li V Ajax wacht hete transferzomer 21 over misstanden in de turnsport aan mensen verteld over de praktij ken. Na de wedstrijd moest ik van mijn trainer mee terug naar huis, maar ik bleef bij de rest van het Ne derlands team. Ik ondermijnde weer zijn gezag. Maanden ben ik genegeerd. Ik probeer te blijven zoeken naar de lol in het turnen. Het gevoel van het kunnen vliegen blijft heerlijk. En soms heb ik het echt leuk met de meiden. Als we op trainingsstage gaan, stop ik mijn halve koffer vol met koek en snoep. Niet alleen voor mezelf, ook op verzoek van de an dere meiden. Maar het is oppassen, de koffer kan worden doorzocht. Mijn trainer gaat zelfs een keer op de kantine van de school vragen wat we daar kopen. Broodjes ge zond en Liga, liegen de medewer kers. Aan het einde van de week krijgen we de puddingbroodjes en kipcorns die zijn overgebleven. Dit moest geheim blijven. Boekje opendoen Als ik in 2009 word gevraagd om bij NOS radio te vertellen over mijn ervaringen, krijg ik bericht jes van steun. In de turnwereld wordt anders gereageerd. Wie denkt die Witjes wel niet dat ze is, dat ze even een boekje opendoet. Andere media willen er meer van weten. Maar ik voel dat dit niet het moment is. Beter spaar ik mijn energie, mijn ervaringen blijven mijn ervaringen. Als het moment daar is, zal ik er zijn. Elf jaar later is het zover. Deze week heeft me veel kracht gegeven. Door al die moedige mei den die nu hun verhaal doen. Ik voel me gehoord en gesteund. Ein delijk kan ik mijn volledige per soonlijkheid laten zien. Pas nu voelt het alsof ik er mag zijn. Men sen zullen begrijpen wie ik ben en waarom ik doe wat ik doe, want het verhaal is bekend. Ik voel me sterker dan ooit. Nadat ik ben gestopt, ben ik ja ren zoekende geweest. Wie was ik, wat wilde ik? Je moet eerst het trauma verwerken. Heel langzaam ga je je vormen als mens. Ik heb mezelf bewust eerst een persoon lijke ontwikkeling gegund. Ik ben ook moeder geworden, daardoor kreeg ik een spiegel voorgehou den. Ik voed mijn zoon op vanuit mijn eigen referentiekader. Ik heb in mijn jeugd warmte en veilig heid gemist, in de turnhal althans. En daar was je van 07.30 tot 09.30 uur en van 15 tot 19 uur. Of soms zelfs 20 uur, als er weer een preek kwam. Het grote deel van mijn 'opvoeding' lag in handen van de trainer. Tijdens de opleiding Social Work ontdek ik moeite te hebben met het uiten van gevoel en emo ties. Dat heb ik pas tijdens mijn studie kunnen leren. Nu accepteer ik mezelf, inclusief alle turnerva- ringen. Sinds deze week heb ik een nieuwe baan, als jeugdhulpverle- ner. Het kind willen beschermen, dat zit er diep in. Klappen Er is geen enkele nazorg voor ons geweest. Niet fysiek, niet geeste lijk, niet financieel. Leuk dat ieder een staat te klappen als je daar in de arena een prachtige turnoefe ning neerzet. Maar jij zit daarna met het leed en er is niemand die naar je omkijkt. Al denk ik dat ik er misschien nog goed vanaf ben ge komen. Ik ben hartstikke gelukkig, trots en sta goed in het leven. Vooralsnog heb ik geen psycholo gische hulp gehad. Maar ik sta er wel voor open. De schaamte is voorbij en misschien is het wel nodig voor het aangaan van rela ties, want die vermijd ik. Dit is mijn ervaring. Maar ik heb de wanpraktijken en het cultuur probleem om mij heen zien ge beuren. In mijn eigen hal, in heel Nederland en internationaal. Wat mij bezighoudt: welke schade is toegestaan in topsport met jonge meiden? En wie biedt bescher ming? Ik ben niet uit op wraak. Ik wil alleen dat er wat verandert. Ieder een zou moeten meewerken aan het onafhankelijke onderzoek: turnsters, trainers, artsen, ouders, bestuursleden en bondsmedewer- kers. De tijd van brandjes blussen is voorbij, het fundament moet worden aangepakt. Er is zo veel schade aangericht in de hang naar prestaties. Erken dat en lever na zorg. Want het échte leven begint pas nS het turnen. De verwachtingen over een nieuwe Ajax-speler worden te genwoordig niet alleen meer be paald aan de hand van het prijs kaartje dat om zijn nek hangt. De Braziliaan Antony kostte de club bijna 16 miljoen euro (kan nog op lopen tot 21,7, de op