Schandaa Wevers: 'Foute tijd' 20 Petra Witjes trok elf jaar geleden al aan de bel SJOERD MOSSOU Column @sjoerdmossou De Zwitserse justitie is een strafrechter lijk onderzoek gestart naar FIFA-baas Gianni Infantino. Dat is erg ironisch: de man die de wereldvoetbalbond eindelijk moest verlossen van alle schandalen, is nu zelf in een schandaal beland. Kort samengevat had Infantino een dubieuze ont moeting met de Zwitserse hoofdaanklager Michael Lauber in een zeker hotel in Bern (naar verluidt geen jeugdherberg met muffige stapelbedden). Dat mag niet, Infantino had Lauber alleen op de burelen van justitie mogen spreken in een 'offici ële setting'. Er had netjes genotuleerd moeten worden, niet gefluisterd of gekonkeld boven een ingewikkelde cappuccino. Maar wat de zaak zo pikant en geruchtmakend maakt: welk achterkamertjesspel is hier precies gespeeld? Lauber was de man die in 2015 schoon schip maakte bij de FIFA, door een hele rits dubi euze voetbalbestuurders op te laten pakken, in een zaak die óók UEFA-baas Michel Platini de kop zou kosten. Er speelt ook wat gedoe rond een televisiecon tract, maar het plaatje is mogelijk groter. Speelde Infantino hier onder één hoedje met de Zwitserse officier, bovenal om uiteinde lijk zelf de macht te grijpen - ten koste van zijn voormalige baas Platini? Ofwel: werd de ene boef hier pootje gelicht Laat dit door de andere boef? maar het WK van de schande en de schaamte worden in Qatar. Het is House of Cards met een vleugje Suits en een eetlepel Gomorra, precies zoals we dat gewend zijn van de hoogste voetbalbaasjes. Het web is zo geraffineerd en complex, zo doordrongen met machts zucht, er krioelen zoveel spinnetjes tussen elkaar door, er kleeft nog zoveel oude poep aan de draden, dat vrij wel niemand ontsnapt met een smetteloos, ongekreukt pak. Uitgerekend Sepp Blatter, daar is-ie weer, was er gisteren als de kippen bij om zijn opvolger de maat te nemen: Infantino moest als de wiedeweerga ge schorst worden door de FIFA. Als het niet zo droe vig was, zou je er van in de lach schieten. glorieuze reset van het voetbal, was mooi maar ook best naïef natuurlijk. Het geld is te groot, het verle den te zeer besmet, de controle te mager, de knoop te duister en ingewikkeld. Zolang we nog aanhikken tegen een WK in godbe tert Qatar, als tastbaar symbool van alles wat fout is, loopt iedere weg naar een oplossing dood. Ook voor de voetbalbestuurders van goede wil: het is onmogelijk om straks in Doha mooi weer te spelen met een FIFA-stropdas. Het einde is nog lang niet in zicht - en ergens is dat misschien maar goed ook. 'Qatar' boycotten lijkt me tamelijk zinloos, onhaalbaar vooral. Laat dit maar het WK van de schande en de schaamte worden. Laat ze straks in Doha maar poedelnaakt op het schavot klimmen, voorheen het ereterras - opdat de wereld onbeperkt met rotte eieren kan gooien. Robben mist ook oefenduel Bennett soleert naar zege Sam Bennett (29, foto) heeft de vierde rit in de Ronde van Burgos op zijn naam ge schreven. De Ierse wielren ner van De- ceuninck - Quick-Step ontsnapte in de laatste ki lometer uit het peloton en kwam solo aan in finish- plaats Roa de Duero. Remco Eve nepoel blijft leider. Petra Witjes (29) was in 2009 de eerste klokkenluider van turnmisbruik. Zeven jaar lang trainde ze met vader en dochters Wevers, in een regime van vernedering en mishandeling. Nu lijkt er eindelijk wat te gaan gebeuren in de verrotte turncultuur. Aan de keukentafel doet Witjes haar verhaal. Een monoloog. ,,Ik sta op de balk. De trainer zegt dat ik er niet eerder vanaf mag dan wanneer ik een bepaalde oefening heb gedaan. Ik kijk in de spiegel van de turnhal en denk: voor wie doe ik dit nu eigenlijk? Ik ben er klaar mee. Als ik de zaal uitloop hoor ik: je hoeft niet meer terug te komen. Mooi. Dat is precies wat ik wil. Het is 2008 en de Olympische Spelen van Peking naderen. Mis schien had ik een kans gemaakt. Maar de oogkleppen zijn al af, het plezier is weg. Gebroken, na een proces van jaren. Als meisje van 7 jaar begin ik in Heino met turnen. Ik ben een stijve hark, maar heb wel talent en ben mentaal sterk. Nadat ik in 2001 naar Oldenzaal verhuis, kom ik in de groep van Vincent Wevers. Met zijn dochters Sanne en Lieke en Tahnee Masela vormen we de vaste kern van vier, die wordt aan gevuld met anderen. Hoe meer we trainen en hoe beter we worden, des te strenger wordt het regime. Toch heb ik vaak een lach op mijn