Wilde achtervolging twee Nederlandse plofkrakers Aziatische haar duikt op in coldcase-Manon NIEUWS 15 In de nacht van woensdag op don derdag bereikten opnieuw dertien kleine bootjes en een vissersboot met aan boord in totaal 314 Tune- siërs het Italiaanse eiland Lampe dusa. De burgemeester van het piepkleine eilandje zit met zijn handen in het haar, als gevolg van de coronamaatregelen heeft het opvangcentrum in zijn gemeente nu maar ruimte voor negentig mi granten, er zitten er ruim 1100. In de opvangcentra op het vaste land van Sicilië is de situatie al niet veel beter. In Gela, Caltanisetta en Porto Empedocle, aan de zuidkust van Italië's grootste eiland, puilen de opvangcentra uit. Afgelopen week ontsnapten bijna tweehon derd migranten, voornamelijk Tu- nesiërs, uit de opvangcentra, de Si- ciliaanse politie zette een groot scheepse zoekactie op touw en bracht de meesten weer terug naar de opvangcentra. Maar er missen er nog altijd 44 op het appèl. De minister van binnenlandse zaken Luciana Lamorgese maakt zich in de krant Corriere della Sera ernstige zorgen. ,,Het gaat om een ongecontroleerde stroom migran ten die gezondheidsproblemen kunnen veroorzaken voor de men sen die in de buurt van de opvang centra wonen.'' De afgelopen weken is het aantal bootvluchtelingen in Zuid-Italië, in vergelijking met dezelfde pe riode vorig jaar, meer dan verdrie voudigd. Alleen al in de maand juli kwamen er ruim 6000 migranten in Italië aan. Het gaat voornamelijk om Tune- siërs die op eigen houtje in relatief solide bootjes naar Europa varen. Woensdag kwamen op Lampe dusa elf Tunesiërs aan die er in hun zwembroek en kleurige shirts uit zagen als toeristen, ze hadden zelfs hun witte poedel meegenomen. Reden voor oppositieleider Mat- teo Salvini om los te gaan op het migratiebeleid van de regering Conte. ,,Die zijn duidelijk ont snapt uit de Libische concentratie kampen'', schampert de voorma lige minister van Binnenlandse Zaken. ,,Deze regering heeft nu, na weken stilte, pas door dat ze de vluchtelingenstroom uit Tunesië moet stoppen.'' Toegang geweigerd Donderdag besliste de Italiaanse senaat dat Salvini vervolgd mag worden voor het weigeren van toegang tot de haven van Lampe- dusa aan een NGO-schip. In au gustus 2019 liet de toenmalige mi nister het schip Open Arms met 107 migranten aan boord twintig dagen dobberen op open zee. Hem wordt vrijheidsberoving ten laste gelegd. ,,Ik word berecht voor het beschermen van de grenzen'', zegt Salvini er nu over. ,,Ik ben trots op het beschermen Italië en de Italia nen, ik zou het zo weer doen.'' De veiligheidsdecreten die Sal- vini als minister in het leven riep, zijn nog steeds van kracht maar kunnen niets uitrichten tegen de Tunesische bootjes. De decreten waren voornamelijk bedoeld om het werk van NGO's als Open Arms en Save the Children aan banden te leggen. Ondertussen houdt de uitzon derlijke grote stroom migranten uit Tunesië aan, volgens de huidige minister van Binnenlandse Zaken Lamorgese is die het gevolg van de coronapandemie. ,,In Tunesië is sprake van een diepe economische crisis, waardoor mensen in groten getale vertrekken.'' Corona De coronapandemie en daaraan verbonden maatregelen maken de migrantenopvang nog ingewik kelder dan normaal; de opvangca paciteit is kleiner als gevolg van de afstandsregels en alle migranten moeten worden getest op het vi rus. In totaal zijn er nu ruim 2500 bloedtests op migranten uitge voerd en het aantal positieve ge vallen is geruststellend klein, laat het ministerie van Binnenlandse Zaken weten. Toch moeten alle bootvluchtelingen twee weken in quarantaine, reden waarom de Ita liaanse overheid naarstig op zoek is naar plekken om ze onder te brengen. Ook vragen de Italianen steun van de Europese Unie, minister van Buitenlandse Zaken Di Maio herinnert zijn Europese collega's aan de afspraken die in september vorig jaar over de herverdeling van migranten zijn gemaakt. ,,Door de pandemie is herverdeling stopge zet, nu is het tijd dat die weer op gang komt.'' De EU heeft via een woordvoer der laten weten dat ze op de hoogte is van de situatie op Lam- pedusa en dat er inderdaad meer coördinatie tussen de verschil lende landen nodig is om het pro bleem gezamenlijk aan te pakken. Bovenburen van een Com- merzbank-filiaal in Bad Bramstedt schrokken gisteren omstreeks 03.45 uur wakker van het lawaai. Toen ze tweemaal 'boem' hadden gehoord, vermoedelijk veroorzaakt door het inbeuken van de toegangsdeuren, gingen ze hun bed uit om te kijken wat er aan de hand was. ,,Even later hoorden we een harde knal en zei ik tegen mijn man