twee na duur ste aanwinst ooit). Het moge dui delijk zijn dat Ajax veel verwacht van Antony, die in de race is om de erfenis van Hakim Ziyech over te nemen. Voor beduidend min der geld komt de Ghanees Mo hammed Kudus de gelederen ver sterken. Daarmee zijn de twee spelers genoemd naar wie de ko mende tijd het meest zal worden uitgekeken. De transfervrij inge lijfde Maarten Stekelenburg zal la ter aansluiten, omdat hij pas net de Engelse competitie heeft afge rond met Everton. Ajax gaf tot nu toe 24,75 miljoen uit aan nieuwe spelers. Vorig jaar was dat in totaal bijna 60 miljoen. Maar mochten er nog enkele steunpilaren vertrekken, dan zal directeur voetbalzaken Marc Overmars niet schromen om weer de portemonnee te trekken. Het moge duidelijk zijn dat Ajax nog een hete transferzomer wacht. Van het succesteam dat in 2019 zo goed presteerde in de Champions League zal weer min der overblijven. Als Ajax één van de drie heetste transferobjec ten van de huidige markt (Andre Onana, Donny van de Beek en Nicolas Tagliafico) weet te behouden, dan is het goedbeschouwd al spekkoper. Overmars kon veel spelers vorig seizoen nog verlei den tot contractver lenging, maar het is de verwachting dat als de trans fermolen echt SHs gaat draaien, slechts Daley Blind, Dusan Tadic, Noussair Mazraoui en David Neres over zijn van het elftal dat Europees zo veel succes en applaus oogstte. Traditiegetrouw zullen talen ten de kans krijgen om tot bloei te komen. Middenvelder Ryan Gra- venberch (18) mocht zichzelf aan het eind van het vorige seizoen al basisspeler noemen, terwijl ver dediger Jurriën Timber (19) ook op de deur klopte. Bij Ajax wordt verder veel verwacht van de nog maar 17-jarige Naci Ünüvar, die onlangs zijn contract verlengde tot medio 2023. W Coach Erik ten Hag zal de komende tijd nog moeten zoeken en puzzelen Waar trainer Erik ten Hag zijn favoriete elftal in de afgelopen zo mers kon boetseren rond een aan tal vaste pijlers, zal hij de ko mende tijd meer moeten zoeken en puzzelen. Wie wordt de opvol ger van Hakim Ziyech? En wie staat er straks op de nummer 10- positie? Is Perr Schuurs de opvol ger van Joël Veltman en start hij het seizoen als rechter centrale verdediger ofis Edson Alvarez als nog geaard in Amsterdam? Moet Lisandro Martmez zijn landge noot Tagliafico opvolgen als links back en wie is de beoogde doel puntenmaker? Lassina Traoré, Dusan Tadic, Brian Brobbey (18) of toch Klaas-Jan Huntelaar (36)? Wel mooi meegenomen dit sei zoen: als alles volgens plan ver loopt en het lukt AZ niet om via juridische wegen alsnog een plek in het hoofdtoernooi van de Champions League te bemachti gen, beginnen de Amsterdam mers direct in het hoofd toernooi (als ook de ko mende winnaar van de Champions League zich al via de eigen competi- |r tie kwalificeert). Die weelde kende de club voor het laatst in 2014. Streep door nog drie races De Jong stuit nu op Brouwer Oefenduel van PSV afgelast zaterdag 1 augustus 2020 GO en geef nazorg' Ajax begint vandaag officieel aan het nieuwe seizoen. Op de dag van de eerste training is er nog veel onduidelijk in Amster dam. Uitgaande transfers han gen in de lucht, miljoenenaan winsten zullen zich moeten be wijzen en de opstelling is nog abacadabra. Nik Kok Amsterdam 4 Andre Oana. foto BSRAGENCY MOTOGP Vanwege corona gaan de grands prix van Argentinië, Thailand en Malei sië niet door. De drie races waren al uitgesteld, maar worden dit seizoen niet meer ingehaald werd gisteren be kend. Het door de corona flink inge korte motorsport jaar wordt eind no vember besloten met een wedstrijd in Europa. TENNIS De NK-finale bij de mannen gaat tus sen Jesper de Jong (foto) en Gijs Brou wer. Bij de vrouwen stuit de als eerste geplaatste Richèl Hogenkamp op de pas 17-jarige Bente Spee. VOETBAL De eerste oefen wedstrijd van PSV in voorbereiding op het nieuwe seizoen ging gisteren niet door. Dat is kort voor de aftrap be sloten, toen bekend werd dat een speler van tegenstander UNA corona heeft. De PSV'ers namen het daarna op sportcomplex De Herdgang in een onderling duel tegen elkaar op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 21