V 5' Jongere koopt opeens een caravan ECONOMIE 19 Grote Europese landen en VS presenteren sombere kwartaalcijfers m Oud-topman ING verleden Rode cijfers, record- krimp en weinig lichtpuntjes tekenen de economieën van landen als de VS, Duitsland, Frankrijk, Italië, en Spanje, die de afgelopen dagen de economische cijfers bekendmaakten over het tweede kwartaal. Dat stond volledig in het teken van corona. Door de coronacrisis heeft de euro zone de hardste economische klap ooit te verduren gekregen, meldt het Europese statistiekbureau Eu- rostat. De economie van de negen tien landen is in het tweede kwar taal 2020 gekrompen met 12,1 pro cent ten opzichte van de voor gaande periode. Het voorlopige cijfer komt niet onverwacht. In het eerste kwartaal was al sprake van een krimp van 3,6 procent. De economie van de hele Europese Unie beleefde in het tweede kwartaal een neergang van 11,9 procent. Dat was met afstand de grootste neergang die Eurostat ooit heeft vastgesteld. Frankrijk De economie van Frankrijk is in het tweede kwartaal in recordtempo gekrompen met 13,8 procent ten op zichte van het eerste kwartaal. Oor zaken zijn de coronacrisis en de lockdownmaatregelen, meldde het Franse nationale statistiekbureau bij de voorlopige raming. 5* Het is de sterkste krimp sinds het begin van de metingen, meer dan zeventig jaar geleden. Wel viel de klap minder groot uit dan ver wacht. Economen hadden gemid deld op een min van 15,2 procent gerekend. In het eerste kwartaal liet de Franse economie al een bijge stelde min van 5,9 procent opteke nen. De Franse minister van Finan ciën Bruno Le Maire geeft aan dat de maatregelen om de economie te ondersteunen moeten worden doorgezet. De Franse overheid houdt voor heel 2020 rekening met een krimp van 11 procent. Spanje Ook de Spaanse economie heeft in het tweede kwartaal keiharde klap pen gekregen door de coronacrisis. Volgens voorlopige cijfers van het Spaanse statistiekbureau kromp de economie met 18,5 procent ten op zichte van het eerste kwartaal. De krimp viel in Spanje juist gro ter uit dan verwacht, want econo men hadden een neergang van 'slechts' 16,6 procent voorspeld. In het eerste kwartaal van dit jaar was al een krimp van de Spaanse econo mie met 5,2 procent te zien. Op jaarbasis ging de economie van Spanje met meer dan 22 pro cent onderuit. Spanje behoort tot de landen die het hardst zijn ge raakt door de corona-uitbraak. Door de crisis kwam bijvoorbeeld het toerisme naar Spanje vrijwel stil te liggen. Ook het bedrijfsleven en de consumentenbestedingen stonden zwaar onder druk. Italië De economie van Italië is in het tweede kwartaal met 12,4 procent gekrompen ten opzichte van de voorgaande drie maanden. Dat maakte het Italiaanse statistiekbu reau Istat bekend in een voorlopige raming. Die krimp is juist minder sterk dan gevreesd. Economen rekenden gemiddeld op een terugval van 15,5 procent. In het eerste kwartaal van dit jaar was sprake van een krimp van de Itali aanse economie met 5,4 procent. Duitsland Donderdag werd al bekend dat de economie van Duitsland in de afge lopen periode met meer dan 10 pro cent is gekrompen, wat de sterkste neergang is sinds het begin van de metingen in 1970. Het cijfer valt net als in Spanje slechter uit dan ver wacht, want economen hadden hier gerekend op een krimp van 9 procent. In het eerste kwartaal van dit jaar was een bijgestelde neer gang met 2 procent te zien voor de grootste economie van Europa. Om de crisis het hoofd te bieden is de Duitse overheid met omvangrijke steunpakketten voor de economie gekomen, terwijl ze ook maatregelen heeft getroffen om massa-ontslagen te voorkomen. Berlijn rekent voor heel dit jaar op 6,3 procent krimp. VS Ook aan de overzijde van de Atlan tische Oceaan werden rode cijfers gepresenteerd. De economie van de Verenigde Staten is in het tweede kwartaal met 9,5 procent gekrom pen, bleek uit een raming. Ten op zichte van het tweede kwartaal vo rig jaar was de terugval zelfs 32,9 procent. Het gaat ook in de VS om de sterkste daling van het bruto bin nenlands product (bbp) sinds de metingen begonnen. In het