dat hij de politie moest bellen'', verklaarde de be woonster tegenover de publieke omroep NDR. Ze zag nog net hoe twee in het zwart geklede mannen in een don kere auto sprongen. De politie rukte massaal uit en had het be wuste voertuig al snel opgespoord. De wagen reed met hoge snelheid over de snelweg richting Hamburg. Met een reeks politiewagens achter hen en een politiehelikopter boven hun hoofd hadden de plof- krakers al snel door dat er geen ont snappen mogelijk was. Daarom verlieten ze de A7 bij Norderstedt, zo'n 30 kilometer zuidelijker. Op de afrit stuitten ze op een po- litieblokkade, maar daardoor liet het duo zich niet tegenhouden. De bestuurder gaf vol gas en reed in op de politiewagen die dwars over de weg stond. De twee agenten konden ternau wernood opzijspringen. Een van hen vuurde enkele schoten af op de wagen met de verdachten. Die werd niet veel later klemgereden. In het voertuig vonden agenten geldcas- settes uit de opgeblazen geldauto maat. De twee Nederlanders zijn gearresteerd. Overeenkomsten De plofkraak in Bad Bramstedt was volgens de NDR al de achtste dit jaar op een geldautomaat van de Commerzbank in Sleeswijk-Hol- stein. De politie ziet opvallend veel overeenkomsten tussen de modus operandi van de twee plofkrakers van gisteren en die bij andere plof- kraken in de regio. De politie vermoedt dat de ver dachten deel uitmaken van de zo genoemde Audi-bende. De leden hebben allemaal een Nederlands- Marokkaanse achtergrond en zijn gespecialiseerd in het opblazen van geldautomaten. De ongeveer 400 bendeleden zouden de afgelopen zes tot zeven jaar zo'n 300 plofkra- ken hebben gepleegd en verplaat sen zich meestal in gestolen wa gens, bij voorkeur het type Audi. Chiel Timmermans Helmond De haar die de politie jarenlang geen stap verder bracht, zou nu zo maar eens tot een doorbraak kun nen leiden in het onderzoek naar de moord op de 8-jarige Manon Seij- kens in 1995. De haar, gevonden op het lichaam van het meisje, is van Aziatische oorsprong. Dat ontdek ten onderzoekers van het Nationaal Forensisch Instituut. Het coldcase- team van de politie Oost-Brabant deelt het detail in de hoop de oude kindermoord alsnog op te lossen. Dader Het staat niet vast dat de haar van de dader is. Die kan ook van diens partner zijn ofvan iemand met wie Manon vlak voor haar verdwijning nog contact heeft gehad. ,,Maar dan zou het ons nog steeds een stap dichter bij het oplossen van de zaak brengen'', zegt coldcase-teamleider Jeroen Snellen. De afgelopen pe riode werden verschillende men sen benaderd om haar af te staan, onder anderen ex-partners van eer dere verdachten. Tot nu toe werd er geen match gevonden. De dood van Manon Seijkens maakt onderdeel uit van een reeks van grofweg 25 schokkende kinder moorden eind vorige eeuw. Waar de laatste jaren alsnog een door braak kwam in de coldcases van Marianne Vaatstra, Nicole van den Hurk en Nicky Verstappen, is het in de zaak-Manon een raadsel wie er achter de moord zit. Manon verdween op donderdag 10 augustus 1995. Ze kwam niet op dagen voor het avondeten. Buurt genoten en opsporingsdiensten zochten wekenlang zonder resul taat in de omgeving. Een half jaar later werd haar lichaam gevonden in een bosje op een paar honderd meter van haar huis. Ze was ver moord en mogelijk misbruikt. In de jaren 90 zaten er drie ver dachten voor de moord vast, een van hen werd zelfs veroordeeld en later vrijgesproken. In geen van de drie ziet het coldcase-team de da der, benadrukt Snellen zaterdag 1 augustus 2020 GO Vluchtelingen uit Noord-Afrika worden verzameld in de haven van Lampedusa. foto afp Migrantenstroom naar Italië groeit De stroom bootjes die vanuit Noord-Afrika het zuiden van Italië bereikt, blijft maar groeien. De opvangcentra op Lampedusa en Sicilië zijn over vol en steeds meer migranten proberen uit de centra te ont snappen. Angelo van Schaik Rome M Migranten, staan klaar om naar de vluchtelin- gencentra op Lampe- dusa te wor den ver voerde. FOTO Twee Nederlanders zijn in Duits land gearresteerd na een plof- kraak ten noorden van Ham burg. Het duo (22 en 26) wist aanvankelijk te ontkomen door het rammen van een politieblok- kade, maar agenten reden de wagen later toch klem. Caspar Naber Bad Bramstedt In een poging de moordenaar van Manon Seijkens (8) uit Hel mond alsnog te pakken, deelt de politie een aanwijzing die recent werd ontdekt. Een haar - moge lijk van de dader - die op het li chaam van het in 1995 gedode meisje werd gevonden, blijkt van Aziatische afkomst. Manon Seijkens (8). foto politie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15