maar te druk cfk regionale nieuws Hoogleraar: Verordening is in strijd met de Grondwet JOL krant Omwonenden in shock na explosie in flat Walcheren 'Het is zo verschrikkelijk' Het was gisteren druk in Zeeland. Héél druk. Op de stranden én op de wegen ernaartoe. Toch bleven volgens de Veiligheidsregio grote problemen uit, afgezien van ergernis bij mensen die op de warmste 31 juli ooit urenlang in de file stonden of hun favoriete plekje niet konden bereiken. ,,We hebben geen signalen gekregen dat het ergens niet goed is gegaan", zegt Corry Brand van de Veiligheidsregio.P3 Eindhoven Dat blijkt uit een peiling van onder zoeksbureau Markteffect. „Duidelijk is dat 'de Nederlander' geen eendui dige mening heeft over het mond kapje'', zegt onderzoeksspecialist Krijn Vugts. „Driekwart heeft er be grip voor als er een mondkapjes plicht zou komen en zegt 'dan moet het maar', maar toch zijn meer men sen tégen zo'n verplichting dan voor." Zeven op de tien Nederlanders (69 procent) passen hun gedrag aan, zodat ze geen mondkapje hoeven te dragen. Zo mijden ze het openbaar vervoer. Veel mensen zien een mondkapj e niet zitten omdat het de ademhaling zou bemoeilijken. Dat denkt althans een meerderheid (59 procent) van de Nederlanders. Slechts 16 procent zegt zich bij het dragen van een mondkapje minder De gemeente kan ook geen bikiniverbod of langebroekenplicht instellen goed aan andere regels te zullen houden. De burgemeesters van Rotterdam en Amsterdam stellen vanafwoens dag mondkapjes verplicht in drukke winkelgebieden. In die twee steden klinken de berichten over oplo- pende aantallen coronabesmettin gen het hardst. In beide steden vindt, in tegenstelling tot de rest van het land, een kleine meerderheid dat mondkapjes verplicht moeten wor den, blijkt uit de peiling. Mondkapjes verplichten is echter in strijd met de Grondwet, zegt hoogleraar staatsrecht Wim Voer- mans in een interview met deze krant. ,,De gemeente kan niet zo maar een grondrecht inperken, in dit geval het recht op persoonlijke levenssfeer. De gemeente mag men sen dus niet verplichten een mond kapje te dragen. Net zoals de ge meente geen langebroekenplicht, bikiniverbod of hoofddoekverbod kan instellen. Dat Aboutaleb zegt: we doen wat nodig is, desnoods houden we ons maar niet aan de re gels, is zeer zorgelijk. Dat doe je niet in een rechtsstaat." De noodtoe stand is het enige middel om de Grondwet op te schorten, legt hij uit. ,,Maar dat moet de regering doen, dat kan niet op lokaal niveau." Volgens hem kunnen burgemees ters mondkapjes wel sterk aanraden. ,,Met de boodschap dat winkels an ders misschien dicht moeten. Win keliers kunnen mondkapjes ver plichten, op straat kunnen ze wor den uitgedeeld. Zo krijg je waar schijnlijk 90 procent van de mensen mee." P6 en ZEELAND 2 zaterdag 1 augustus 2020 26°C Nieuwsmedia over hef insfri 1^ T yarTluS'' ïndeten' hg nrisis? Laat je niec gek naton». Wvier .li mmo'tel.l.er. - ZEELAND 2 FOTO DIRK-JAN GJELTEMA Begrip voor mondkapjesplicht Driekwart van de Nederlanders (73 procent) heeft er begrip voor als er een mondkapjes plicht ingevoerd zou worden. Toch vindt slechts 34 procent dat het dragen van een mond kapje verplicht zou moeten zijn, tegenover 44 procent die dat niet ziet zitten. Victor Schildkamp Annemieke van Dongen - Wim Voermans, hoogleraar staatsrecht Hitte pzc.nl verdreven Ook voor het laatste Jaargang 262 De PZC is onderdeel van: Prijs €3,85 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/bezorging s 1688 5 5 5 5 47"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 1