Boekentip zomerhit Op dat witte zand igt een toerist Weer 2,5 minuut puber op strand _CD CD CD N CD CD CD CD CD CD O 2 6 Je zag het helemaal voor je: een paar weken zomervakantie in een ver en zonnig oord. Maar toen kwam corona. Dag vakantie in het buitenland. Je belandde in Zeeland. Hoe bevalt dat? Welkom in de wereld van Wim Hof man. Ja, daar kunt u gerust uw zon nebril bij afzetten. Wim heeft niet al te veel zonlicht nodig om te schitteren. Zelfs op een bewolkte dag - we zijn immers in Zee land op vakantie - blijven de tinten van zijn vertellingen en illustraties stralen. Weer of geen weer, elke week staat hij trouw in de krant. In een jubileumjaar is er al tijd wel iemand die een bundeling van zijn wekelijkse overpeinzingen wil maken. Zo ont stond vier jaar geleden het boekwerk Bramen plukken met 75 co- lumns ter gelegen heid van zijn 75e ver jaardag. Voor Wim had het niet gehoe ven. Maar eenmaal gedrukt was hij er toch wel blij mee. Een enkele keer is het zomer in zijn woorden: 'Een eiland in een erg blauwe zee onder een strak blauwe lucht Het water van de zee heeft verschillende kleuren blauw, ultramarijn, dichterbij is het water meer azuurkleurig en vlak bij het strand is het wat troebel en witachtig. Het strand is van wit koraalzand. Op dat witte zand ligt een toerist. Hij is lelijk en wit. Straks zal hij rood zijn'. Zomer en strand zijn nauw met elkaar verbonden voor hordes mensen, zeker in Zeeland. Voor velen staat de verbin tenis gelijk aan romantiek: eindeloze strand wandelingen, cocktails in een paviljoen en vanaf een handdoek of de duinen de zon in de zee zien zakken. Maar het strand is ook een vrijplaats waar je dingen doet, die je 'anders nooit doet'. De pu berteit is de ideale S® tijd om daarmee te beginnen, wisten Lennaert Nijgh en Boudewijn de Groot al in 1964. Toen de Beatles nog niet verder kwamen dan I wanna hold your hand, maakten Nijgh en De Groot het Strand onveilig. Op pragmati scher wijze dan Bob Dylan liet Boudewijn de wereld - ouderen voorop - weten dat The times they're a changing. In het zuiverste Algemeen Beschaafd Ne derlands komen in elf coupletten in 2,5 mi nuut alle gebruiksmogelijkheden van het Strand voorbij. Zwemmen, lezen, crossen, bar becuen, vrijen, feesten als (dan nog ontkende) afsluiter van het zorgeloze puberbestaan. Af zetten tegen oudere generaties in vrolijke, on weerlegbare logica: ,,En giet jenever in je kop, want anders dronk je pa het op." Las Dunas aan de Spaanse Costa Brava, het is een ge liefde camping bij veel Ne derlanders. Ook bij Aart en Karen uit Middelharnis. Ze zouden er 18 juli heen rijden met de caravan om er drie weken te blijven. Op het allerlaatste moment besloten ze het toch niet te doen. Aart legt uit waarom. ,,We hebben voorafgaand aan onze vakantie de Spaanse media nauwlettend gevolgd. Ik vroeg aan mijn Spaanse collega's ook regelma tig wat zij dachten. Volgens hen kon de situatie heel snel veranderen." En dat gebeurde ook. In de laatste twee weken voor de vakantie nam het aantal besmettingen in de Spaanse regio snel toe. ,,Ook werden de mondkapjes verplicht. Het was een optelsom van allerlei factoren. We besloten dat we het beter niet kon den opzoeken." Quarantaine Ook Karen zag het niet zitten. ,,Het is sowieso al een beetje spannend, met je caravan 1400 kilometer rijden naar het buitenland. Wat als je om een of andere reden 'snel' terug moet naar Nederland. En stel dat je daar besmet raakt, dan moet je in quaran taine op je plekje. Zie je het al voor je met 33 graden? Dat is niet te doen!" De vakantie werd geannuleerd, maar de caravan hoefde niet werke loos in de stalling te blijven staan. De ouders van Aart wonen in Renesse en het idee ontstond om dan een Zeeuwse camping te boeken. Via fa milie en kennissen informeerde het gezin of er annuleringen waren en er alsnog