoutelande veeleisend als altijd. Boodschap penjongens van De Meeuwen moesten in het dorp koortsachtig op zoek naar een flesje koude Chocomel omdat de succescoach daar zin in had. Zonder resultaat. Of er zo'n beruchte Van Gaal- donderspeech op volgde, vertelt het verhaal helaas niet. Grote liefde Francke lacht bij de herinnering aan het commentaar bij de druk bezochte Ajax-trainingen door Lein de Wolf. De eind 2018 plot seling overleden speaker, ook be kend van het ringrijden, werd 'de Theo Koomen van Zoutelande' genoemd. Niet voor niks. De Wolf ratelde welbespraakt in zijn ken merkende mix van Zeeuws en Nederlands. ,,Ik weet nog dat Sonny Silooy zei: 'Wat is dat voor een malloot daar in dat hokje?'" De beroemdste uitspraak van De Wolf, 'da aoles mag groeie en bloeie as de stokvissen in Noor wegen', prijkt in de tunnel die de kantine van De Meeuwen met de kleedkamers en het ballenhok verbindt. Met dat 'aoles' bedoelde De Wolf dan ook meestal zijn grote liefde: De Meeuwen. meer heelhuids thuis kon komen. Ter illustratie: een beetje dorstige Walchenaar bestelde in Royal bier per emmer. En nee, dat waren niet die glazen emmertjes van te genwoordig, maar échte emmers waar tien liter pils inging, com- GO ZATERDAG 1 AUGUSTUS 2020 FOTO'S LEX DE MEESTER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 53