Geklungel met mondkapjes Taakstraf van 50 uur geëist tegen boze buur 2 Wetenschappelijk bewijs De dag na de explosie en brand in een flat in Vlissingen moeten de omwonenden nog bijkomen van het drama waarbij één dode viel. FLATBRAND OMWONENDEN IN SHOCK Commentaar Iederland gaat gefaseerd aan het mondkapje. Nu in Am sterdam en Rotterdam op drukke plekken een kapje ver plicht wordt, zullen waarschijnlijk meer gemeenten vol gen. Het gebeurt allemaal heel voorzichtig. Niet meteen beboe ten, wel manen tot het dragen van een kapje. Dit is de goede manier om draagvlak te houden: vriendelijk maar beslist duide lijk maken dat we corona voorlopig niet kwijt zijn. Er is wel iets vreemds aan de hand. De niet-medische mond kapjes zijn alleen nuttig als ze door zieke mensen worden ge dragen. Maar het is de bedoeling dat wie besmet is of wie dat vermoedt, zich niet op straat begeeft. Waarom dan toch een mondkapjesplicht? Eigenlijk willen de burgemeesters van Am sterdam en Rotterdam dat al hun burgers en gasten de kapjes 'tussen de oren' dragen, als een voortdurende herinnering dat zij voldoende afstand moeten houden. Dat zij zeer alert moeten blijven en niet de drukte moeten opzoeken. Is daar geen ander middeltje voor te bedenken? In elk geval is de mondkapjes plicht juridisch gezien dubieus. De Grondwet staat niet toe dat de overheid zich vergaand met de persoonlijke levenssfeer be moeit. Nederland is veel te klein voor verschillen in de aanpak van corona. Als we echt vinden dat mondkapjes ons kunnen hel pen, medisch of mentaal, dan moeten we ze op alle drukke plekken gebruiken. Dus in alle steden, overal in alle winkels, in de horeca, in het openbaar vervoer, bij alle evenementen en bij eenkomsten. Dat is pas consequent. Nederland is veel te klein voor lokale verschillen in de aanpak van corona Toen de buren uit elkaar gingen bleef de man nog regelmatig bij zijn ex komen met alle irritaties van dien. Op 18 oktober vorig jaar esca leerde de boel en gisteren hoorde H. in Middelburg de officier van justi tie een taakstraf van vijftig uur te gen zich eisen. H. zou de buurman hebben bedreigd en diens deur hebben vernield. Poging doodslag omdat H. de buurman met een ha mer op diens hoofd zou hebben ge slagen vond de officier niet bewe- ALMANAK zen, dus daarvoor vroeg ze vrij spraak. Overigens had H. al 105 da gen in voorarrest achter de rug. Op de bewuste dag toog H., ge wapend met een klauwhamer naar de ex-woning van de buurman, sloeg of'klopte' daarmee tegen de deur en toen de buurman open deed zou H. 'met volgens hem een krachtige stem' gezegd hebben: ,,Ik maak je kapot." Scheldpartij Dat daar een bedreiging in schuilde, ontkende H. met klem. ,,Het was eigenlijk meer dan een scheldpartij en zéker niet met de intentie te bedreigen", zei H. Dat hij met zijn gereedschap ook de deur had beschadigd ontkende H. eve neens, want zo luidde zijn argu ment: ik heb het niet gezien en ook niet kunnen controleren. Uitspraak 14 augustus. Nu de coronatijd maar duurt en duurt, komt de wetenschap steeds meer onder vuur te lig gen. De Amerikaanse weten schapper en televisiepersoon lijkheid Bill Nye neemt het voor de wetenschap op en beant woordt vragen van twijfelende twitteraars. ,,Jij bent misschien een aapachtige, maar ik niet'', stelt een twitteraar die niet in evolutie gelooft. Nye dient hem gevat van repliek. ,,Wij stam men allemaal af van aapachti- gen. HoewelMisschien heb jij een afslag gemist." En hij zwaait