een plekje vrijkwam. Op de Julianahoeve hadden ze beet. Karen: ,,We hebben wel een keer van plek moeten wisselen, omdat die niet twee weken aansluitend vrij was. Die verhuizing was prompt op een dag dat het alleen maar regende. Het hield niet op, dus dat was niet zo leuk. Maar verder is het prima. We hebben zelfs nog een paar dagen bij- geboekt." Breed strand Dat is dan meteen het nadeel van kamperen in Nederland; het wil nog weleens regenen of waaien. Vooral Karen is daar wat gevoeliger voor. ,,Ik heb het nogal snel koud. Daarom vind ik het heerlijk als je naar het buitenland gaat dat je 's ochtends een bikini aantrekt met een strand- jurk erover en je dan niet meer hoeft na te denken of dat wel genoeg is." Het gezin houdt erg van het strand en Aart is gek op windsurfen. In Spanje zouden ze daar dan ook veel vuldig te vinden zijn geweest. Maar het strand van Renesse doet er zeker NAAR ZEELAND niet voor onder. ,,Vanaf de camping loop je er zo heen. We vinden het ook heerlijk om er te wandelen of spelle tjes te doen zoals Kub, met de houten blokjes. En je hebt er de ruimte, het is super breed." De kinderen vermaken zich prima op de Julianahoeve. Ze hebben plenty vriendjes en kunnen zelf naar de speeltuin en de knutselclub. Vooral Daphne is tevreden met de keuze voor deze camping. ,,Ik heb op tv gehoord dat dit een van de beste campings is. En ik vind 'm heel goed ja. Ik heb al een zangworkshop gehad en gisteren was er bubblebal, dan moest je in een opblaasbare bal tegen elkaar aan botsen. Ik vond dat alleen wel een beetje hard gaan." Zwemmen per uur Het zwemmen volgens een reserve ringssysteem werkt voor de familie prima. Karen: ,,Je moet vooraf een tijd reserveren en dan mag je een uurtje zwemmen. Er mag een be perkt aantal mensen tegelijk in het zwembad. Eigenlijk is dat wel prima. En dat uurtje is, zeker voor ons, lang genoeg. Ik zou het niet zo gek vinden als ze dit erin houden." Het uit eten gaan op de camping vinden de kin deren extra leuk. ,,Je kan dan muntjes sparen voor een cadeautje", vertelt Daphne. Ze heeft het al uitgedokterd: ,,Vier muntjes voor een beker en twee voor een klaparmband." Het kamperen op zich gaat hen ook steeds beter af. ,,We zijn niet van die diehard-kampeerders", bekent Aart. ,,Dit is het derde jaar met onze cara van. Voorheen boekten we altijd cha lets. Maar toen de kinderen leerplich tig werden en we gebonden raakten aan de schoolvakantie werd dat echt zo duur. Dat heb ik er niet voor over." Er werd een tweedehands caravan op de kop getikt en die bevalt Karen best. ,,Alle spulletjes bij de hand. Je kunt erin slapen, koken en we heb ben een toilet voor 's nachts. En met de voortent heb je lekker de ruimte. Bovendien is hier niet veel aan te Er mag een beperkt aantal mensen tegelijk in het zwembad. Dat is eigenlijk wel prima zaterdag 1 augustus 2020 Vakantie: tijd voor boeken en zomerse mu ziek! Onze redactieleden geven elke dag tips voor boeken en zomerhits. Deze hele week geeft Jan van Damme elke dag een inkijkje in zijn boekenkast. Verslaggever René Hoonhorst kiest een zomerhit uit. go t 'r* 5- Bramen plukken strand s 'We hebben nog Mariska den Hartog Renesse Vakantiegangers: Aart (39), Karen (36), Daphne (8) en Ralph (6) Woonplaats: Middelharnis Wilden naar: Spanje Zijn beland in: Renesse Pluspunten vakantie: Kinderen vermaken zich goed, schoon sa nitair, vriendelijk personeel in restaurant Minpunten vakantie: Instabiel weer, in Nederland kom je moei lijker los van het dagelijks leven Karen, Daphne, Ralph en Aart op de camping in Renesse. Het gezin uit Mid- delharnis houdt erg van het strand. „Vanaf de camping loop je er zo heen. We vinden het heerlijk om er spelletjes te doen zoals Kub, met de houten blokjes." foto's SANDRA SCHIMMELPENNINK - Karen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 34