O O) CD O 14 ZEELAND Eind oktober eerste Zeeuwse derby Tolhoek in Italië helper van Van Aert Ingelast oefenduel Hoek ook afgelast Melissa Scherpenisse trainde bij Bosan TON twee jaar onder Gerrit Beltman en drie jaar onder Vincent Wevers. Vooral de eerste hield er Oost- Europese methodes op na, stelt de oud-turnster uit Sint-Annaland nu. TURNEN MELISSA SCHERPENISSE Koploper Oefenduel Finales Dat blijkt uit het competitieprogramma dat de KNVB gisteren bekendmaakte. De derde divi sie bestaat uit achttien teams. De slotronde is op 22 mei 2021. De eerste Zeeuwse derby is op 24 oktober. Het is dan Goes-Hoek. De return hiervan is pas op 24 april. Na de seizoensopener in eigen huis staan voor Goes twee uitwedstrijden op het programma. Eerst bij promovendus Staphorst, daarna bij VVOG. Hoek speelt juist twee keer op rij thuis, ook tegen VVOG en tegen FC Lisse. De voetballers van derdedivisionist Hoek kunnen zaterdag tóch niet oefenen tegen Lierse Kempenzonen. Er geldt een negatief reisadvies vanuit België naar Nederland, waardoor een duel onmogelijk is. Hoek zou om 10.30 uur aftrappen. De wed strijd was op het laatste moment geregeld, maar is nu dus ook afgelast. Het coronavirus gooit de voorbereiding van de club danig in de war. Er staan de komende weken namelijk nog drie duels met Belgische teams op de rol. Goes komt vandaag wel in actie. De derdedivi sionist speelt een oefenduel bij zondag hoofdklasser Halsteren (aftrap 14.30 uur). Antwan Tolhoek moet vandaag meehelpen aan een overwinning van Wout van Aert in de Strade Bianche. De Yersekenaar is één van de wielrenners van Team Jumbo-Visma die aan de start komen in Siena. De Italiaanse klassieker is voor Tolhoek de eerste wedstrijd in bijna een half jaar. Zijn laatste koersdag was op 23 februari, tijdens de Ronde van Andalusië. In 2019 werd Wout van Aert derde in de Itali aanse wedstrijd over de vele witte weggetjes. Tolhoek reed vorig jaar ook mee, maar stapte toen voortijdig uit. allemaal erbij hoorde. Ik wist zeker in die eerste jaren niet be ter. Pas achteraf zie ik in dat het ook heel anders had gekund." Scherpenisse gelooft wel dat Beltman alles uit de turnsters wilde halen, maar dat hij daarbij het mentale aspect van de topsport volkomen ver gat. „Hij kopieerde het gedrag van Oost-Europese turncoaches. Die kwamen het verst met hun meisjes en dus dacht hij dat dat de juiste manier was. Ik hoor nu wel dat hij ook fysiek optrad tegen turnsters, maar Nadat Melissa Scher- penisse twee jaar onder Gerrit Belt man had getraind, was de turnster uit Sint-Annaland op gebrand. ,,Zowel fysiek als men taal", vertelt ze tien jaar na dato. De nu zo bekritiseerde Noord Hollander kleineerde haar en ma nipuleerde haar. ,,Wat ik deed, was eigenlijk nooit goed." Een treffend voorbeeld daarvan is, zo vindt ze, het moment waarop ze zich in 2010 kwalifi ceerde voor het jeugd-EK in Bir mingham. De toen veertienjarige turnster was blij dat ze voor het eerst naar een groot eindtoernooi mocht. Al haar trainingsarbeid loonde eindelijk; ze had niet voor niets al die opofferingen in haar sociale leven gedaan. Maar Belt man deelde die vreugde geenszins. ,,Hij vond mijn plaatsing voor het EK onverdiend en liet dat ook dui delijk aan iedereen weten", vertelt ze. ,,Misschien had ik niet het be ste toernooi gedraaid, maar ik had wel aan de eis voldaan.Dan be handel je iemand toch niet zo?" Gastgezin Scherpenisse kwam half 2008 bij Bosan TON terecht, nadat ze was opgeleid bij de Turncombinatie Zuid-West Nederland. Bij lande lijke toernooien zag ze destijds steeds een groepje meiden uit Al melo dat aan de top meedraaide. Daar wilde ze graag bij gaan ho ren. Ze vertrok dus op haar twaalfde naar de vereniging in het oosten van het land en ging daar bij een gastgezin wonen. Vanaf toen stond haar leven volledig in het teken van turnen. Ze trainde zo'n 30 uur per week - voor en na schooltijd - en zag haar trainers veel vaker dan haar ouders. ,,Ik had een droom en wilde daar heel hard voor werken." Maar het gedrag van de man die haar richting de top moest helpen, was zeer confronterend. Beltman schreeuwde naar Scherpenisse en kleineerde haar en de andere meisjes, vanaf het moment dat hij aantrad. Ze moesten liefst vier maal per dag op de weegschaal gaan staan. ,,Ter controle werden de grafieken aan de muur gehan- gen. Je was als de dood dat je aan het einde van een training 100 gram zwaarder was. Dan had je niet goed je best gedaan. Dit heeft destijds veel impact gehad op mijn eetgedrag en nu nog steeds op mijn zelfbeeld. Ik ben nu zeker een gelukkig mens, maar ben nog altijd niet snel tevreden met me zelf. Jarenlang heeft iemand tegen me gezegd dat ik niks goed deed. Dan begin je het op een gegeven moment ook te geloven. En als je dan gestopt bent met turnen, houd je dat gevoel vast. Daar kom je niet zomaar van af. Dat is een heel proces." Ouders Onderling hadden de meiden het over de werkwijze van Beltman. Toen Scherpenisse in het week einde thuis in Sint-Annaland was, zweeg ze erover tegenover haar ouders. ,,Ik wilde het dan juist leuk houden, ik wilde het niet op mijn vrije dagen ook nog eens daarover hebben. Bovendien dacht ik aan het be gin dat het zaterdag 1 augustus 2020 18.11 Voetballer Je remy de Nooi- jer en zijn ploeg Viitorul Con stanta spelen vanavond om 18.00 uur in de Roemeense degradatie poule tegen Sepsi. Viitorul is koploper in die poule. J Julius Bliek komt vandaag drie provincie genoten tegen. De Zeeuw oe fent met eer- stedivisionist FC Dordrecht tegen tweede divisionist ASWH. Daar spelen Daniel Wissel en Jar- reau Manu- huwa en is Ro gier Veenstra trainer. 8 Na zes dagen tennis komt het Vliegende Hol lander Toernooi in Terneuzen, dat door het coronavirus in afgeslankte vorm werd ge houden, van daag tot een climax. Er staan diverse finales gepland. 'Ik dacht aan het VOETBAL De Zeeuwse derdedivisionisten Goes en Hoek beginnen op zaterdag 5 september aan hun seizoen. Goes treft thuis DVS'33 uit Ermelo, terwijl Hoek naar Noordwijkerhout moet voor een avondduel met VVSB. Een beeld uit de derby Goes-Hoek van vorig seizoen. foto johan van der heijden WIELRENNEN VOETBAL Antwan Tolhoek. foto cor vos a Roeland van Vliet Sint-Annaland Turntrainer Vincent Wevers dwarsboomde een EK-deelname van Melissa Scherpenisse. FOTO CORNÉ SPARIDAENS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 42