met zijn telefoon. ,,We hebben hier het bewijs." Veel ondernemers dragen mondkapje Veere zoekt plek van graven De gemeente Veere zoekt informatie over de precieze locatie van de graven op de begraaf plaats Noorddijk in Vrou wenpolder. De begraaf plaats werd gebruikt tot 1954, in totaal zijn er 430 mensen begraven. In het Zeeuws Archief zijn wel lijsten welke mensen er begraven liggen, maar de precieze locaties van de graven zijn niet bekend. Daarom vraagt de ge meente mensen die daar informatie over hebben, zich te melden bij Ko Joosse via telefoonnum mer 06 - 53311855 of een email naar ko@joosse.com. GOES Bibliotheken open op gewone tijden Zonder na te denken en op zijn slippers rende overbuurman Roy Berens donderdagavond de flat in waar zojuist een explosie plaats vond. ,,Het was een instinct. Ik wilde die bewoners zeggen dat ze zo snel mogelijk naar buiten moes ten komen. Ik heb vier mensen eruit kunnen krijgen." De adrenaline giert vrijdagoch tend nog door Berens' lijf. Samen met zijn vriendin Shauni Alden- hoff kijkt hij naar het zwartgebla kerde gat in het flatgebouw aan de Hogeweg. ,,Alles is kapot geblazen daar", weet hij. ,,Ik heb ook nog in de slaapkamer gekeken van het ap partement waar de explosie was. Maar ik zag niks. De rook werd steeds erger. Ik kon niks meer doen. Toen ben ik naar buiten gegaan." Zijn vriendin maakte zich onder tussen grote zorgen. ,,Hij was bin nen, terwijl de vlammen uit het ge bouw kwamen. Ik dacht alleen maar: 'kom naar buiten, kom naar buiten'. Ik ben vandaag niet gaan werken. Ik ben echt nog in shock." Berens: ,,Ik voel me schuldig, want ik hoorde later dat er veel dieren binnen waren. Daar heb ik niet aan gedacht. Ik ben een grote dieren vriend, maar ik was gisteren alleen maar met die mensen bezig." Niet geslapen Om het flatgebouw staan vrijdag ochtend zwarte schermen. In het verwoeste appartement zijn foren sisch onderzoekers nog bezig om de oorzaak van de explosie te achter halen. Bewoners uit het middelste De rook werd steeds erger. Ik kon niks meer doen. Toen ben ik naar buiten gegaan zaterdag 1 augustus 2020 II Een goede buur beter dan een verre vriend? De buurman die de 50-jarige A. H. uit Tholen had viel in ieder geval niet in die ca tegorie. Volgens H. dan. Jaren lang zou H. zijn getreiterd en geïntimideerd door zijn buur. Ad Roos Middelburg Tip? redactie@pzc.nl SLUIS In veel Sluise winkels en horecagelegenheden draagt het personeel vanaf dit weekend een mondkapje. Het bestuur van de Middenstandsver eniging Sluis (MVS) advi seert aan haar leden om vanaf vandaag mondkap jes te dragen. Hoewel dat in Nederland geen wette lijke verplichting is, neemt een meerderheid van de ondernemers dat advies over, laat de MVS weten. De reden daarvoor is dat veel bezoekers aan de stad Sluis uit België komen, waar mondkapjes gedragen worden in win kelgebieden. VROUWENPOLDER De bibliotheken in de Oosterschelderegio zijn vanaf maandag weer open volgens de regu liere openingstijden. Ook de extra faciliteiten zoals een leestafel, computers en toiletten zijn weer beschikbaar. Daarmee versoepelt de bilbiotheek alle corona maatregelen die tot nu toe golden. In de biblio theek blijft wel de an derhalve meter gelden voor volwassenen en bezoekers moeten hun handen ontsmetten. Zoals het er nu uitziet worden in september ook de activiteiten her vat. 'Kom naar Cornelleke Blok Vlissingen - Roy Berens, omwonende

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 30