Politie nog bezig met onderzoek explosie in flat II ZEELAND 3 en het rechter portiek moesten de nacht op andere plekken doorbren gen. Jannie Nuus mocht wel naar huis, omdat ze in het linker portiek woont, dat het verst is verwijderd van de brand. ,,Ik heb niet gesla pen", vertelt ze vanaf haar balkon. ,,Het is zo verschrikkelijk. Ik had net mijn pyjama aan toen het gebeurde. Ik heb een uur buiten gestaan. Nu moet ik vooral denken aan de an dere mensen uit de flat. Ik krijg er nog kippenvel van." Op straat wordt ondertussen druk gespeculeerd. Veel mensen beweren dat 'Nicolientje' - een be kende Vlissinger die ook in de flat woont - is omgekomen. Maar buur man Rué Kuipers helpt dat gerucht de wereld uit. ,,Ik heb Nicolientje na de brand water gegeven in mijn huis. Hij is met een ladder van zijn balkon gehaald en had flink wat rook binnen gekregen. Hij is daarna naar het ziekenhuis gebracht." Kui pers is ook flink geschrokken. ,,Het was zo heftig. Ik heb wel eens een aardbeving meegemaakt in Thai land. Dit leek erop. Mijn huis schudde op z'n grondvesten." Laatste uur Buurman Frank dacht donderdag avond dat zijn laatste uur geslagen had. Hij woont in dezelfde portiek als de overleden man. ,,Ik dacht dat de flat in elkaar zou zakken, zo hard was de klap." Hij heeft met zijn hond ('daar was ik nog het meest bezorgd over') de nacht doorge bracht bij een vriendin, omdat zijn eigen huis onbewoonbaar gewor den is. Vrijdagochtend haalt hij wat noodzakelijke spullen uit zijn flat. ,,Hondenvoer, kleding en mijn gi taar." Frank kan voorlopig niet terug naar huis. ,,Het is helemaal zwart binnen. Ik wil ook niet terug, want het is al de derde keer in zes jaar dat er brand is in de flat. Hoe dat komt? Er wonen mensen in de flat die niet voor zichzelf kunnen zorgen. Dan gebeurt dit soort dingen." Volgens Frank werd de overleden man be ademd met een grote zuurstoffles. Andere omwonenden bevestigen dat. ,,Die fles was zo groot dat ze hem met vier man moesten tillen. Dat ding werd elke week op de stoep gevuld. Ik vond dat link. Daar heb ik het ook met buren over ge had. Zulke flessen zijn net bom men. Hij rookte bovendien veel shag. Ik vind dat mijn leven in ge vaar is gebracht. Ik wil hier niet meer wonen, want je denkt: wat is het volgende dat gaat gebeuren?" Vlissingen Woordvoerders van de politie en de Veiligheidsregio Zeeland (VRZ) konden gisteren nog geen uitsluitsel geven over de oorzaak van de explosie, die net vóór de brand een groot deel van Vlissin- gen opschrikte. De bewoners van twintig flatwoningen kunnen in elk geval niet voor maandag naar hun appartement terugkeren, meldde verhuurder Woonser- vice l'Escaut. Rond kwart voor negen don derdagavond werd in een groot deel van Vlissingen een enorme knal gehoord. Veel mensen dach ten aan vuurwerk, een enkeling aan een bom. De explosie vond plaats in een appartement aan de Hogeweg, waar meteen daarna brand uitbrak. De bewoner van die woning kwam vermoedelijk om het leven, hoewel de politie dat gistermiddag nog niet kon of wilde bevestigen. De woning van het vermoedelijke slachtoffer en het appartement erboven werden door de hulpdiensten afgesloten. Medische zuurstof Het onderzoek naar de precieze toedracht van het incident kan nog wel een aantal dagen in be slag nemen, liet een woordvoer ster van het politiedistrict Zee land/West-Brabant weten. Ze wilde niet ingaan op suggesties van bewoners van het complex en omwonenden dat de oorzaak van de explosie moet worden ge zocht bij zuurstofflessen en het rookgedrag van de bewoner van het getroffen appartement. De zuurstofflessen zou de man voor medische doeleinden in huis hebben. Deskundige Leo de Jonge van de VRZ legde desgevraagd uit dat zuurstof op zich geen kwaad kan, maar in combinatie met vuur voor problemen kan zorgen. ,,Maar mensen die medicinale zuurstof nodig gebruiken, heb ben normaal slechts een kleine hoeveelheid in huis. Grotere voorraden worden meestal el ders - in een berging bijvoor beeld - opgeborgen." De woordvoerster van de poli tie liet weten niet op vragen over mogelijke oorzaken in te gaan tot het recherche-onderzoek is afge rond. Ook directeur-bestuurder Jan Leo van Deemter van woning corporatie l'Escaut wachtte op resultaten van het onderzoek. Hij meldde gisteren dat twintig be woners van het appartementen complex dit weekend zeker hun woning nog niet in kunnen. ,,Het onderzoek is nog niet afgerond, wij hebben de appartementen nog niet kunnen inspecteren. Het onderzoek is niet afgerond, wij hebben de appartementen nog niet kunnen inspecteren Maar het is duidelijk dat bijvoor beeld het appartement onder dat waar de explosie plaatsvond ern stige waterschade heeft. Of wa ter, rook en roet elders voor zoda nige problemen zorgen dat men sen langer niet naar hun woning terug kunnen, moeten we zorg vuldig nagaan. Maandag ver wachten we meer te weten." Salvage Zes bewoners die niet direct bij familie of vrienden terecht kon den, zijn door stichting Salvage, de hulpinstantie die na brand mensen onderbrengt, donderdag in Roosendaal ondergebracht omdat dichterbij geen hotelka mers voorhanden waren, beves tigde Van Deemter. De overige veertien huurders konden bij fa milie en kennissen terecht. zaterdag 1 augustus 2020 J Kijk op de site bij /video s Ontploffing en brand in Vlissingse flat buiten, kom naar buiten' De politie is, samen met des kundigen van de brandweer, nog druk bezig met het onder zoek naar de oorzaak van de brand in een appartement aan de Vlissingse Hogeweg. René Hoonhorst De schade is enorm. - Jan Leo van Deemter, woningcorporatie l'Escaut Flatbewoonster Jannie Nuus: ,,Het is zo verschrikkelijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 31