gezicht. De training begint om 07.30 uur, maar mijn vader heeft een sleutel van de zaal en vaak gaan we met een paar meiden al een uur eerder naar binnen. Turn- REACTIE blokken bouwen, beetje plezier maken. Als Vincent binnen komt, zitten we netjes en met een seri eus gezicht op de mat. Je weet nooit hoe zijn humeur is. Soms goed, vaak niet. Ik heb het hele palet aan kindermishandeling meegemaakt. Ook fysiek. Eén keer heb ik in Frankrijk een trap van hem gehad, maar de echte pijn kwam van al het andere. Het klei neren, schelden, indoctrineren, negeren, intimideren en dreigen. Iedere dag weer. Emoties mochten er niet zijn. Blessures werden ge negeerd. Vier keer per dag op de weegschaal. En dan nog word je bij zogenaamde vetjes gegrepen en dikke koe genoemd. Afgeplakt Onze zaal is afgeplakt, niemand kan binnen kijken. Al heeft één ouder er een klein gleufje in gesneden om te spieken. Maar als het plakfolie een keer door iemand wordt wegge trokken, is het er de volgende och tend weer opgeplakt. Ik ben geen 'jaknikker'. Vanaf mijn 14de ben ik mijn mond open gaan doen. Na de training zit ik vaak tot middernacht met mijn vader aan de keukentafel. Hij zegt dat ik op elk moment kan stoppen. En hij gaat meerdere keren in ge sprek met mijn trainer. Die zegt dat het wel goed komt. Petra is ge woon een beetje rebels. Ik ben niet rebels, ik kom op voor mezelf. Op enig moment staan we netjes opgesteld in een rijtje. Mijn trainer is echt heel erg boos. Ik wrijf even aan mijn neus, door het magnesiumpoeder heb ik jeuk en moet ik bijna niezen. Mijn trainer vindt dat ik daarmee zijn gezag ondermijn, omdat ik in zijn ogen lachte. Voor straf moet ik kikkersprongen maken met een zware zandzak op mijn rug. Ik weiger. Ik laat me niet als slaaf be handelen voor iets wat ik niet heb gedaan. De zaal staat op zijn kop, ik word aan mijn arm getrokken: en nu ga je het doen! Maar ik blijf erbij en word de zaal uitgezet. In aanloop naar een EK of WK train ik vaak apart. Met mijn ge drag en ideeën ben ik recalcitrant en kan ik de rest van de groep ter roriseren, vindt mijn trainer. Vaak word ik in de 'rotte appel groep' gezet, onder anderen met Joy Goedkoop en Lieke Wevers. We kelijks wordt gedreigd dat we maar naar Nijmegen of Heerenveen moeten verhuizen. Daar trainen de amateurs. In 2006 doe ik een melding bij de topsportmanager van de KNGU. Er wordt een onderzoek aangekon digd naar de gang van zaken in Ol- denzaal, NOC*NSF financiert. In de kantine van een zaaltje word ik door twee mensen gehoord na mens NOC*NSF. Onder anderen Sanne en Lieke zitten er ook bij. Dus ik weet dat alles wat ik zeg zo bij mijn trainer terecht kan komen. Toch vertel ik veel. Er wordt een rapport opgemaakt. Ik hoor er nooit meer wat van. Ik vraag mij af waar het is gebleven en waarom er nooit iets mee is gedaan. Er verandert niets. Er komt een mental coach in de zaal. Vóór en tijdens mijn ge sprek met haar, voel ik de ogen van mijn trainer in mijn rug. Ik mag niets zeggen. Na twee of drie keer komt ze niet meer terug. Ook op het WK in Stuttgart in 2007 heb ik zaterdag 1 augustus 2020 GO 3. De gedachte dat deze tijden van corona zouden leiden tot een grote grondige schoonmaak, een VOETBAL FC Groningen doet het rus tig aan met Arjen Robben (36, foto). De aanwinst zit niet bij de se lectie voor het oefenduel tegen Hera cles vandaag. „Voor Arjen is er een indivi dueel pro gramma dat erop gericht is dat hij erbij is als we de competitie starten thuis tegen PSV'', aldus trainer Danny Buijs. BURGOS o a 0) 'Erken schade Rik Spekenbrink Enschede Vincent Wevers heeft bij de NOS voor het eerst gerea geerd op de aantijgingen van oud-turnsters. Hij ontkent (oud-)pupillen geslagen of ge schopt te hebben, maar be kent en betreurt zijn werkwijze in het verleden. ,,Ik heb me aangesloten bij een cultuur die er toen was. Het was een foute tijd. Ik vind het heel erg dat turnsters daar nog last van hebben. Ik ben er kapot van." Wevers ging niet in op het ver zoek van deze krant om te reageren op het verhaal van Witjes. De KNGU deed dat wel: „Petra geeft aan dat er voor haar gevoel destijds niets met haar klacht is gebeurd. Dat trekken wij ons erg aan. Als jonge sporters zich zo in de steek gelaten hebben ge voeld, hebben we hen als bond in de steek gelaten." Petra Witjes kan weer lachen. ,,Het échte leven begint pas na het tur nen.'' FOTO ERIC BRINKHORST

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 20