Vrees voor corona helpt producent van zeep Klap voor Basic-Fit ECONOMIE 17 Verkoop van detailhandel zit in de lift Dit is geen tijd om elkaar over principes de hersens in te slaan NEW YORK Colgate-Palmolive, maker van onder meer zeep, sham poo en tandpasta, is het tweede kwartaal goed doorgekomen. Het Amerikaanse concern profiteerde ervan dat bepaalde verzorgingspro ducten door vrees voor het corona virus gretig aftrek vonden. Volgens topman Noel Wallace zorgde de coronacrisis wel voor veel uitdagingen. Sommige producten liepen juist minder goed. Verder waren er ongunstige wisselkoersef fecten. De totale opbrengsten kwa men uiteindelijk 1 procent hoger uit dan een jaar eerder, op 3,9 miljard dollar. De winst liep op van 586 miljoen tot 635 miljoen dollar. Colgate-Palmolive heeft geen nieuwe financiële prognoses voor het hele jaar naar buiten gebracht. Daarvoor is de situatie rond het co ronavirus nog te onzeker, vindt het bedrijf. grepen treffen vooral koffersjouwers en grondmedewerkers. Bij hen schrapt KLM vijfhonderd arbeids plaatsen. Omdat zich relatief veel ca binemedewerkers hebben gemeld voor een vrijwillig vertrek, blijft het gedwongen verlies daar beperkt tot driehonderd. Ook worden driehon derd vliegers boventallig. De rest van de onvrijwillige ontslagen valt in de kantoren. De cijfers zijn inclusief het verlies van vierhonderd arbeidsplaat sen bij Transavia en Martinair. Van de werknemers die blijven, wordt een loonoffer verwacht dat voor de hoogste salarisklassen - top mensen en piloten - oploopt tot 20 procent. De vakbonden verzetten zich fel daartegen, omdat die maatre gel is opgelegd door het kabinet in ruil voor de miljardentoezeggingen. ,,De eisen van de overheid gaan over arbeidsvoorwaarden", zegt El- bers. ,,Dat is meer dan loon alleen. De invulling ligt bij KLM en de bonden, niet bij het kabinet. Wij gaan met de bonden praten over het totale pak ket.'' Saneringsplan KLM, dat donderdagavond over de eerste helft van het jaar een brutover- lies van 768 miljoen euro en een hal vering van de omzet naar 2,8 miljard euro meldde, wil al in oktober een sa neringsplan aan het kabinet overleg gen om te voldoen aan de voorwaar den van de eerste geldschieteropera tie. ,,Er zijn nu echter zo veel onze kerheden, dat ik niet denk dat we in oktober een definitief plan hebben'', zegt Elbers. ,,Dat zal echt nog een paar maal worden aangepast.'' Dat wordt een hard gevecht. ,,Het wordt moeilijk om aan de voorwaar den te voldoen", zegt secretaris Da- rio Fucci van de KLM-onderne- mingsraad. ,,Ik snap hoe ze aan deze getallen komen, maar het is aan ons om het belang van de medewerkers tegen dat van het bedrijf af te zet ten.'' De vakbonden zien niets in ge dwongen ontslagen. ,,We gaan er al les aan doen om KLM ervan te over tuigen dat gedwongen ontslagen overbodig zijn'', zegt bestuurder Gertjan Tommel van De Unie. ,,En we willen er alles aan doen om voor elkaar te krijgen dat deze mensen toch worden omgeschoold." Vakcen trale CNV eist dat medewerkers die worden ontslagen, niet eerst loon moeten inleveren, waardoor ook hun WW-uitkering lager wordt. Michiel Wallaard: ,,Dan worden ze dubbel gepakt.'' ,,Deze ingreep mag niet leiden tot onzekere contracten'', zegt bestuur der Jan van den Brink van vakbond FNV. ,,Wij willen geen groei zien van het aantal medewerkers met een flexcontract als mensen met vaste contracten buiten de deur worden gezet.'' Elbers: ,,Dit is geen tijd om elkaar over principes de hersens in te slaan. Dit is een tijd om met elkaar de schouders eronder te zetten en hier zo goed mogelijk doorheen te ko men.'' Air France Niet alleen KLM heeft het zwaar. Zusterbedrijf Air France hapt ook naar adem, maar het nationaliseren van Air France staat niet op de agenda. Dat benadrukte de Franse minister Franck Riester (Buiten landse Handel) gisteren. Zowel Ne derland als Frankrijk heeft een aan- delenbelang van circa 14 procent in Air France-KLM. De Nederlandse re gering gaf bij de aankondiging van 3,4 miljard euro steun, in de vorm van directe leningen en kredietga ranties, al aan dat een kapitaalinjec tie door aandeelouders de meest lo gische optie voor vervolgsteun is. Frankrijk zegde dit jaar al een steun- pakket ter waarde van 7 miljard euro toe. Het is onzeker of dat genoeg is en hoe het zit met de terugbetaling. Air France-KLM zal op een bepaald mo ment nieuwe aandelen moeten uit geven om de crisis te kunnen door staan, zei financieel topman Frédéric Gagey in een conferencecall met analisten. Die vroegen hem onder meer hoe het luchtvaartconcern le ningen van de Nederlandse en Franse overheid verwacht terug te betalen. DEN HAAG De detailhandel heeft in juni 9,8 procent meer omgezet dan in de zelfde maand een jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS). Het is de grootste groei sinds het begin van de publicatie van deze cijfers in 2005, aldus het statistiekbureau. Zowel de foodsector als de non-foodsector realiseerde een hogere omzet. Wel lijden kledingwinkels en de win kels in schoenen en lederwa ren al maanden forse omzet verliezen. Die omzetdaling was in juni echter kleiner dan in de voorgaande maan den. HOOFDDORP Sportscholenuitba ter Basic-Fit heeft in de eerste helft van het jaar een groot verlies in de boeken gezet. Ook de omzet liep fors terug als gevolg van de uitbraak van het coronavirus. Door lock- downmaatregelen moesten veel vestigingen hun deuren gesloten houden. Het verlies kwam uit op 51,9 mil joen euro. Dat was een jaar eerder nog een winst van 0,9 milj oen euro. In totaal liep de omzet in het afge lopen halfjaar terug naar 183 mil joen euro, 24 procent minder op jaarbasis. ,,Het afgelopen halfjaar was de zwaarste periode in de ge schiedenis van onze branche'', zei topman Rene Moos in een toelich ting op de cijfers. Basic-Fit ver wacht in 2020 zo'n honderd nieuwe vestigingen te openen. zaterdag 1 augustus 2020 De coronacrisis bracht het passa giersvervoer door de lucht zo goed als tot stilstand. De omzet van KLM hal veerde in de eerste helft van 2020. - Pieter Elbers, KLM Economy

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 17