Prijzenfestival wordt overschaduwd fcl 9 OM stopt vervolging fraude omdat in België ook al zaak loopt Eis: cel en taakstraf voor steken met mes MARLEN VISSER THRILLER GEBASEERD OP LOTE Frank Balkenende Vogelwaarde Verdachten kunnen immers niet twee keer voor hetzelfde delict worden vervolgd, ook niet als er in een ander land een strafzaak tegen hen is aangespannen. De Nederlandse Voedsel- en Wa renautoriteit (NVWA), die feiten verzamelde voor de zaak in Neder land, laat weten dat om deze reden Zeeland Trade niet in Nederland wordt aangepakt. De toezichthou der wil voor de rest niet ingaan op de fraudezaak en de reden om niet te vervolgen, omdat er door VVD- Kamerlid Helma Lodders Kamer vragen over de kwestie zijn gesteld. Lodders wil weten waarom de strafvervolging is gestaakt. Land- bouworganisatie LTO vindt het schadelijk voor het imago van Ne derland als agrarisch exportland dat deze fraudezaak is stopgezet. Veldkeuring Een woordvoerder van de NVWA werpt tegen dat er nu helemaal niets meer aan de fraudezaak wordt gedaan. Zo heeft de landbouwkeu- ringsdienst NAK de veldkeuring van Zeeland Trade voor drie jaar Zeeland Trade zou 250ton aardappel- pootgoed zonder geldige keurings certificaten hebben geleverd opgeschort. Bovendien wordt het bedrijf in België vervolgd. De pootgoedfraude door het Vo- gelwaardse bedrijf heeft de discus sie aangewakkerd of de NAK niet meer bevoegdheden moet krijgen om dit soort fraudepraktijken te kunnen aanpakken. Kamerlid Lod ders vraagt of bevoegdheden en ta ken van de NVWA kunnen worden overgeheveld naar de landbouw- keuringsdienst. Handelsbedrijf Zeeland Trade in Vogelwaarde kwam in mei in het nieuws. Het zou 250 ton aan aard- appelpootgoed zonder geldige keu ringscertificaten hebben geleverd aan Belgische telers en zich zo heb ben verrijkt. Directeur Wim van Buynder van Zeeland Trade zei toen onschuldig te zijn. Hij be weerde niet te weten dat de partij die hij van een teler had betrokken, ongekeurde aardappelen betrof. Valse labels Breeders Trust, die de sjoemel- aardappelen op het spoor kwam, stelde in mei dat het bedrijf heeft toegegeven dat het valse keurings labels heeft gebruikt. Breeders Trust bewaakt voor tien verede- lingsbedrijven het kwekersrecht. Ook de NAK beschouwt Zeeland Trade en de leverancier, een teelt- bedrijf met 350 hectare pootgoed uit het Brabantse Kruisland, als da ders. ,,Zeeland Trade is overduidelijk mededader. Het bedrijf heeft de keuringsplicht ontdoken", be toogde directiesecretaris Arjan Kroon van de NAK eerder. ,,Het heeft ook erkend dat het valse labels Zeeland Trade is overduidelijk mededader aan de partijen pootgoed heeft ge hangen. Bovendien heeft het be drijf inbreuk gemaakt op het mer kenrecht. Fontane is een licentieras van handelscoöperatie Agrico. Al het pootgoed moet worden terug geleverd aan Agrico. Dat is niet ge beurd en daarmee pleegt het bedrijf contractbreuk." De 34-jarige Terneuzenaar E. B. stond bekend als een rustig per soon. Maar op 1 mei werd hij een totaal ander mens en stak hij de ex van zijn vriendin met een mes in de ribbenkast. De zaak tegen B. diende giste ren voor de rechtbank in Middel burg. Poging doodslag stelde of ficier van justitie Linda van den Oever vast en eiste een celstraf van 61 dagen (gelijk aan het voor arrest), 240 uur taakstraf en een voorwaardelijke celstraf van vier maanden. Dat het door allerlei relationele zaken niet boterde tussen de ex en B. was duidelijk. Die dag zat B. in Terneuzen op straat op de grond en knutselde aan de auto van zijn tante. Toen hij opkeek stond daar de ex die hem een trap in zijn gezicht gaf en wegrende. B. ging achter hem aan met een mesje en stak hem tussen de rib ben. Het slachtoffer moest in het ziekenhuis worden geopereerd. Volgens de raadsman van B. zou B. moeten worden ontslagen van rechtsvervolging, omdat hij uit noodweer handelde. Uitspraak 14 augustus Duizend winnaars en een verliezer. Nood lot, de derde thriller van de Goudse schrijfster Marlen Visser (51) is geba seerd op de gebeurtenissen rond de hoofdprijs van de Postcodeloterij in Vrouwen polder in 2014. Haar verhaal speelt zich af in de ge meente Zuidplas. Ze kwam op het idee na een documentaire over de loterijwinnaars van Vrou wenpolder. Presentator Pa trick Lodiers, wiens ouders geen prijs wonnen, maakte in 2015 een reportage over de nuchtere Zeeuwse dorpsbewoners. De verlie zers schikten zich in hun lot. Zonnepanelen Zuinige miljonairs kochten hooguit een nieuwe auto en zonnepanelen. ,,Ik heb slechts 'een haakje' nodig om zulke gegevens in een verhaal te gieten. Die docu mentaire was zo'n moment. In mijn hoofd wordt daarna een thriller klaargestoomd. Dat gaat niet in één rechte lijn. Een boek schrijven is een pittige klus, maar ik sla me er steeds goed doorheen. De onderlinge verhoudin gen tussen de dorpsbewo ners worden in Noodlot flink op de proef gesteld. Het prij zenfestival is feitelijk bij zaak. Het feest wordt over schaduwd door een trauma tische gebeurtenis die het fictieve dorp Vierschoten in z'n greep houdt. Na nader onderzoek van een journa list wordt de lezer meege- De onderlinge verhoudingen tussen de dorpsbewoners worden in Noodlotop de proef gesteld trokken naar een roerig ver leden." Het boek kreeg de goed keuring van Peter R. de Vries. ,,Puur toeval. Ik kwam hem twee jaar geleden tegen op het jeugdcomplex van Ajax. Ik zag 'm zitten en ben direct op hem afgestapt. Ik vertelde dat ik een thriller schreef en vroeg hem of ik hem mocht benaderen als ik vragen had. Ik wilde graag dat hij met kennersblik naar de passages keek waarin ik recherchewerk beschreef. De Vries had daar geen pro blemen mee. 'Stuur maar een mail', zei hij." ,,Dat deed ik een tijdje la ter. Vaak hoor je helemaal niets meer, maar hij meldde zich de volgende dag al. Daarna ben ik bij hem op bezoek geweest op zijn ad vocatenkantoor in Amster dam. Hij trok er twee uur voor uit en plaatste opmer kingen in de kantlijn." zaterdag 1 augustus 2020 GO Zeeland Trade ontloopt strafzaak in Nederland Het Openbaar Ministerie ziet af van strafrechtelijke vervolging van Zeeland Trade in Vogel waarde. Dat wordt verdacht van fraude met 250 ton pootgoed. Maar omdat in België al een strafzaak tegen het bedrijf loopt, stopt het OM de zaak. - Arjan Kroon, directiesecretaris landbouwkeuringsdienst NAK Ad Roos Middelburg Pieter van der Laan - Marlen Visser, schrijfster Noodlot is verkrijgbaar in de boekhandel en kost 19,99 euro. Marlen Visser, auteur van de thriller Noodlot. foto sandra zeilstra

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 37