IRENE VAN DEN BERG 16 ECONOMIE Ondanks de miljarden aan overheidsleningen is er geen houden aan: KLM kondigde gisteren aan dat er vijfduizend banen verdwijnen. En topman Pieter Elbers belooft niet dat het daarbij blijft. 1^ KLM VIJFDUIZEND BANEN WEG Bij inleveren loon én ontslag worden medewerkers dubbel gepakt Het druist in tegen ons fatsoen het verdorven businessmodel van de nertsenfokkerij nog vier jaar te tolereren. Deze week werd opnieuw het coronavirus vastgesteld bij een nertsenfokkerij. Dui zenden dieren werden over de kling gejaagd. Pardon, geruimd. In de coronacrisis zijn er in Nederland naar schatting 1 miljoen nertsen ge dood. Daar is weinig ophef over. Misschien komt dat doordat het le ven van de dieren zo miserabel is, dat een vroegtijdig einde eerder een zegen dan een misstand lijkt. De moederdieren, die in kleine getra liede kooien leven, zijn fokmachi- nes die pups baren die stuk voor stuk worden geëlektrocuteerd of vergast. Hoe erg is het dat hun el lendige leven ophoudt? Ik kan u meer gruwelijkheden voorschotelen, maar dat is helemaal niet nodig. U bent het namelijk met mij eens. Of u nu links of rechts bent, conservatief of progressief, re ligieus of niet, u heeft voldoende fatsoen om te beseffen dat de pels- dierhouderij een verdorven busi nessmodel is; en het vak van nert senfokker een onethisch beroep. Als we honderd jaar geleden wa ren geboren, hadden we wellicht een andere mening gehad, want de publieke opinie wordt beïnvloed door tijd en plaats. Ooit werd an ders aangekeken tegen 'beroepen' als beul en slavenhandelaar. En veel Spanjaarden oordelen positiever over stierenvechters dan de gemid delde Nederlander, al neemt het ge luid van critici in Spanje ook toe. Ik zie dat als voortschrijdend inzicht. Het is mooi dat onze morele nor men niet alleen zijn gebaseerd op de rechten van mensen, maar steeds vaker ook op dierenwelzijn. Ik denk ook dat er een tijd komt dat mensen anders gaan kijken naar slachters, slagers en varkens- en kippenboeren. Zover is het nog niet. Zolang deze generatie Neder landers gemiddeld ruim 77 kilo vlees per jaar verorbert, het liefst van het goedkoopste soort, kan de vleesindustrie veel kritiek terecht afdoen als hypocriet. Dat is anders bij nertsenfokkers. Al decennia zetten velen vraagte kens bij de pelsdierhouderij. Fok ken van vossen werd in 1995 verbo den en in 1998 ging het verbod voor chinchilla's in. Door een ruimhar tige overgangsregeling mochten be staande fokkers tot 2008 doorgaan. Sinds 2013 geldt een nertsenfokver- bod, maar fokkers mogen hun be drijf nog doorzetten tot 2024. Ik wil niet leven in een maatschappij waarin zo wreed wordt omgegaan met dieren Als de maatschappij het erover eens is dat bepaald gedrag immoreel is, moet je daar mensen niet meer dan tien jaar nog mee laten doorgaan. Nertsenfokkers jammeren in de media dat hun gezin afhankelijk is van hun bedrijf. Tenzij hun kinde ren ouder zijn dan 25, geldt dat als slecht vooruitkijken. Dat nertsenfokkerijen nog vier jaar lang deel uitmaken van onze samenleving, knaagt aan mijn rechtvaardigheidsgevoel. Ik wil niet leven in een maatschappij waarin zo wreed wordt omgegaan met die ren. En u volgens mij ook niet. Overheid, help ons. Basic-Fit Altice KLM Shell Schiphol Het is de tol van de coronacrisis: het eerste massaont slag in Nederland valt bij KLM. Zeker 1500 mensen moe ten gedwongen weg en het kan nog erger worden. In totaal verdwijnen bij KLM ruim vijf duizend arbeidsplaatsen, liet het be drijf gisteren weten. De grootste klappen vallen op Schiphol en in Amstelveen. Het aantal van 5000 omvat ook de banen van de 2436 KLM'ers die zelf al hadden gekozen voor een vertrekregeling. Volgens KLM-topman Pieter El- bers is de ingreep als gevolg van de enorme invloed van de coronacrisis onvermijdelijk. Ook moet de maat schappij bezuinigen om te voldoen aan de voorwaarden voor de noodle- ningen van 3,4 miljard euro die de re gering en banken hebben toegezegd. KLM hoopt met dat geld en de sa- neringen vanaf 2023 weer overeind te krabbelen, maar dat kan ook 2024 worden. De situatie is zo onzeker, dat een nieuwe ontslagronde niet wordt uitgesloten als in de loop van volgend jaar de omvang van de activiteiten nog altijd meer dan 20 procent onder die van de normale situatie liggen. ,,We moeten eerlijk zijn, dit is op basis van de kennis van nu'', zegt El- bers. ,,Niemand weet precies hoe deze crisis verdergaat en welke stap pen er nodig zijn. Als we nog maan den in deze situatie blijven zitten, moeten we verdere stappen nemen.'' De gisteren bekend geworden in- zaterdag 1 augustus 2020 ^0 @ivandenberg Reageren? economie@ad.nl Irene van den Berg is journalist en columnist, gespecialiseerd in finan ciële psychologie. (In haar verhalen probeert zij ons economisch gedrag te verklaren.) Beleggers zijn onder de indruk van de leden- aanwas van het fitnessbedrijf. De omzet van de Franse kabelaar was boven ver wachting goed. Die nertsen, dat kan dus echt niet meer M Kenners voor spellen een traag herstel van de luchtvaartmaat schappij. Het megaverlies van donderdag (15,4 miljard) ijlt nog na. a> E o GO ÈÉfe j ■W Herman Stil -Michiel Wallaard, CNV

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 16