NIEUWS 13 Aé* i Het epicentrum van de betogingen is Chabarovsk, hoofdstad van de gelijk namige regio. Daar arresteerde de politie op 9 juli gouverneur Sergej Foegal, die nog maar twee jaar in het zadel zat. Hij was gekozen met maar liefst 70 procent van de stemmen. De arrestatie betekende een lont in een al langer smeulend kruitvat. 'Moskou heeft ons al genoeg in de steek gelaten en nu pakken ze ons onze zelfgekozen leider af, hoor je veel op straat in Chabarovsk. En dus trekken nu al drie weken elke zater dag tienduizenden door de stad om hun woede kenbaar te maken. Doordeweeks is er slechts een clubje volhouders van zo'n driehon derd man, dat elke avond de hon neurs waarneemt. Deze donderdag avond al voor de achttiende keer. ,,Ik sla soms een keer over, omdat mijn gezondheid het niet toelaat. Maar ik ga door, want ze hebben een door onszelf gekozene gewoonweg gesto len", zegt Ljoedmilla Karatjeva (65) geëmotioneerd. ,,Hij was nog maar net begonnen, maar je kon het al merken: gratis eten voor de schoolkinderen, de staalfa briek in Komsomol aan de Amoer die weer beter ging draaien." Karatjeva staat in de smorend warme avondzon voor het provinciehuis op het Lenin- plein in Chabarovsk te praten met medestanders. Ze willen hun gou verneur terug. Of tenminste een eer lijk proces voor hem in Chabarovsk zelf. Dat eerlijke proces zit er voorlopig niet in, want Foegal werd overgevlo gen naar Moskou om daar zijn berechting te ondergaan. En dat zet extra kwaad bloed bij de burgers van Chabarovsk. Dat de misdaad waarvan jusitie hem verdenkt (opdracht tot moord), vijftien jaar geleden al plaatsvond, helpt ook al niet. ,,Het is onverteerbaar, dat je iemand zó van zijn post haalt, terwijl zijn schuld nog niet eens is bewe zen", zegt gepensioneerd militair Aleksej (43). ,,Maar Moskou behandelt ons gewoon als stront." Foegal was eigenlijk gouverneur tegen wil en dank. Verenigd Rusland, de partij van president Vladimir Poe- tin, had in 2018 een eigen kandidaat naar voren geschoven. Maar de bewo ners van Chabarovsk hadden hun buik vol van de heersende kliek. En toen Foegal toch besloot mee te doen, brachten ze gretig hun proteststem op hem uit. Fiatteren Bovendien weigerde Foegal vorige maand de opkomst bij de stemming over de grondwetswijzigingen - die Poetin tot 2036 aan de macht kunnen houden - te fiatteren. Daardoor bleef die steken op een magere 44 procent, niet fraai voor het Kremlin. Poetin zou het verraad van Foegal nooit hebben vergeven, luidt een veelge hoorde verklaring voor de plotselinge arrestatie van de gouverneur. Extra olie op het vuur gooide de haastige benoeming van een interim, Michaïl Degtjarjov. Hij is weliswaar van dezelfde partij als Foegal, maar komt niet uit de regio. En met de demon stranten wil hij niet praten. Dus pruimt het volk hém ook niet. Tegen achten neemt op het Lenin- plein een grote man met grijs haar en getrimde baard het woord. „Vandaag gaan we het anders doen, we gaan naar de rechtbank", kondigt de vijfti ger spontaan een nieuwe route aan. Het tekent de losse structuur van de demonstraties. Geen enkele partij of organisatie roept ertoe op. Mensen komen gewoon en tonen hun afkeer van de Moskouse politiek. En daar gaat het, gewoon over de rijbaan en alle rode verkeerslichten doodleuk negerend zetten de beto gers koers richting de sjieke Moera- jova-Amoer-allee. Auto's claxonne ren onophoudelijk. Niet uit ergernis voor het oponthoud, maar ter onder steuning van de betogers. ,,Ik, jij, hij, zij, wij zijn Foegal!" klinkt het uit ongeveer driehonderd kelen. En: ,,Twintig jaar, het vertrou wen slinkt alleen maar!'', verwijzend naar de ambtsperiode die Poetin al achter zich heeft. Maar ook heel con creet: ,,Poetin met pensioen!" Het suggereert dat het Verre Oos ten van Rusland genoeg heeft van de president en steeds meer tegen hém in opstand komt. Kan het leiden tot een ware revolte tegen de zittende macht in het Kremlin? Rjoerik Fomi- nych, voorzitter van de lokale afde ling van de groen-liberale partij Jabloko, betwijfelt het. ,,De zaak Foegal staat op zich", is zijn overtuiging. ,,Vergeet niet dat Poetin ook hier in 2018 met overgrote meerderheid is verkozen. Hij heeft eenheid gebracht in Rusland, alhoe wel die hier in Chabarovsk nu is ver- Zolang de protesten vreedzaam blijven, zullen ze afwachten broken. Mensen zijn woedend dat een door hen gekozen leider zomaar is weggehaald", analyseert de veerti ger. Rjoerik, met lange vlassige baard en het haar in een staart, omschrijft de inwoners van Chabarovsk als eigengereid. ,,In de Sovjettijd stuurde Moskou mensen hierheen, het Wilde Oosten van Rusland. Maar er zijn nooit steunprogramma's geweest. Dat heeft mensen hier zelfstandig gemaakt, actief en in staat voor zich zelf te zorgen'', verklaart hij de op standigheid van dit moment. De veertiger gelooft niet dat Mos kou uiteindelijk met geweld de pro testen uiteen zal jagen, ook niet als die nog weken of maanden doorgaan. ,,Zolang de protesten vreedzaam blij ven, wachten ze af, wetende dat Rus sische revoluties altijd plaatsvonden in Moskou en Sint-Petersburg.'' Voor de rechtbank in Chabarovsk wordt het toch even grimmig. De be togers eisen dat de rechter naar bui ten komt om zich te verantwoorden voor de arrestatie van Foegal. Een do zijn gewone agenten heeft zich uit voorzorg opgesteld voor de ingang. Een dertiger met een serieus ge zicht waarop een studentikoze bril staat, heeft een plakkaat bij zich met daarop de tekst: 'Laat Poetin van plaats ruilen met Foegal'. Hij citeert artikele uit de grondwet als een agent hem vertelt dat hij in overtreding is. ,,De meeste mensen zullen tevre den zijn als Foegal terugkeert. Maar ik wil het einde van het illegale, cri minele regime van Vladimir Poetin'', briest de man, die niet met zijn naam in de krant wil. En hoewel de politie mild is naar de betogers, voelt hij zich wel individueel bedreigd. ,,Als dit stuk in de krant staat, lig ik mis schien al in een ziekenhuis. Agenten wezen vanavond naar me en zeiden: die moeten we hebben. Je weet wat dat betekent in Rusland.'' zaterdag 1 augustus 2020 Al drie weken gaan de inwoners in het Verre Oosten van Rusland met tienduizenden de straat op om te protesteren. Ook vandaag weer. Hoelang gaat Moskou dit nog tolereren? Joost Bosman Chabarovsk Demonstranten in Chabarovsk. FOTO REUTERS Gouverneur Sergej Foegal, die is gearres teerd en meegeno men naar Moskou. FOTO REUTERS - Rjoerik, demonstrant Moskou

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13