Jan Vantoortelboom Nederland, e-fietsland ff In het nieuws Uit het nieuws Jongeren aan zet in Middelburg Toch een mooie afsluiting DEZE WEEK IN Z Jongeren worden zo echt betrokken 1 jSnf Ik heb erg genoten van de laatste dagen 2 Blijkbaar hield de ondersteu ning van de e-fiets er boven 26 km/u mee op f i 'l| 6 NARRIMAN HELPT RUZIËNDE EXEN 9 NATASJA DANSTHET HELE WEEKEND 18 TOM IS GESPECIALI SEERD IN PSORIASIS \a een paar sterke Belgische bieren gooide E. uit Ossenisse op een gezellige avond in een recrea tief achtertuingebouwtje in Zeedorp een knup pel in mijn hoenderhok: zouden we niet eens met de mannen een fietstochtje doen? U moet begrijpen: de mannen zijn voornamelijk gezonde Braban ders met een bovengemiddelde taille, agrariërs met melk veebedrijven, gewend aan noeste arbeid. De mannen zijn voornamelijk ook boven de 50. Zelf werd ik deze week een schamele 45. Maar de eerste die riep dat ik er niet aan dacht om te fietsen, was ik. Dat heeft zo zijn redenen: 1. Ik heb een hekel aan fietsen (de oorsprong daarvan kunt u lezen in een eerdere column genaamd De grote vakantie) en 2. E. uit Os senisse is namelijk geen gewone fietser. Hij koerst. In van die spannende broekjes. Toen ik hem op een goede avond eens passeerde, op de fiets van mijn dochter nota bene, maar gelukkig voortgetrokken door mijn grote, sterke hond, zag ik hem in koerstenue naar zijn fietsenstalling lopen en riep ik hem toe of hij misschien naar carnaval ging. Daar moest hij hartelijk om lachen. E. uit O. bulkt van energe tisch ongeduld. Mijn eerste kennismaking met deze Bra bantse brok pit en daad kracht herinner ik me nog goed. Er stond hier een paaltje in beton en dat moest eruit. E. zou dat varkentje wel eens wassen. Hij kwam met zijn trekker, bond er een ketting rond, sprong in de stuurcabine en gaf gas in achteruit. Niet alleen de paal kwam omhoog, maar ook de fundering van mijn nabijge legen stalletje. Er moest ge kalmeerd worden. Bij een andere gelegenheid die me ook nog goed voor de geest staat, was er een koe in de sloot verzeild geraakt, met de poten diep in de modder verzonken. Het beest zat muurvast. Na wat innerlijk beraad belde ik E. Nog geen halve minuut later kwam de trekker eraan. Hij sprong eruit, bond een ketting rond de kop van de koe, gaf gas en trok het dier uit de sloot. Na afloop leek de koe meer op een giraf en loeide ze een toontje hoger. Maar ook dat liep gelukkig goed af. Toen ik hoorde dat iedereen, behalve E., op een elektrische fiets zou rijden, was mijn onge rustheid enigszins gezakt, al had ik van mijn leven nog nooit 50 km gefietst en ook op een elektrische fiets had ik nog nooit gereden. Maar het werd een bijzonder aangename tocht via café Het Verdronken Land in Emmadorp naar een café in Clinge waarvan ik de naam al vergeten ben, maar de uitbater was een getatoeëerde en plichtsbewuste coronare gelneef, en vandaar een laatste stop bij café De Koning in Lamswaarde. Er werd gepraat over boeren, koeienstallen, melkquota, stikstof- en eiwitproblematiek en soortgelijke zaken en toen we een veld passeerden met een gewas dat ik niet herkende, vroeg ik aan de mannen wat het was. Er werd wat over en weer geroepen, gediscussieerd en uitein delijk werd Google geraadpleegd. Ik kan me de naam van het gewas ook al niet meer herinneren. door alcohol aangestoken, nog een sprintje met E. maar toen hij de 38 km/u naderde, moest ik het opgeven. Blijk baar hield de ondersteuning van de e-fiets er boven een snelheid van 26 km/u mee op. Dat hadden ze me eerder kunnen zeggen. Maar ik ben E. uit Ossenisse dankbaar voor deze aangename rit en wellicht schaf ik mij in de toekomst een nieuwe fiets aan, zonder elektrische ondersteuning. Door het gelijknamige project van Jongerenwerk Middelburg is deze maand de jeugd aan zet. Met ver schillende activiteiten dragen jon geren hun steentje bij aan de maatschappij, en verdienen ze ook nog eens wat bij. ,,Jeugd Aan Zet is een landelijke actie om jongeren een zinvolle maatschappelijke bij drage te laten leveren", zegt Ge rard de Pagter van Jongerenwerk Middelburg. In Middelburg wordt dit gedaan met drie acties: op de maandagen wordt zwerfvuil op geruimd in de binnenstad, op de woensdagen maken de jongeren als ambassadeurs van Middelburg de toeristen wegwijs door de stad en op de vrijdagen wordt het mountainbikeparcours De Belt opgeknapt. ,,Door deze activitei- ten worden de jongeren echt be trokken met hun omgeving. Ze le ren bijvoorbeeld wat er gebeurt als ze afval op straat of in de natuur gooien. Ook helpen ze op de woensdagen de ondernemers door Duitse en Engelse flyers aan toe risten mee te geven met informa tie en een plattegrond. Dit wordt op een feestelijke manier gedaan met ballonnen en muziek. Overi gens haalt de gemeente haalt het door ons ingezamelde afval op. Daar zijn we blij mee." De jonge ren krijgen een cadeaubon van 25 euro per activiteit. Ze kunnen dus flink wat bijverdienen." Jongeren tussen de twaalf en achttien jaar kunnen zich aanmelden via wel- zijnmiddelburg.nl. Per activiteit is er plaats voor tien deelnemers. Esther van Koeveringe sloot vorig weekend haar cadeauwinkel Es sies Feel Good Atelier Store in Goes. De coronacrisis maakte die beslissing voor haar, hoewel het de laatste weken toch nog wat drukker werd. Ze kijkt positief te rug op het laatste weekend dat haar winkel open was. ,,Het was gelukkig mooi weer en erg druk", zegt ze. ,,Ik was een beetje bang dat ik de laatste dag alleen in de winkel zou staan door slecht weer, maar dat was gelukkig niet het ge val. Er was veel aanloop van toe risten en ik kon met veel mensen nog een praatje maken. Zo heb ik nog een afscheidsborrel met de hl PT* M -T I j - ,i f jrl w\-J buren gehouden voor de winkel. Ik heb dus erg genoten van de laatste dagen." Dat de mensen niet echt de winkels inlopen, begrijpt Van Koeveringe wel. ,,Op straat is het natuurlijk veel vrijer lopen dan in een winkel. Dan kan je sneller te gen iemand aanlopen. ik hoorde van meer winkeliers dat ze er last van hebben, dat is natuurlijk wel erg jammer. Van Koeveringe gaat vanaf september workshops intuï tief schilderen geven in Kapelle. ,,Ik miste het heel erg om work shops te geven, dus daar kijk ik erg naar uit. Het is natuurlijk jammer dat de winkel moest sluiten, maar ik kijk uit naar de toekomst." ZATERDAG 1 AUGUSTUS 2020 GO Terug in Ossenisse trok ik op de Hooglandsedijk, wellicht ■Ws h \l H trojti Klein gebaar. 12 Column Janice Deul KIEK! P10 13 Lachgas Partydrug verslavend en gevaarlijk 16 Complotdenken 5G en de pandemie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 50