tweede kwartaal deden de lockdownmaatregelen tegen het co ronavirus zich volop voelen in de VS. Huishoudens consumeerden flink minder, deels door winkelslui tingen en mogelijk ook doordat ze uit voorzorg de hand op de knip hielden. Consumentenuitgaven zijn doorgaans goed voor twee derde van het Amerikaanse bbp. Daarnaast schroefden bedrijven hun investeringen sterk terug en werd de handel geraakt door de we reldwijde pandemie. De uitgaven van de Amerikaanse federale over heid stegen wel, maar dat werd te nietgedaan doordat staten en lokale overheden minder besteedden. De vraag is nu hoe snel de Ameri kaanse economie zich herstelt van de klap. De arbeidsmarkt, consu mentenuitgaven en de industriële productie krabbelen sinds mei op, dankzij de geleidelijke opheffing van lockdowns en een omvangrijk stimuleringspakket van de regering. Tegelijkertijd is de VS er niet in ge slaagd een heropleving van het aan tal coronabesmettingen te voorko men, wat verder economisch herstel kan belemmeren. Uit cijfers van Bovag en RDC blijkt dat opmerkelijk meer jonge men sen sinds de uitbraak van het coro navirus een caravan of camper hebben aangeschaft. Het aantal ca ravaneigenaren in de leeftijd tot en met 35 jaar nam tussen 1 april en 1 juli 2020 met 6,6 procent toe tot bijna 18.000 en bij de campers steeg dat aantal met 17,2 procent tot ruim 4600. ,,In absolute cijfers is de groei be scheiden, maar het is absoluut een nieuwe trend'', zegt Tom Huy- skens van de Bovag. In de jongste leeftijdscategorie van 18 tot en met 25 jaar groeide het caravanbezit zelfs met 7,2 procent. Het aantal caravaneigenaren van 65 jaar en ouder nam juist af met 1,9 procent. In totaal stonden er op 1 juli dit jaar 422.127 caravans geregistreerd in Nederland, iets minder dan drie maanden eerder. In het tweede kwartaal van 2020 nam het camperbezit onder de jongste groep van 18 tot en met 25- jarigen met 26,8 procent toe. Bij de 65-plussers bedroeg die stijging slechts 1,5 procent. Siewert Gorter, voorzitter van Bo vag Caravan- en Camperbedrijven: ,,Nu verre reizen en all-inclusive- vakanties voor velen geen optie zijn, kijkt iedereen naar wat wél kan. Kamperen blijkt dan ineens niet alleen een geweldig alterna tief, maar ook nog eens corona- proof.'' De driehonderd caravan- en camperbedrijven die bij Bovag zijn aangesloten, hebben een moeilijk voorjaar gehad, met heel veel on zekerheid over het vakantiesei zoen. ,,In dat voorjaar hadden alle zaken juist op volle toeren moeten draaien, we zijn immers seizoens gebonden. De toenemende inte resse voor kamperen maakt ons jaar vooralsnog enigszins goed'', al dus Gorter. DEN HAAG Voormalig topman van ING Wim Scherpenhuisen Rom is gisteren op 87-jarige leeftijd overleden. Hij was in 1992 de eerste topman van ING dat ontstond uit een fusie tussen NMB Postbank Groep en verzekeraar Nationale- Nederlanden. Na enkele weken moest hij al aftreden vanwege een schandaal rond privébeleggingen die door zijn toenmalige werkgever werden gefinancierd. Volgens huidig ING-topman Steven van Rijswijk bereidde Scherpenhuisen Rom 'de bank voor op de toekomst'. 4*-Van der Valk hotel tussen Utrecht en Den Bosch C) traveldeal zaterdag 1 augustus 2020 GO Corona stort westerse economieën in vrije val Anne Johanna Wijn Brussel De productielijn van Smart-auto's in Hambach in Oost-Frankrijk. De Franse economie kromp in het af gelopen kwartaal met bijna 14 procent. foto afp Een caravan of een camper is traditioneel iets voor gezinnen en pensionado's. Corona gooit dat beeld overhoop. Vooral twintigers en begin dertigers kopen nu de rijdende huisjes, nu de reis naar Azië er even niet in zit. Ton Voermans Bunnik traveldeal.nl/K08011 Van der Valk Hotel Zaltbommel-A2 V 1 of 2 overnachtingen in een Comfort kamer V 1 of 2 x uitgebreid ontbijtbuffet V Hotel op Zoover beoordeeld met een 8,2! V Mogelijkheid fietsen te huren bij het hotel Excl. reserveringskosten €19,95 per boeking en i nel uslef toeristen bela sti ng en/of se rvice kosten boek online of bel tussen 10.00 -16.00 uur I C 088-0331506

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 19